O nama   
Kontakt   
Oglašavanje   
Impresum   
Uvjeti korištenja   
Pošaljite nam vijest!
GlasLike.hr
Lika nekretnine
povratak

Svečana akademija u povodu obilježavanja 150 godina rođenja Silvija Strahimira Kranjčevića

1/1
Svečana akademija u povodu obilježavanja 150 godina rođenja Silvija Strahimira Kranjčevića
Svečana akademija u povodu obilježavanja 150 godina rođenja Silvija Strahimira Kranjčevića
Objavljeno: 09-02-2015

U organizaciji Grada Senja, Osnovne škole Silvija Strahimira Kranjčevića Senj i Matice hrvatske – Ogranka Senj, dana 16. veljače 2015.g. (ponedjeljak), s početkom u 18.00 sati, u Pučkom otvorenom učilištu Milutina Cihlara Nehajeva održat će se Svečana akademija u povodu obilježavanja 150 godina rođenja Silvija Strahimira Kranjčevića.

 

Silvije Strahimir Kranjčević, rođen 17. veljače 1865. u Senju, najznačajniji je pjesnik realizma u Hrvatskoj.

U rodnom je gradu započeo školovanje, a kako je htio postati svećenikom, 1883. odlazi na teološki studij u Rim, od kojega brzo odustaje te napušta Italiju, dolazi u Zagreb, upisuje tečaj i nakon godinu dana postaje učitelj. Budući u Hrvatskoj nije mogao naći posao odlučio je otići u Bosnu i nakon što je kao učitelj radio u nekoliko bosanskih gradova, stalno je prebivalište konačno našao 1893. godine u Sarajevu.

Kranjčevićev početak pisanja poezije obilježile su uglavnom domoljubne i pjesme ljubavne tematike, da bi, kako je sazrijevao i kao čovjek i kao pjesnik sve više prelazio na područje humanizma i kozmičkih vizionarskih trenutaka.

Prvu zbirku pjesama Bugarkinje objavljuje 1884., gdje kroz istančanu, ali i naglašenu poetičnost potvrđuje svoje pravaško i hrvatsko političko uvjerenje. Kranjčević se, naime, nije samo deklarirao kao Hrvat i domoljub, on je to zaista bio i u njegovim se pjesmama vehementno osjeća tuga zbog ispaćene Hrvatske i njenog zarobljenog, degradiranog naroda pod tuđinskom vlašću odnosno hrvatske realnosti devetnaestoga stoljeća.

Godine 1895. počinje uređivati Nadu, časopis u kojemu su pisali mnogi ugledni književnici, a 1898. objavljuje i svoju drugu zbirku jednostavno nazvanu Izabrane pjesme. U razdoblju od 1902. do 1908. izdao je još dvije zbirke, Trzaji i Pjesme, dok su Pjesnička proza i Izabrana djela objavljena nakon njegove smrti.

Silvije Strahimir Kranjčević, pjesnik i istinska hrvatska domoljubna veličina, umro je izvan svoje matične domovine, u Sarajevu 29. listopada 1908., nakon teške bolesti.

O Silviju Strahimiru Kranjčeviću će govoriti i njegove pjesme interpretirati dr. sc. Daniel Mišćin, predavač na Filozofskom fakultetu Družbe Isusove Sveučilišta u Zagrebu i Rosanda Tometić, spikerica Hrvatskog radija.

Daniel Miščin rođen je 1975. u Zagrebu. Na Filozofskom fakultetu Družbe Isusove u Zagrebu predaje kolegije Metafizika, Estetika, Retorika te Rusija i Zapad – komparativna fenomenologija religije.

Dosad je objavio sljedeće knjige: U stih upisana metafizika. Ontologija i transcendencija u djelu Silvija Strahimira Kranjčevića (2004.), Temelji diplomacije Svete Stolice (2006.), Skriveni svijet Silvija Strahimira Kranjčevića, Silvijeva i Elina pisma (2008.), U potrazi za svetim. Svjetlo s Istoka i imanencija transcendencije (2011.) i Poetika dviju usporednih smrti – Miroslav Krleža i Franjo Šeper (2014). Bio je scenaristom filma Pisma Silviju (2002.), autorom uprizorenja slavnoga teodicejskog razgovora iz romana Braća Karamazovi (2004.) te autorom HRT-ove sedmodijelne dokumentarne serije U potrazi za svetim (2010).

Daniel Mišćin danas je najveći i najbolji poznavatelj života i pjesničkog opusa Silvija Strahimira Kranjčevića.

Rosanda Tometić završila je Filozofski fakultet i spikerica je na Hrvatskom radiju. Zbog svojeg ugodnog, nježnog i sigurnog glasa često je bila angažirana u raznovrsnim televizijskim i radijskim projektima.

Voditeljica je brojnih glazbenih i književnih večeri, a do sada je u nekoliko navrata interpretirala stihove pjesama Silvija Strahimira Kranjčevića.

Grad Senj

Podijeli novost na društvenim mrežama!
Novalja.coom