O nama   
Kontakt   
Oglašavanje   
Impresum   
Uvjeti korištenja   
Pošaljite nam vijest!
GlasLike.hr
Lika nekretnine
povratak

Na Plitvicama održana konferencija „Održivi turizam u zaštićenim područjima RH"

1/3
Na Plitvicama održana konferencija „Održivi turizam u zaštićenim područjima RH"
Na Plitvicama održana konferencija „Održivi turizam u zaštićenim područjima RH"Na Plitvicama održana konferencija „Održivi turizam u zaštićenim područjima RH"Na Plitvicama održana konferencija „Održivi turizam u zaštićenim područjima RH"
Objavljeno: 15-05-2019

U organizaciji Ministarstva turizma, Ministarstva zaštite okoliša i energetike i JU „Nacionalni park Plitvička jezera“ održana je jučer konferencija „Održivi turizam u zaštićenim područjima Republike Hrvatske" koja je za cilj imala ukazati na važnost zaštićenih područja RH kao bitnog područja turističkog interesa, ali i potrebne zaštite kroz model održivog turizma te edukacije posjetitelja o zaštiti prirode. Konferenciju su pozdravnim govorima otvorili državni tajnik u Ministarstvu turizma Tonči Glavina, pomoćnik ministra zaštite okoliša i energetike Igor Kreitmeyer te ravnatelj JU „Nacionalni park Plitvička jezera“ Tomislav Kovačević, koji je predstavio podatke o turizmu u zaštićenim područjima te naglasio kako je ukupno u 2018. godini hrvatske nacionalne parkove obišlo 3,7 milijuna posjetitelja od čega Plitvička jezera gotovo 1,8 milijuna.

Državni tajnik Glavina u uvodnom obraćanju naglasio je kako su turizam i zaštita okoliša sektori koji trebaju surađivati i nadopunjavati se u svojem djelovanju kako bi osigurali kvalitetan razvoj turizma uz očuvanje prirodne baštine za buduće generacije. „Nedavno usvojen paket turističkih zakona počiva na načelima destinacijskog menadžmenta koji će osigurati održivost kroz uključivanje lokalnih razina u određivanju oblika turizma koji žele razvijati, a koji treba biti usuglašen i prihvaćen od svih dionika – od lokalnog stanovništva, turista, poduzetnika i ostalih subjekata u destinaciji. Novi zakoni počivaju dakle na decentralizaciji sustava dok će se s nacionalne razine pružati podrška u razvoju turističkih proizvoda i destinacija“, izjavio je državni tajnik Glavina.

Pomoćnik Kreitmeyer također je naglasio važnost zajedničkog djelovanja dvaju ministarstava – Ministarstva turizma i Ministarstva zaštite okoliša i energetike u odgovornom upravljanju turizmom na zaštićenim područjima i u zaštiti i očuvanju prirodne baštine koja je pod utjecajem turističke aktivnosti.

Izlaganje na temu zaštite prirodnih područja kroz odgovorni razvoj turizma održala je Izidora Marković Vukadin iz Instituta za turizam koja je u svojoj prezentaciji, između ostalog, naglasila kako je za „razvoj održivih turističkih proizvoda potrebno ostvariti vremensku i prostornu disperziju posjetitelja te poticati uključivanje lokalnih ponuđača usluga i proizvoda. Nacionalni park Plitvička jezera upravo je krenuo u tom smjeru izradom Akcijskog plana upravljanja posjetitelja koji uključuje kupnju ulaznica unaprijed putem interneta u cilju rasterećenja i ravnomjernijeg rasporeda broja posjetitelja“, zaključila je Marković Vukadin.

Uslijedile su dvije panel diskusije na kojima su sudionici raspravljali o institucionalnom okviru potrebnom za unapređenje održivosti u zaštićenim područjima, utjecaju turističkih aktivnosti na okoliš te primjeni načela održivosti u poslovanju turističkih subjekata i ostalih subjekata vezanih uz turizam.

U prvoj panel diskusiji pod nazivom „Okvir za razvoj održivog turizma“ sudjelovali su državni tajnik u Ministarstvu turizma Tonči Glavina, pomoćnik ministra zaštite okoliša i energetike Igor Kreitmeyer, pomoćnik ministrice kulture Davor Trupković te ravnatelj Tomislav Kovačević koji su se u razgovoru osvrnuli na institucionalni okvir potreban za razvoj održivog turizma i ulogu prirodne i kulturne baštine u privlačenju turista. U panel raspravi naglašeno je kako se pritisci na infrastrukturu trebaju rješavati disperzijom turističkog prometa na sve mjesece u godini te razvojem posebnih oblika turizma i osnaživanjem kontinentalnog turizma.

U drugoj panel diskusiji „Održivi turizam u praksi“ sudjelovali su pomoćnik ministra Igor Kreitmeyer, dekanica Fakulteta za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu iz Opatije Dora Smolčić Jurdana, vlasnica FEEL IQM Đurđica Šimičić i Deana Stipanović iz Valamar Rivijere d.d. koji su prezentirali načine i parametre za mjerenje održivosti u destinaciji, primjere održivog poslovanja kroz uključivanje lokalne zajednice i samih turista te obilježjima i segmentaciji gostiju koji dolaze u destinaciju.

MT / I.B. 

Podijeli novost na društvenim mrežama!
Novalja.coom