O nama   
Kontakt   
Oglašavanje   
Impresum   
Uvjeti korištenja   
Pošaljite nam vijest!
GlasLike.hr
Lika nekretnine
povratak

Križ do križa, tau do taua

1/1
Križ do križa, tau do taua
Križ do križa, tau do taua
Objavljeno: 13-09-2015

OTOČAC – Obnovljena je fasada zgrade u kojoj je smješteno Gacko pučko otvoreno učilište, odnosno Muzej Gacke. Prije toga je izmijenjena stolarija, nova, drvena, naravno, primjereno obojana. No u ovom članku ne će biti riječi ni o fasadi, niti o bojama, već o nečemu posve drugomu, možda je to nekomu zapelo za oko, a možda i nije. Naime, prilikom izrade novih prozora na katu ove zgrade, prozor nad malim vratima nije bio istovjetna oblika kao sada, njegove „laštre“ bile su podijeljene u tri polja, ukupno šest. Nakon izrade i ovoga prozora, svaka „laštra“ je dobila po dva polja, donje veliko i gornje malo, time su svi prozori na katu dobili istovjetni oblik. Nije to, naravno, nikakva pogrješka, jednostavnije je, lakše za održavanje, a i, rekli bi neki, bolje izgleda.

Na prozorima u prizemlju nije bilo nikakvih promjena u izgledu, svaki prozor ima jedinstvenu „laštru“ i „obrliht“ iznad. Pritom se golim okom može primijetiti da su donji prozori nešto manji od gornjih, ali i za to ima obrazloženje, prvotno je ova zgrada imala samo prizemlje, tek je naknadno podignut kat, a to je vjerojatno bio razlog da se naprave i neka odstupanja od prizemlja. Nije neuobičajeno da jedna građevina s više katova ima gotovo u svakom katu različite dimenzije prozora. Ali ni to nije razlog pisanja ovoga članka.

Kad se malo bolje promotri sadašnja fasada ove vrijedne građevine (bila je to izvorno zgrada općine), onda u oči pomnijemu promotritelju upada nešto drugo. Na gornjem katu svi prozori s pregradama imaju dojmljivi veliki križ. Njih osam križeva. Nema ga na balkonskim vratima, tamo je istovjetna situacija s prozorima u prizemlju. A što je onda na prozorima u prizemlju? Isto križ, doduše drugačija oblika, u obliku slova T, zapravo je to tau križ (crux commissa). Tako su prozori zgrade u kojoj se nalazi Gacko pučko otvoreno učilište i Muzej Gacke obogaćeni s osam latinskih križeva (crux eapitata ili crux ordinaria) te sa sedam tau križeva.

Je li tau križ manje vrijedan od latinskoga križa? Ni najmanje, njega osobito vole koristiti i koriste franjevci trećoredci. Bio je to križ sv. Antuna Pustinjaka, osobito sv. Franje Asiškoga. A taj križ je mnogo stariji, poznat je još u starom Egiptu kao Crux Ansata (simbol vječnog života), u hebrejskom alfabetu je zadnje slovo s kojim počinje Tora, za antičke Židove to je znak ili biljeg. U kršćanstvu je tau već od ranih vremena prihvaćen kao znak spasenja jer njegov oblik podsjeća na križ na kojemu je razapet Isus jer se za vrijeme progona kršćana u prva tri stoljeća znak križa nije mogao isticati. Prigodom molitve kršćani su se označavali križem tau na čelu. Dalo bi se još o tomu, ali bi nas to predaleko odvelo.

Eto, ako je ova građevina bila jedno vrijeme veliko mučilište građana za vrijeme Drugoga svjetskog rata dok su vlast u Otočcu držali partizani (proljeće 1943. – siječanj 1944.) kada su mnogi strijeljani, a to nije „zgodno“ spomenuti niti napisati, je li sama Božja providnost naklonila da prozori budu obilježeni tolikima latinskima i tau križevima? Možda, u našoj bezvrijednosti to nam ne će biti spoznajno.

M.K.

Podijeli novost na društvenim mrežama!
Novalja.coom