O nama   
Kontakt   
Oglašavanje   
Impresum   
Uvjeti korištenja   
Pošaljite nam vijest!
GlasLike.hr
Lika nekretnine
povratak

Oltarni reljef u Crkvi hrvatskih mučenika čeka blagoslov

1/14
Oltarni reljef u Crkvi hrvatskih mučenika čeka blagoslov
Oltarni reljef u Crkvi hrvatskih mučenika čeka blagoslovOltarni reljef u Crkvi hrvatskih mučenika čeka blagoslovOltarni reljef u Crkvi hrvatskih mučenika čeka blagoslovOltarni reljef u Crkvi hrvatskih mučenika čeka blagoslovOltarni reljef u Crkvi hrvatskih mučenika čeka blagoslovOltarni reljef u Crkvi hrvatskih mučenika čeka blagoslovOltarni reljef u Crkvi hrvatskih mučenika čeka blagoslovOltarni reljef u Crkvi hrvatskih mučenika čeka blagoslovOltarni reljef u Crkvi hrvatskih mučenika čeka blagoslovOltarni reljef u Crkvi hrvatskih mučenika čeka blagoslovOltarni reljef u Crkvi hrvatskih mučenika čeka blagoslovOltarni reljef u Crkvi hrvatskih mučenika čeka blagoslovOltarni reljef u Crkvi hrvatskih mučenika čeka blagoslovOltarni reljef u Crkvi hrvatskih mučenika čeka blagoslov
Objavljeno: 20-08-2015

UDBINA – Potekla je tomu godina i osam mjeseci otkako je 1. prosinca 2013. u Udbini, u Crkvi hrvatskih mučenika, predstavljeno umjetničko rješenje za kamenu oltarnu palu, mogli bismo govoriti i o retablu, u istoj crkvi. Bio je tomu velikom događaju nazočan pored ordinarija Bogovića i niza važnih uzvanika i sam autor, jedan od najpoznatijih živućih hrvatskih kipara – Kuzma Kovačić.

I predstavljači, ali i sam autor, pojasnili su što je to u umanjenu (gipsanu) modelu reljefa sve sadržajno obuhvaćeno. Radilo se o tri kamena reljefa, ogromna reljefa, u lijevoj niši, a pokrajnje niše su visine od nekih 4,5 metara, će biti prikazana bleiburška tragedija hrvatskoga naroda, prikazana u četveroredu, dok će u desnoj biti prikazano stradanje u Domovinskom ratu, sa simbolima iz Vukovara – vodotornjem i kućom u plamenu, a ispod toga će biti prikazana rijeka prognanika. Obje kolone, i iz lijeve i iz desne niše kreću se prema Kristu. U središnjoj niši svetišta, visokoj impresivnih sedam metara, dominantno mjesto će zauzeti uskrsli Krist u slavi Gospodnjoj. Ispod će se biti prikaz, što neodoljivo podsjeća na olujne oblake, prava povorka hrvatskih mučenika, među kojima će se likovi poput Stepinca, Tavelića i niza drugih biti prepoznatljivi, dok će u podnožju biti prikaz Krbavske bitke. U medaljonima iznad bočnih niša dva su svetca, na jednoj sv. Nikola, zaštitnik Župe Udbina, a na drugoj sv. Jakov, zaštitnik Krbavske biskupije.

Bez obzira na ozbiljnost samog autora, umjetnički i tehnički izazov bio je nadasve velik, velik s obzirom na ogromnu površinu koju treba reljefima pokriti. Među nazočnima tom zgodom  moglo se zamijetiti mnogo iz učtivosti prešućene sumnje u realizaciju ovoga djela. To je očito uvijek tako kada su u pitanju velike stvari, valja se oboružati strpljenjem i vidjeti što će od svega biti realizirano, jer često puta ljudi vole zamisliti nešto monumentalno, ali sve ostane samo na tomu, na zamisli.

I bi realizirano, da se poslužimo biblijskim jezikom, rečeno djelo. Autor Kovačić se latio posla, naravno s klesarima i drugim suradnicima koji su pripomogli u okončanju djela. Imali su tu svoje mjesto suvremeni (sofisticirani) strojevi koji su učinili mnogo, no ipak svaki lik, svaki kritički trenutak trebala je dotaći umjetnikova ruka da bi sve proizišlo onako kako je autor zamislio. Već ovoga ljeta počele su pristizati reljefom oblikovane kamene ploče, a da bi ih se postavilo trebalo je pripremiti zidnu stijenu koja će podnijeti tone i tone kamenih ploča. Valjalo je te ploče pomno slagati, namještati, trebalo je pukotine između ploča učiniti nevidljivima, sve kako bi oltarni reljef djelovao kao cjelina. Na kraju on tako i djeluje, monolitan, ogroman i kompaktan, umjetnički raščlanjen, a opet u svomu izričaju jedinstven. Treba reći da ovladavanje ovako velikom površinom nije ni najmanje lak posao, da je tehnički zahtjevan, ali ni umjetnički nimalo lakši. Trebalo je imati hrabrosti, znanja i iskustva latiti se ovako zahtjevna rada koji će biti na uvidu vjernomu narodu, ali i svekolikoj kulturnoj javnosti, skulptorima, kritičarima, povjesničarima umjetnosti, komu li sve ne, doslovno svakoga dana u godini. To nismo provjeravali, ali se usuđujemo reći da je ovo najveći oltarni kameni reljef u nekoj od hrvatskih crkava. Eto, i po tomu je Crkva hrvatskih mučenika posebna i jedinstvena.

Da se na kraju ovoga članka vratimo na predstavljanje ideje reljefa u prosincu 2013., tada je autor Kovačić na pitanje koliko će trajati radovi na izradi triptiha odgovorio da ispod godine dana rada ne može biti govora, a moguće je da se to produži i do dvije godine. Eto, znao je autor koliko ga posla očekuje i kojom dinamikom se sve može dovršiti, bez obzira na nestrpljivost svih onih koji bi sve htjeli odmah i sada, ne poznajući težinu umjetnička stvaranja.

I na kraju valja kazati da je došlo vrijeme blagoslova oltara, kojega će blagosloviti biskup Mile Bogović povodom spomendana Hrvatskih mučenika 30. kolovoza ove godine.

M. Kranjčević

Foto: T. Rogić

Podijeli novost na društvenim mrežama!
Novalja.coom