O nama   
Kontakt   
Oglašavanje   
Impresum   
Uvjeti korištenja   
Pošaljite nam vijest!
GlasLike.hr
Lika nekretnine
povratak

Senjska Crvenkapica gostovala u Dubrovniku

1/7
Senjska Crvenkapica gostovala u Dubrovniku
Senjska Crvenkapica gostovala u DubrovnikuSenjska Crvenkapica gostovala u DubrovnikuSenjska Crvenkapica gostovala u DubrovnikuSenjska Crvenkapica gostovala u DubrovnikuSenjska Crvenkapica gostovala u DubrovnikuSenjska Crvenkapica gostovala u DubrovnikuSenjska Crvenkapica gostovala u Dubrovniku
Objavljeno: 04-03-2019

Kulturno-industrijski i umjetnički projekt pod nadimkom Crvenkapica senjske umjetnice Marije Zudenigo, a riječ je o šivanju najveće uskočke kape crvenkape, razvija se dalje i dobiva nove (ne)slućene dimenzije.

Nakon što je u ljeto 2017. krenuo sa senjske rive u zamišljaju da se na otvorenim javnim gradskim prostorima, trgovima i ulicama, prateći davne uskočke putove i unutarnju dinamiku projekta, povezuju donirana platna sponzora, projekt Crvenkapice prošlog je vikenda poentirao važnu priču u Dubrovniku.

Podsjetimo, prije Dubrovnika Crvenkapica je  gostovala s radionicama šivanja u Ljubuškom, Otočcu i Sisku, uz podršku domaćina, lokalnih koordinatora projekta. Na crvenim pačvorcima učenici, mladi, pojedinci, udruge, intervenirali su u tkivo nevidljiva nasljeđa ispisujući na platno želje i poruke.

Platno sašiveno od pačvoraka na radionicama u tim mjestima bilo je izloženo u dvorištu Umjetničke škole Luke Sorkočevića u Dubrovniku, čiji je prostor za ovo art događanje Crvenkapica koristila ljubaznošću ravnatelja Slobodana Begića. Domaćin u Dubrovniku bio je Učenički dom Paola Di Rosa, a koordinatorica lokalnih projektnih aktivnosti časna sestra Ružica Dodig.

U Dubrovniku su mladi, umjetnici, članovi udruga koje njeguju baštinu, dizajneri, fotografi, ispisivali poruke markerima i sprejevima (crveno na crveno ili u boji) na pripremljenom crvenom platnu, a potom je tako ispisano platno spojeno crvenom kudjeljom s ranije sastavljenim platnom. Sveukupno je dobiveno i postavljeno 100 metara crvenog platna u dvorištu škole.

- Vjerujemo kako ćemo ovim događanjem u Dubrovniku, izblijedjeti, zapisan u memoriji Svemira, povijesni animozitet između uskočkog Senja i trgovačkog Dubrovnika. Uskoci su, kako ih i u seriji „Doba uskoka“ scenarist i skladatelj Božidar Domagoj Burić definira, oni koji su skoro jedno cijelo stoljeće prkosili velikim europskim silama, a ometali su i poslovični Dubrovnik u trgovini s Osmanlijama. Na njihov pritisak Dubrovnik je pozvao na pregovore uskočke vojvode. U ime uskoka, iz dubrovačke luke u koju su iz Senja pristigli, u Grad  se uputio  uskočki vojvoda Daničić, sam. Nedugo zatim njegova glava je osvanula na zidinama Grada. Ovo platno za najveću uskočku kapu crvenkapu nosi u sebi poruke djece i mladih koje prepoznajemo kao čistu i iskrenu potrebu za Dobrim. S time smo stigli u Dubrovnik po još. A u Dubrovniku smo poučeni nakanama naših dubrovačkih  domaćina, koji rad temelje na djelima i porukama  Paole Di Rosa, mlade žene koja promatrajući što se oko nje događa otkriva duboki smisao svega, utkali u platno i njezino očište. Ona prestaje promatrati svoje vrijeme kao vrijeme bolesti, ratova, zlata, trgovine i zabava, već ga vidi kao vrijeme u kojem je pozvana nešto učiniti. Pa činimo onda i mi..., kaže autorica projekta Marija Zudenigo.

Na redu je Klis.

 

M.Z./M.K.G.

Podijeli novost na društvenim mrežama!
Novalja.coom