O nama   
Kontakt   
Oglašavanje   
Impresum   
Uvjeti korištenja   
Pošaljite nam vijest!
GlasLike.hr
Lika nekretnine
povratak

Drvoprerađivači Ličko-senjske županije u nezavidnu položaju

1/1
Drvoprerađivači Ličko-senjske županije u nezavidnu položaju
Drvoprerađivači Ličko-senjske županije u nezavidnu položaju
Objavljeno: 04-06-2015

OTOČAC – Već je bilo riječi o problemima koji tište drvoprerađivače Ličko-senjske županije kad je u pitanu snabdijevanje dovoljnima količinama sirovine. Jedno vrijeme je bio problem silnog odvoza oblovine van prostora ove županije (mahom u pilane u okolici Zagreba), a sada se pojavio drugi problem vezan za sistemsku promjenu prodaje oblovine prerađivačima s obzirom na stupanj prerade drveta. Naime, Hrvatske šume su promijenile strategiju, a bome i taktiku prodaje, već pred nekoliko godina najavljena je promjena prodaje sirovine, s tim da prednost u isporuci dovoljnih količina sirovine imaju oni koji imaju viši, odnosno najviši stupanj prerade. Ideja je bila da se postepeno ponuka drvoprerađivače da se odmaknu od primarne prerade drveta i da ih se usmjeri prema gotovu proizvodu. Lijepo zamišljeno, ali.

Do očekivane promjene u strukturi drvoprerađivača, barem kada su u pitanju prerađivači u Ličko-senjskoj županiji, nije došlo. Uslijedile su posljedice, odobrene kvote su im smanjivane iz godine u godinu i sada su dovedeni do toga da „ispucaju“ svoju kvotu u pola godine, ili nešto duže, i da ne mogu doći do sirovine za ostatak godine. Sve to naravno imalo je i ima za posljedicu otpuštanje radnika, u konačnici sve ide k tome da će najveći dio njih biti prisiljen zatvoriti svoje pogone. A što to znači za ovu županiju ne treba ni naglašavati ako se znade da ova industrija participira s 10 posto ukupno zaposlenih, ako je to čak 49 posto zaposlenih u prerađivačkoj industriji županije, ako drvoprerađivači (njih 27) ostvaruju ukupni prihod čak preko 55 posto ukupne prerađivačke industrije, ako su najveći izvoznici u županiji, da se ne nabraja obilje drugih pokazatelja.

Upravo na ovu temu je nedavno održana u Hrvatskoj gospodarskoj komori – Županijskoj komori Otočac sjednica Klastera drvoprerađivača Ličko-senjske županije, na kojoj su ponovili svoju muku, ali i iskazali nezadovoljstvo svojom zastupljenošću u Udruženju drvoprerađivačke industrije HGK, odnosno prema onima velikima koji su članovi tog udruženja, a koji gledaju sebe i svoje interese.

Kulminacija problema iskazana je na netom održanoj sjednici Udruženja drvoprerađivačke industrije HGK u Zagrebu, gdje je zatražena zabrana izvoza trupaca. Naime, drvoprerađivači su došli do podataka da je lanjske godine izvezeno 350.000 tona trupaca, u vrijednosti od 50 milijuna dolara, od čega je kvalitetna hrastovina zauzela polovicu spomenute količine, dok domaći prerađivači ne mogu zbog spomenute politike doći do sirovine. Drvoprerađivački su istakli da su u stanju udvostručiti zaposlenost i proizvodnju ako im se omogući nabava sirovine. Također očekuju da će doći do restrukturiranja Hrvatskih šuma te da će se time povećati količina isporučene sirovine za nekih 600.000 prostornih metara, što bi svakako relaksiralo postojeću „našpanatost“ i u količinama i u odnosima prodavatelja i kupca sirovine. Jer hrvatske pilane trenutno prerađuju samo 2,2 milijuna kubnih metara sirovine, dok su godišnji kapaciteti čak do 5 milijuna.  

Kako će to sve završiti, hoće li doći do promjene, hoće li doći do prihvatljivije distribucije sirovine s obzirom na stupanj obrade drveta, pokazat će vrijeme.

M. Kranjčević

Podijeli novost na društvenim mrežama!
Novalja.coom