O nama   
Kontakt   
Oglašavanje   
Impresum   
Uvjeti korištenja   
Pošaljite nam vijest!
GlasLike.hr
Lika nekretnine
povratak

Žabica: Savinuti križ u spomen poginulima

1/4
Žabica: Savinuti križ u spomen poginulima
Žabica: Savinuti križ u spomen poginulimaŽabica: Savinuti križ u spomen poginulimaŽabica: Savinuti križ u spomen poginulimaŽabica: Savinuti križ u spomen poginulima
Objavljeno: 19-06-2015
Savinuti križ koji spaja dvije kocke, simbole Hrvatske, te tako povezuje žrtve Drugog svjetskog rata i poginulih branitelja u Domovinskom ratu, spomenik je otkriven u gospićkom selu Žabica kako bi im se odala počast. Križ, ideja umjetnika Ivana Golca, simbolizira i patnju i ponos hrvatskog naroda u nastojanjima da stvori svoju slobodnu državu.
 
Na otkrivanju spomenika uz mnoge mještane okupile su se i obitelji četvorice poginulih Žabičana, Bože i Petra Tonkovića te Damira i Mladena Bunete.
 
- U vrijeme Drugog svjetskog rata naše selo je izgubilo 60 duša, a činjenica je da je malo njih bilo uniformirano, većinom su to bili žene i djeca i osobe starije životne dobi koji su smaknuti jer su živjeli Hrvatsku, ljubav prema Bogu i svojoj domovini. Kako se povijest ponavlja, nakon pola stoljeća isti neprijatelj zaprijetio je tek rođenoj hrvatskoj državi i jedva dočekanoj slobodi i počeo je Domovinski rat. Spontano smo se okupili u našoj Čitaoni i krenuli u obranu svoga sela, svoga grada i domovine. Nažalost, svaki rat uzima svoj danak pa su u našem selu četiri hrvatska viteza položili život na oltar domovine. Njima u čast i žrtvama Drugog svjetskog rata danas zazivamo Božji blagoslov ovog spomen obilježja. Roditelji, supruge, djeco, braćo i sestre naših viteza, znamo da vam je teško bez vaših najmilijih, ali budite ponosni kao što smo svi jer su bogomdana generacija koja je ostvarila tisućljetni san hrvatskog naroda - hrvatsku državu, kazao je Anton Buneta, predsjednik mjesnog odbora Žabica na čiju inicijativu je i podignut ovaj križ sjećanja.
 
Govorio je i gradonačelnik Gospića Petar Krmpotić.
- Ovo je bila ideja mjesnog odbora da se na jedan tužni način prisjetimo svih onih koji su dali svoj život za Hrvatsku, kako onih u Drugom svjetskom ratu i poraću tako i ova naša četiri viteza iz Domovinskog rata. Meni je drago da se ovaj prelijepi križ nalazi baš ovdje kako bi se i ova djeca koja dolaze prisjetili i vidjeli da je ipak netko dao svoj život i svoju krv da uživamo danas. Selo Žabica je poznato po svom hrvatstvu, po Velebitu i prema ljubavi prema domovini Hrvatskoj, kazao je.
 
Ličko-senjski župan Milan Kolić kazao je kako spomenik simbolizira stradanja ljudi, posebice 1991. godine kada je stvorena Hrvatska i kada je narod rekao da želi svoju samostalnost.
- Doživjeli smo odgovor s topovima, tenkovima, puškama, a moramo se ovdje prije svega zahvaliti braniteljima koji su tog trenutka bili u Žabici jer ona je bila strateška obrana grada Gospića, a i Hrvatske. U tim teškim trenutcima i naša četiri draga prijatelja i suborca su svojim životima udarili temelj danas moderne hrvatske države koja teži boljitku, a nadam se uskoro i izlasku iz ove krize, rekao je Kolić.
 
- Ovaj križ koji veže žrtve, 62 ljudi, žrtava Drugog svjetskog rata i poraća, od njih 62 samo je 13 stradalo tijekom rata, a ostali nakon rata. To se mora znati i da je jedna Žabičarka odvedena odavde u visokom stupnju trudnoće u Jasikovac gdje je ubijena. Te i takve stvari moramo ponavljati da ne zaboravljamo svoju prošlost jer, ima ona uzrečica, "Narod koji zaboravlja svoju prošlost, ponavlja svoje tragedije". Božo, Petar, Damir i Mladen su simboli nečega što se najviše moglo dati za Hrvatsku. Obitelji koje su danas s nama ovdje poručuju Hrvatskoj i onima koji se i danas igraju s tekovinama Domovinskog rata, koji se usuđuju 100-postotne invalide u Savskoj nazivati šatorašima, ove žrtve poručuju tim i takvima, nemojte se igrati tekovinama Domovinskog rata i našim životima koje smo utkali u temelje hrvatske domovine, poručio je saborski zastupnik Darko Milinović.
 
Kazao je kako i on proživljava emotivni trenutak.
- I Božo i Petar i Damir prešli su preko mojih ruku. Teško je, a mogu si misliti kako je bilo njihovim obiteljima. Božo, Petar i Damir su poginuli na prvoj crti bojišnice, ostali ležati na licu mjesta. Mladen se i tada borio, čini mi se 13 dana je pokušao pobijediti tu četničku granatu i nije uspio, pozvao ga je Bog k sebi. Ostavili su nam Hrvatsku u zalog da danas ni sutra ne damo da ju itko obezvrijedi, krvave hrvatske temelje Domovinskog rata, kazao je.
 
Spomenik je blagoslovio mons. Mile Čančar, a položeni su vijenci i zapaljenje svijeće u znak sjećanja.
 
Iva Vidović Pocrnić
Podijeli novost na društvenim mrežama!
Novalja.coom