O nama   
Kontakt   
Oglašavanje   
Impresum   
Uvjeti korištenja   
Pošaljite nam vijest!
GlasLike.hr
Lika nekretnine
povratak

Hoće li gradnja biti jednostavnija nakon izmjena zakona?

1/1
Hoće li gradnja biti jednostavnija nakon izmjena zakona?
Hoće li gradnja biti jednostavnija nakon izmjena zakona?
Objavljeno: 04-03-2017

OTOČAC -  Donesen je Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o gradnji. A što to konkretno znači?

Izmjenama zakona miču se neke barijere kod izdavanja akta za gradnju i uporabu građevina te se pojednostavljuje sustav izdavanja akata i samo građenje. Sve to treba dovesti do povećanja isplativosti investicije, a time i do poticanja građevinske aktivnosti u Hrvatskoj. Takva je intencija ovih izmjena zakona.

Ima novina i kod energetske učinkovitosti, dokidaju se nepotrebne obveze vlasnika zgrade te povećava pravna sigurnost kad je u pitanju energetsko certificiranje.Građevine će se razvrstavati u tri skupine, umjesto dosadašnjih pet. Omogućava se odstupanje u građenju, to se proširuje se na sve građevine. Glavni projektant može odredi obvezu izrade izvedbenog projekta, ali i ne mora.

Također se produljuje rok važenja građevinske dozvole odjednom za tri godine. Bit će moguće odstupanje od građevinske dozvole u pogledu ispunjavanja temeljnih zahtjeva za građevinu, ali to mora biti zatraženo prije podnošenja zahtjeva za izdavanje uporabne dozvole. Propisuje se donošenje rješenja o komunalnom doprinosu po pravomoćnosti građevinske dozvole umjesto po njenoj izvršnosti. Uređuje se pitanje izdavanja privremene uporabne dozvole za građevine za koje nije formirana građevna čestica, a čije je građenje u interesu Republike Hrvatske.

Proširuju se slučajevi u kojima se poziv za uvid u spis predmeta dostavlja javnim pozivom i to ako se građevinska dozvola izdaje za građenje građevine na građevnoj čestici koja se formira od deset ili više nekretnina ili za građenje građevine unutar obuhvata zahvata u prostoru koji se sastoji od deset ili više nekretnina te osobama čija adresa nije upisana u zemljišnoj knjizi niti katastru, nepoznatim nasljednicima i osobama nepoznata boravišta, odnosno sjedišta.

Uvodi se obveza evidentiranja po službenoj dužnosti građevine za koju je izdana uporabna dozvola u katastru vodova (infrastrukture). Rješava se nastala pravna praznina po pitanju utvrđivanja posebnih uvjeta i potvrde glavnog projekta za građenje građevine za koju se ne izdaje lokacijska dozvola.

Temeljitije se uređuje pitanje pravnog interesa za izdavanje građevinske dozvole za građevine od interesa za Republiku Hrvatsku i na zemljište u vlasništvu Republike Hrvatske te na zemljište u vlasništvu jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave.

Omogućuje se evidentiranje građevina u katastru i zemljišnim knjigama bez uporabne dozvole uz zabilježbu da dozvola nije priložena – stoji u priopćenju Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja.

Eto, promjena dosta, no samo je pitanje hoće li one donijeti neku dobrobit ili će u nekim slučajevima izroditi posvemašnju konfuziju. Praksa će biti ponajbolji sudac.

M. Kranjčević

 

Podijeli novost na društvenim mrežama!
Novalja.coom