Rukometaši Gospića oduševili i pokazali da su elita Hrvatskog rukometa

1/1
Objavljeno: 29-05-2018

Još uvijek se zbrajaju dojmovi nakon fantastičnih predstava dječaka 2004. godišta Rukometnog kluba „Gospić“ na četverodnevnoj završnici Prvenstva Hrvatske u Umagu.

Nakon cjelogodišnjeg odricanja i borbe za plasman na završnicu Prvenstva Hrvatske došla je četverodnevna nagrada za sav dosadašnji rad. Dvadeset najboljih ekipa Hrvatske okupilo se u Umagu od 24.-27. svibnja 2018. godine i tražilo najbolji mogući plasman. Ekipa Rukometnog kluba „Gospić“ je brojala 14 članova (12 igrača i 2 trenera), te s velikim ponosom treću godinu za redom otišla put Umaga.

Bili su smješteni u veoma tešku grupu B:

- RK Bjelovar - 7. mjesto na prošlogodišnjem PH, 3. mjesto na ovogodišnjem PH  i najbolja ekipa regije Sjever

- RK Solin - 6. mjesto na prošlogodišnjem PH, 14. mjesto na ovogodišnjem PH i najbolja ekipa regije Jug

- RK Sisak - 7. mjesto na ovogodišnjem PH i 4. mjesto regije Središte (u direktnim okršajima izbacili RK PPD Zagreb (prošlogodišnjeg prvaka Hrvatske) iz plasmana na PH)

- RK Nova Gradiška - 17. mjesto na ovogodišnjem PH i 4. ekipa regije Istok

Iako prošlogodišnje 19. mjesto ekipe Gospića možda nije mjerilo kvalitete budući je bilo puno nesreće u ključnim trenucima presudnih utakmica, ove godine su Gospićani napravili veliki korak naprijed.

U Umagu se nalazila sva igračka i trenerska rukometna elita Hrvatske, a "glavna tema" im je bila ekipa i igrači Gospića.

Na konopcima su držali ekipu Bjelovara u grupnoj fazi, ovogodišnjeg osvajača brončane medalje, dok su sami sebe pobijedili u utakmici za polufinale i pogurali ekipu Valpovke (ovogodišnji viceprvak) među četiri najbolje ekipe Hrvatske.

Treneri su prilazili, čestitali, pohvale su prštale na sve strane, a zbog svega toga su svi bili izuzetno ponosni.

GRUPNE UTAKMICE

Odličnim pristupom, vrućim srcem, hladnom glavom i s puno hrabrosti došli su do fantastične 3 pobjede u 4 utakmice, zauzeli drugo mjesto u skupini i plasirali se među 12 najboljih ekipa u Hrvatskoj, što je povijesni uspjeh za klub.

RK GOSPIĆ - RK RIBOLA KAŠTELA 17:13 (8:6) - dobro su otvorili utakmicu koja je u prvih 10 minuta ipak bila u egalu. U završnici prvog dijela se pogotcima Nikole Kovačevića (2) i Luke Marasa (1) odvajaju i na odmor odlaze pri vodstvu 8:6. U nastavak ulaze još jače i obrambene zadatke odrađuju gotovo bez greške. Novom 3:0 serijom (Kovačević, Delišimunović, Rajič) i odlaze na +5. Protivnik s dva uzastopna pogotka smanjuje na 3 pogotka razlike kada dolazi do isključenja Klobučara, ali igrači daju zadnje atome snage, ne dozvoljavaju protivniku da iskoristi brojčanu prednost i rezultatski se približi. Dapače, fantastičnom obranom ekipa Gospića daje dojam kao da protivnik ima igrača manje, a ne jednog više. Nakon toga ponovno povećavaju na +5 i sigurno privode utakmicu kraju. Kovačević i Delišimunović postigli su 7, odnosno 6, dok su Maras i Rajič dodali svaki po 2 pogotka.

UTAKMICA 1/4 FINALA

Za ulaz među četiri najbolje ekipe čekala ih je prvoplasirana ekipa grupe D i treća najbolja ekipa na prošlogodišnjoj završnici Prvenstva Hrvatske, te ovogodišnji viceprvak, RK Valpovka.

RK VALPOVKA - RK GOSPIĆ 18:16 (8:7) - ova utakmica je pokazala da dječaci Gospića ulaze u samu elitu Hrvatskog rukometa. Manjak iskustva igranja ovakvih utakmica koštao ih je pobjede, te se može reći da su pobijedili sami sebe. Već od prve minute se moglo vidjeti da je srce prevladalo nad razumom. Odlučan ulazak u utakmicu i odlična obrana izbacila ih je u kontru koju nisu uspjeli realizirati, da bi na drugoj strani bili kažnjeni polukontrom. Nova slabija tranzicija u obranu i protivnik vodi 2:1. Uspijevaju stati na loptu, obraniti se i pogotcima Rajiča i Delišimunovića preokrenuti i povesti rezultatom 3:2. Nove obrane donose im brojne mogućnosti, no nova nerealizirana kontra, dvije izgubljene lopte u razvijanju polukontre i izbacivanje u kontru, umjesto vodstva Gospićana od 4 do 5 pogodaka, ostavljaju rezultat u egalu. Ekipa Valpovke je iskusnija, samim time je bila i mirnija, dok su igrači Gospića ušli u nove nepromišljene situacije, izgubili loptu u dodavanju, napravili korake i prekršaj u napadu te na odmor otišli sa zaostatkom 7:8. Nešto lošiji ulazak u drugo poluvrijeme omogućio je ekipi Valpovke odlazak na +3 (11:8), no tu dječaci Gospića pokazuju izuzetan karakter i srce. Serijom 3:0 (Maras, Klobučar, Delišimunović) poravnavaju na 11:11, a dvama pogotcima Starčevića prelaze u vodstvo 14:13 pet minuta prije kraja utakmice. Dugo je na semaforu stajalo 14:14, no protivnik odlazi na 16:14. Pogotkom Kovačevića smanjuju na 16:15, a Delišimunovića na 17:16. U posljednjoj minuti utakmice, nakon minute odmora na kojoj su dogovorili akciju, pod pasivnim napadom realiziraju cepelin koji ipak, zbog jednog prekobrojnog dodavanja, nije priznat, te dolaze do poraza. Delišimunović sa 5, Klobučar s 4 i Starčević s 3 pogotka bili su najefikasniji u našoj ekipi.

Velika je tuga bila vidljiva u očima svih članova ekipe Gospića, jer propuštene prilike su im dale za pravo razmišljati da im je mjesto bilo u polufinalu. Ipak, protivnik je u ključnim trenucima bio mirniji i zasluženo pobijedio.

Uslijedilo je razigravanje od 5. do 8. mjesta gdje, nakon velikog fizičkog i psihičkog pražnjenja, nisu mogli očekivati bajne predstave te su dvama porazima zauzeli osmo mjesto.

RK TRSAT - RK GOSPIĆ 18:14 (12:8) - utakmicu su odigrali s puno rotacija u ekipi, te bez Nikole Kovačevića i ostvarili poraz od četiri pogotka razlike. Starčević je postigao 5, Delišimunović 3, Klobučar 2, dok su Rajič, Vukelić, Milković i Župan postigli po 1 pogodak.

RK SISAK - RK GOSPIĆ 16:14 (11:8) - većinu prvog poluvremena je ekipa Siska bila u prednosti od 2 do 3 pogotka, da bi u 10. minuti Starčević i Rajič poravnali na 8:8. Nisu uspjeli izdržati te protivnik serijom 3:0 na odmor odlazi pri vodstvu 11:8. Početkom nastavka odrađuju odličnu obranu te pogotcima Kovačevića, Rajiča i Starčevića vraćaju utakmicu u egal (12:12). Minutom odmora pri rezultatu 14:14 u posljednjih 5 minuta odrađuju dogovoreno, no u izrađenoj akciji stativa sprječava pogodak i odvodi ih u poraz. Starčević i Kovačević s po 5, te Rajič s 3 i Klobučar s 2 pogotka bili su najefikasniji.