O nama   
Kontakt   
Oglašavanje   
Impresum   
Uvjeti korištenja   
Pošaljite nam vijest!
GlasLike.hr
Lika nekretnine
povratak

Mjere poticaja za realizaciju Industrijske strategije RH

1/1
Mjere poticaja za realizaciju Industrijske strategije RH
Mjere poticaja za realizaciju Industrijske strategije RH
Objavljeno: 22-05-2015

OTOČAC – Na nedavno održanom predstavljanju mogućnosti korištenja Europskih strukturnih i investicijskih fondova za istraživanje, tehnološki razvoj i inovacije i regionalnih potpora u okviru Operativnog plana provedbe Industrijske strategije RH 2014. - 2020. u Hrvatskoj gospodarskoj komori – Županijskoj komori Otočac, predstavnici Ministarstva gospodarstva iznijeli su niz mjera koje treba primijeniti u realizaciji usvojene Industrijske strategije.

Tako su planirane mjere poticaja. Jedna od mjera je potpora za osiguranje nepromjenjivih uvjeta poslovanja. Ona podrazumijeva „zamrzavanje” stopa poreza na dobit, stope poreza na dohodak, stope doprinosa na plaću na razdoblje od 10 godina (doprinos za zdravstveno osiguranje, doprinos za zapošljavanje, doprinos za slučaj ozljede na radu). To u biti znači da takvo poduzeće sklapa s državom ugovor u kojemu mu ta ista država garantira da se sve kasnije izmjene koje se odnose na spomenute poreze, a bile bi po gospodarstvenika lošije, da se ne će primjenjivati već one koje su vrijedile u trenutku sklapanja ugovora. Prevedeno, bila bi to toliko željena „pravna sigurnost i stabilnost“ u poslovanju. Za slučaj da bi stope poreza, doprinosa i svega navedenoga bile povoljnije, primjenjivali bi se povoljniji uvjeti bez obzira na sklopljeni ugovor.

Sljedeća mjera je potpore za ulaganja, a odnose se na porezne obveze koju korisnik potpore ima prema državi, odnosno dijela iznosa obveze plaćanja doprinosa u razdoblju do 10 godina.

Treća mjera je mjera popularno nazvana „pola-pola”, a odnosi se na PDV, porez na dohodak i porez na dobit.

Zatim je tu poček plaćanja poreznih obveza od 3 godine, zapravo je to zajam bez kamate za plaćanje svih poreznih obveza, izuzev poreza na dodanu vrijednost.

A da bi se moglo iskoristiti ove nabrojane pogodnosti, poduzetnik je dužan u novoosnovano trgovačko društvo (dakle ove mjere se ne odnose na postojeća trgovačka društva) uložiti u dugotrajnu imovinu minimalno iznos od 100 milijuna kuna i zaposliti minimalno 10 novih visokoobrazovanih radnika.

Drugi prijedlog mjera odnosi se na izmjene i dopune Zakona o parničnom postupku. Naime, sudski procesi su dugotrajni pa je i naplata potraživanja izuzetno duga i neizvjesna. Cilj je ubrzati proces dokazivanja, a time i samo trajanje parničnog postupka tako da se prenosi teret dokaza na tuženika u slučaju da tužitelj svoje potraživanje dokazuje na temelju vjerodostojne isprave koju je potvrdio tuženik. Dakle, tužitelj ne bi trebao ništa dokazivati ako raspolaže vjerodostojnom dokumentacijom, sud bi je prihvaćao kao istinitu, u suprotnom tuženik bi trebao dokazivati da su nastupile neke druge okolnosti zbog kojih nije ispunio preuzetu obvezu.

Vrijeme će pokazati koliko će predložene mjere imati uspjeha, odnosno koliko će hrvatsko gospodarstvo, a time i hrvatsko društvo imati od svega koristi.

M. Kranjčević

Podijeli novost na društvenim mrežama!
Novalja.coom