O nama   
Kontakt   
Oglašavanje   
Impresum   
Uvjeti korištenja   
Pošaljite nam vijest!
GlasLike.hr
Lika nekretnine
povratak

Nešto malo o - božićnim blagdanima

1/1
Nešto malo o - božićnim blagdanima
Nešto malo o - božićnim blagdanima
Objavljeno: 26-12-2016

OTOČAC – O tomu da se radi o božićnim blagdanima, a ne tamo nekima nedefiniranima, već je bilo podosta riječi. Jer stvar je besmislena, stupidna, ako nema glavnog blagdana (a to je u ovo vrijeme Božić), onda ne može biti i tih nekih „blagdana“. Pa kada se govori o božićnim blagdanima tada se podrazumijeva i glavni blagdan Božić, ali i oni blagdani koji ga slijede: blagdan sv. Stjepana Prvomučenika, blagdan sv. Ivana, zatim je blagdan Nevine dječice, potom blagdan Sv. Obitelji, pa Silvestrovo (ili Stara godina). Eto, to su ti božićni blagdani koje katolici slave.

A božićni blagdani u Gackoj imaju i posebna imena, tako se za blagdan sv. Stjepana kaže – Stipanja, za blagdan sv. Ivana – Ivanja (dakle, u ženskom su rodu), a blagdan Nevine dječice je poseban jer Gačani, i ne samo oni, imaju posebnu tradiciju – šikalce. E sada, što su to šikalci? U nekima hrvatskim krajevima ih nazivaju i šikavci (tako u Lici), ponegdje šikanci (u slunjskom kraju), već kako gdje, negdje se taj običaj naziva šibalice (opet u Lici), osnova je uvijek „ši-(*ba)„.

Nekada su u šikalce išli samo dečki (momci), sada u šikalce ne ide gotovo nitko, običaj izumire. Dakle, nisu to bila djeca, djecu se slalo na Badnjak u druge kuće da „kvocaju“, za što bi bili nagrađeni kakvim keksićem, jabukom, orasima ili lješnjacima. U šikalce bi momci išli kroz selo, djevojke bi ih nestrpljivo iščekivale kada će doći pred njihovu kuću. Pritom su pjevali, na primjer ovako:

Otvor vrata, divojko od zlata,

I tvoja je mater otvarala,

I momke lipo darivala …

Kako i stihovi ove pjesme vele, dečki su očekivali da budu darovani. Čime to? Za sadašnje prilike nadasve skromnim darovima, djevojke su im darivale jabuke ili orahe. I to ih je moralo zadovoljiti. Ne treba smetnuti s uma da je darivanje jabuke momku, ili darivanje djevojke jabukom imalo u nekadašnja vremena posve drugačije značenje nego bi to bilo danas, bio je to neki prvi znak uspostavljanja odnosa momak-djevojka, a što se iz toga moglo izroditi ovisilo je o mnogo čemu. Ili mnogo, ili ništa, ili pusta sramota.

Momci su u šikalcima sa sobom nosili šibe, njima su tobože prijetili djevojkama ako ih ne daruju. Ako bi i došlo do tog „šibanja“, bilo je to naravno jako blago, na simboličnoj razini, jer kakav bi to momak bio koji bi išibao curu, ta koja bi se za takva udala?

Slutimo da sam pojam „šikalci“ (i sve druge inačice) svoje etimološko podrijetlo voze od „šiba“, dakle da su to u neka davna vremena bili „šibavci“ (oni koji su šibali šibom), ali je tijekom vremena došlo do određenih glasovnih i drugih promjena da bi sve završilo na šikalcima. Neki drže da je prava etimologija tog pojma u „šikati se“, u značenju „dopasti se (komu)“. Kad je u pitanju Gacka i Lika čini nam se da tomu nije tako.

Može se ponegdje pronaći da su šikalcima nazivali i djecu koja dolaze kvocati ujutro na Badnjak, može biti. No u pravilu je taj običaj ne samo u hrvatskomu narodu, već i kod nekih drugih slavenskih (katoličkih) naroda, ipak vezan za blagdan Nevine dječice.

M. Kranjčević

Podijeli novost na društvenim mrežama!
Novalja.coom