O nama   
Kontakt   
Oglašavanje   
Impresum   
Uvjeti korištenja   
Pošaljite nam vijest!
GlasLike.hr
Lika nekretnine
povratak

24 godine od „Krvavog Uskrsa“ i pogibije Josipa Jovića

1/8
24 godine od „Krvavog Uskrsa“ i pogibije Josipa Jovića
24 godine od „Krvavog Uskrsa“ i pogibije Josipa Jovića24 godine od „Krvavog Uskrsa“ i pogibije Josipa Jovića24 godine od „Krvavog Uskrsa“ i pogibije Josipa Jovića24 godine od „Krvavog Uskrsa“ i pogibije Josipa Jovića24 godine od „Krvavog Uskrsa“ i pogibije Josipa Jovića24 godine od „Krvavog Uskrsa“ i pogibije Josipa Jovića24 godine od „Krvavog Uskrsa“ i pogibije Josipa Jovića24 godine od „Krvavog Uskrsa“ i pogibije Josipa Jovića
Objavljeno: 31-03-2015

Danas je na Plitvicama obilježena 24. obljetnica akcije "Plitvice" u kojoj je pala i prva hrvatska žrtva u Domovinskome ratu, 22-godišnji redarstvenik Josip Jović. Vijence ispred spomen obilježja položili su obitelj poginulog Jovića, predsjednica Republike Kolinda Grabar-Kitarović, izaslanstvo Hrvatskoga sabora na čelu sa zastupnikom Frankom Vidovićem, izaslanstvo Vlade na čelu s potpredsjednikom Vlade Rankom Ostojićem, izaslanstvo MUP-a i Oružanih snaga, predstavnici 100-postotnih invalida Domovinskoga rata na čelu s Đurom Glogoškim, župan Ličko senjske županije Milan Kolić, udruge proizašle iz Domovinskog rate i pojedinci.

Predsjednica Republike Kolinda Grabar-Kitarović u svom je obraćanju nazočnima istaknula kako slobodne i demokratske Hrvatske ne bi bilo bez heroja kao što je Josip Jović te da njegova pogibija simbolizira sve ugasle živote branitelja tijekom Domovinskog rata. Pozvala je na zajedništvo svih u državi kakvo je krasilo hrvatske branitelje u Domovinskome ratu.

„Današnjim prisjećanjem na žrtvu Josipa Jovića, prisjećamo se i svih hrvatskih redarstvenika, svih poginulih branitelja i svih žrtava Domovinskog rata koji su se hrabro borili da bi smo mi danas imali slobodnu, demokratsku i svoju Hrvatsku. Pogibija Josipa Jovića simbolizira sve buduće žrtve i sve ugasle živote branitelja koji su svoj život dali za Hrvatsku kasnije tijekom Domovinskog rata i koji su odlazeći u rat bili spremni poginuti za Domovinu. Hrabri branitelji, poput Josipa Jovića svoju žrtvu i nesebična herojska djela ugradili su u same temelje slobodne, europske države Hrvatske. Dragi branitelji, dragi članovi obitelji poginulih branitelja, hvala Vam na tome. Na poseban način danas se sjećamo i svih majki koje su u ratu izgubile svoju djecu. Majkama i obiteljima koje su nesebično dale svoje najdraže za hrvatsku slobodu dugujemo veliku zahvalnost, zato se i ovom prilokom zahvaljujem majci Mariji Jović ali i svim majkama, suprugama i sestrama hrvatskih branitelja koji su spremno stali u obranu Domovine. Hrvatskog branitelja Josipa Jovića 26 ožujka ove godine posthumno sam odlikovala redom Nikole Šubića Zrinskog, čast mi je bila osobno uručiti prvo odlikovanje koje sam dodijelila njegovoj majci Mariji, stisnuti joj ruku, zagrliti je i zahvaliti joj. Odličja trebaju dobivati upravo ovakvi pojedinci, koji su svojom iznimnom ljubavlju prema Domovini svima nama omogućili sigurnost koju su imali u vlastitim domu, i to je najmanje što možemo za njih učiniti. I ovom vas prigodom pozivam na izgradnju zajedništva, solidarnosti i nesebičnog davanja bližnjemu te na požrtvovnost jedni prema drugima. Zajedništvo i sloga bili su naša najveća snaga i odlika u teškim i pogibeljnim vremenima. To nas je održalo kroz stoljeća, zajedništvo uvijek donosi pobjedu. U sjećanju na Krvavi Uskrs prije 24 godine, ali u ozračju velikog tjedna i nadolazećeg Uskrsa, pozivam vas da ne zaboravimo žrtvu Josipa Jovića i svih hrvatskih branitelja koji su svoje živote dali za svoju jedinu i voljen Domovinu Hrvatsku i za svoj narod“ - kazala je predsjednica RH Kolinda Grabar Kitarović.

Na nužnost zajedništva u svome je govoru istaknuo i potpredsjednik Vlade Ostojić kazavši kako je pouka Domovinskog rata da se zajedništvom pobijedilo, dodavši:

"Danas nam treba zajedništvo, danas moramo ulagati velike napore kako bismo sutra živjeli bolje. Obljetnice su tu da nas podsjete kako smo u najtežim uvjetima zajedno kročili naprijed, želeći sretniju budućnost. Tako moramo i danas činiti".

Zapovjednik akcije "Plitvice" general zbora u mirovini Josip Lucić posebno je pozdravio Glogoškog i prosvjednike u Savskoj 66 te ustvrdio da je negiranje vrijednosti Domovinskog rata doseglo "neslućene razmjere", kao i da "predstavnici poraženih ideja i velikosrpske ideje nasrću na invalide u kolicima". Upitao se pritom:

„Kome smetaju imena prvog hrvatskog predsjednika Franje Tuđmana, ministra obrane Gojka Šuška, generala Janka Bobetka, Blage Zadre, Andrije Matijaša, Damira Tomljanovića Gavrana, kome smetaju imena ljudi koji su za Hrvatsku dali sve, svoj život. Okupivši se dostojanstveno na Plitvičkim jezerima mi ne slavimo rat i ratne tragedije nego sve one ljude koji su omogućili mir, slobodu i život u Domovini Hrvatskoj“ - kazao je general zbora u mirovini Josip Lucić.

Molitvu za Josipa Jovića i sve poginule u Domovinskome ratu predvodio je generalni vikar Vojnog ordinarijata Jakov Mamić.

Obilježavanju su nazočili i pripadnici ATJ Lučko i instruktori Visoke policijske škole iz Zagreba koji su na Plitvice došli vozeći na biciklima 160 kilometara, te ultramaratonci Udruge specijalne policije "Grom" koji su trčali 80 kilometara. Izaslanstvo HDZ-a predvodio je predsjednik stranke Tomislav Karamarko koji je u izjavi novinarima rekao kako su pečat dostojanstvenom obilježavanju akcije dali brojni branitelji koji su stigli na Plitvice.

Akcija "Plitvice" izvedena je na Uskrs, 31. ožujka 1991. godine, te je poznata i kao "Krvavi Uskrs". U akciji su sudjelovali pripadnici Jedinice za posebne namjene MUP-a Rakitje, Antiterorističke jedinice "Lučko" i specijalne postrojbe MUP-a Kumrovec. Treba podsjetiti da je za samostalnost RH svoje živote dalo 755 policijskih službenika, preko 3600 ih je ranjeno a 31 policijski službenik još uvijek se vodi kao nestali.

Dražen Prša

Podijeli novost na društvenim mrežama!
Novalja.coom