O nama   
Kontakt   
Oglašavanje   
Impresum   
Uvjeti korištenja   
Pošaljite nam vijest!
GlasLike.hr
Lika nekretnine
povratak

Lindžo iz Neuma na EKO-ETNO GACKOJ

1/1
Lindžo iz Neuma na EKO-ETNO GACKOJ
Lindžo iz Neuma na EKO-ETNO GACKOJ
Objavljeno: 22-07-2015

OTOČAC – Ovogodišnja EKO-ETNO GACKA bit će po mnogo čemu zanimljiva, naravno tu su kotlići i ekipe, tu su brojni izlagači, ali, evo, drugi godinu zaredom Turistička zajednica Garda Otočca pokušava cijelo događanje osvježiti nečim novim. Tako su lani pored domaćih folkloraša nastupili gosti iz Bihaća sa svojim folklorom. Bilo je spočetka nekakvih sumnji, nerazumijevanja, već kako to među ljudima ide, netko bi ovako, drugi onako, no pokazalo se kao pun pogodak, bili su zadovoljni svi koji su se našli u gradskom parku, bili su zadovoljni Bišćani, na kraju je sve ispalo lijepo, kako i treba biti.

Ove godine direktorica Turističkog ureda TZ Otočac Mladenka Orešković posegnula je za jednim drugim krajem susjedne nam Bosne i Hercegovine, u goste će doći Hrvatsko kulturno-umjetničko društvo Lindžo iz Neuma. Netko će za Neum reći da je to pusta Hercegovina, no sami Neumljani sebe nazivaju Dalmatincima i nikako drugačije. Uostalom i naziv njihova društva je „Lindžo“, a nama je taj naziv poznat po Dubrovniku, priznajemo.

HKUD Lindžo Neum djeluje od davne 1945. godine i trenutno broji blizu 100 članova, starijeg i mlađeg uzrasta. Njeguje pjesme, plesove i običaje Hercegovine, ali posebice etnološku baštinu neumskoga (dalmatinskoga) kraja, spomenimo samo izvorni neumski ples lindžo uz instrument lijericu i izvedbu raznih kolanja (biračko kolo, pleteno kolo, trojanac, taraban, trusa i dr.). Pravi su zdravičari (izvode zdravice), gangaju, diple, gusle, u tome su krajnje vješti i ekspresivni.

Ovo društvo je do sada sudjelovalo na mnogobrojnim smotrama folklora i drugima kulturnima manifestacijama u zemlji i inozemstvu, kao i u TV-u i radijskim emisijama. Bilo ih je diljem svijeta, nastupali su u Zagrebu, na Vinkovačkim jesenima, Đakovačkim vezovima, Brodskom kolu, u Subotici na Dužijanci, Sarajevu, Njemačkoj, daleko bi nas odvelo kada bismo sve njihova nastupe nabrajali.
Spomenimo kao kuriozitet da je na obilježavanju 10. obljetnice UNESCO-ove Konvencije o nematerijalnoj kulturnoj baštini 2013. godine na Stradunu u Dubrovniku ovo društvo plesao najveći lindžo ikad, čak s 274 plesača, i tako ušao u Guinnessovu knjigu rekorda.
I sada kad će nam ovo društvo doći u Otočac, „na noge“, ma tko je taj tko bi propustio ovakvu prigodu i ne bi se pojavio u subotu večer u gradskom parku u Otočcu ovu divotu vidjeti i čuti? Samo onaj tko je umro ili tko se s dušom dijeli.

M. Kranjčević

Podijeli novost na društvenim mrežama!
Novalja.coom