O nama   
Kontakt   
Oglašavanje   
Impresum   
Uvjeti korištenja   
Pošaljite nam vijest!
GlasLike.hr
Lika nekretnine
povratak

700 hrabrih žena za ružičastu vrpcu

1/3
700 hrabrih žena za ružičastu vrpcu
700 hrabrih žena za ružičastu vrpcu700 hrabrih žena za ružičastu vrpcu700 hrabrih žena za ružičastu vrpcu
Objavljeno: 14-10-2017

Godišnje u Hrvatskoj umre više od 900 žena oboljelih od raka dojke što je brojka u opadanju naspram 1000 preminulih ranijih godina kada svijest o ovoj teškoj bolesti nije bila toliko podignuta, jedan je od podataka koji se mogao čuti u dvorani POU dr. Ante Starčević u kojoj je održan stručni skup o teškoj bolesti koja više ne bira niti dobnu skupinu niti spol. 

Žena iz svih dijelova Hrvatske došlo je na 5. jubilarnu milenijsku ružičastu vrpcu koju je točno u podne snimio poznati fotograf Šime Strikoman, sve u organizaciji Saveza udruga protiv raka dojke (SURD) i udruge Vile za Liku, u mjesecu listopadu posvećenom borbi protiv raka dojke. 

Nazočne je pozdravila Mandica Pavelić iz udruge Vila za Liku koja je kazala kako se u Gospiću okupilo više od 700 žena te dodala da je zadaća udruge dati podršku oboljelima i ukazati na važnost ranog otkrivanja raka dojke. Marija Strnad (SURD) istaknula je da je rak dojke najčešći oblik raka kod žena te da se broj novooboljelih svake godine kreće između 2500.

-  U većini zemlja svijeta bilježi se porast oboljelih, a možemo se boriti kroz rano otkrivanje i dobru dijagnostiku i terapiju. Najčešće obolijevaju žene u postmenopauzalnoj dobi, ali ima žena oboljelih mlađih od 50, ali sve češće i onih od 40 godina. 2014. od raka dojke u Hrvatskoj umrlo je 990 žena, malo manje od 1000, pa se mi nadamo i želimo da to bude pomak prema dolje ili bar stagnacija mortaliteta od raka dojke, ali nikako nismo zadovoljni s podacima. Preživljenje za Hrvatsku iznosi oko 76 posto dok je prosjek za Europu oko 81 posto, a SAD 91 posto i s time isto nismo zadovoljni, poručila je Strnad.

Ravnateljica OB Gospić Sandra Čubelić kazala je kako bolnica posjeduje mobilni mamograf kako bi se žene udaljenije od glavnog grada županije mogle pregledati, sve u svrhu prevencije i ranog otkrivanja raka, a otkrila je veliku novost, a to je da sljedeći mjesec u bolnicu dolazi najnoviji mamograf koji ima mogućnost tomosinteze, 3 D prikaza koji će pridonijeti još većoj kvaliteti i dijagnozi.

Ruža Čanić, ravnateljica Zavoda za javno zdravstvo LSŽ, kazala je da je 2014. godine na području županije 29 novooboljelih žena i jedan muškarac, a 19 ih je umrlo. 2015. od raka dojke umrlo je 8 žena, a godinu kasnije 12.  

-   Od 2006. godine ZZJZ uključen je u nacionalni program prevencije raka dojke u LSŽ, s mobilnim mamografom koji odlazi u sve naše općine. Nismo zadovoljni odazivom obuhvaćenih  žena koji je za našu županiju oko 50 posto za četiri ciklusa. Cilj projekta je 70 posto i moramo raditi na tome. Treba povećati svijest svih žena, i onih od 20 godina, na važnost samopregleda i svega što je moguće učiniti putem redovnih kliničkih i ultrazvučnih pregleda, zaključila je Čanić. 

Iva Vidović Pocrnić

Podijeli novost na društvenim mrežama!
Novalja.coom