OTOČAC – Hrvatska gospodarska komora nedavno je izišla s najnovijom analizom Demografski pokazatelji po županijama. Ne treba biti posebno pametan, notorna je činjenica da se žiteljstvo u Hrvatskoj smanjuje, što zbog negativnog prirodnog prirasta, a što zbog iseljavanja. Gdje se u svemu tome nalazi Ličko-senjska županija?
Naseljenost županija vrlo je neravnomjerna – u 2018. godini u pet od 21 županije živjelo je 52 posto stanovnika Hrvatske, a samo u jednoj (Gradu Zagrebu) gotovo 20 posto. Dominacija Grada Zagreba godinama raste – u 2018. godini povećana je i u odnosu na prethodnu godinu i u odnosu na stanje deset godina prije. Time se i razlika u naseljenosti županije s najvećim (Grad Zagreb) i županije s najmanjim brojem stanovnika (Ličko-senjska županija) povećava. U 2018. godini Grad Zagreb imao je 17,8 puta više stanovnika od Ličko-senjske županije, godinu dana prije 17,5 puta više, a deset godina prije 14,8 puta više. Dakle, taj odnos se iz godine u godinu uvećava.
Već od 2008. godine udio je kod većine (13) županija pao (najviše u Vukovarsko-srijemskoj i Sisačko-moslavačkoj županiji), a porastao kod osam županija (najviše u Gradu Zagrebu, za 1,5 postotnih bodova). Pritom su Grad Zagreb i Međimurska županija jedine županije iz regije Kontinentalne Hrvatske čiji se udio stanovništva povećao u ukupnom stanovništvu Hrvatske u posljednjih deset godina, dok je od županija Jadranske Hrvatske udio povećan u svima osim Šibensko-kninske i Ličko-senjske.
Vitalni je indeks najbolji u Međimurskoj županiji („najmlađoj“ hrvatskoj županiji) i Gradu Zagrebu te u Dubrovačko-neretvanskoj i Splitsko-dalmatinskoj županiji. Najlošija je Ličko-senjska županija gdje je vitalni indeks iznosio tek 42,7, odnosno na 100 umrlih rodilo se 2,3 puta manje djece nego u najboljoj Međimurskoj županiji.
Unutar regije Jadranske Hrvatske postoji velika razlika među županijama: s jedne su strane Ličko-senjska i Šibensko-kninska koje su pri dnu ljestvice svih županija, a s druge Dubrovačko-neretvanska, Splitsko-dalmatinska i Zadarska koje su među županijama s najvišim vitalnim indeksom u Hrvatskoj.
Ništa neočekivano, rekli bismo. Samo brojkama potvrđeno.
M.K.