O nama   
Kontakt   
Oglašavanje   
Impresum   
Uvjeti korištenja   
Pošaljite nam vijest!
GlasLike.hr
Lika nekretnine
povratak

Županijski proračun povećan za 3,3 milijuna kuna

1/2
Županijski proračun povećan za 3,3 milijuna kuna
Županijski proračun povećan za 3,3 milijuna kunaŽupanijski proračun povećan za 3,3 milijuna kuna
Objavljeno: 20-12-2016

GOSPIĆ - Krajem 2015. godine izvještavalo se o najvećemu proračunu Ličko-senjske županije od njezina osnutka, no taj iznos povećan je u županijskom proračunu za nadolazeću 2017. godinu za cca.3,3 milijuna kuna.

Na 22. sjednici Županijske skupštine vijećnici su između 33. točke dnevnoga reda imali onu najvažniju, 5. po redu -  Donošenje Proračuna Ličko-senjske županije za 2017. godinu s projekcijama za 2018. i 2019. godinu.

Doneseni proračun za 2017. godinu iznosi 179.824,511,11 kuna, dok je prošlogodišnji iznosio 176.528.441,59 kuna.

Kao i na svakoj sjednici, započelo se s Aktualnim satom na kojem su tri vijećnika imala pitanje za župana Milana Kolića. Prvi za govornicom bio je HSU-ov vijećnik Ivan Bižanović.

- Prosječan žitelj koji ima primanja 5.000 kuna dobit će povećanje 30 do 60 kuna, dok će onaj s plaćom od 15.000 kuna dobiti između 1.100 i 1.500 kuna. Jedinice lokalne samouprave ostat će bez 2,3 milijarde kuna, a Vlada RH kaže da će se nadomjestiti kompenzacijom milijardu kuna pa nije teško izračunati da će gradovima i općinama nedostajati 1,3 milijarde kuna. Ovakvom odlukom ministar prebacuje vrući krumpir u ruke načelnika,gradonačelnika a u krajnjem slučaju i u vaše ruke, gospodine župane. S obzirom da vas poznajem kao osjetljivu osobu, pretpostavljam da to ne ćete nadomjestiti od povećanja cijene dječjih vrtića ili staračkih domova, a zanima me bez kojeg dijela kolača i u kojem iznosu je riječ u kojem ćete se morati snalaziti i za investicije koje bi trebale ići, a da ne ostanemo bez njih, upitao je Bižanović.

Župan Kolić nije zbog manjka vremena stigao detaljno odgovoriti na pitanje no kazao je kako se s premijerom Plenkovićem održao povijesni sastanak kojega je doživio kao sastanak sjednice Vlade RH u proširenom smislu.

- Sastanak je bio konstruktivan u smislu svih problema koje tište jedinice lokalne i regionalne samouprave. Ministar Marić govorio je o poreznoj reformi i njenom utjecaju na lokalne proračune. Prevladavale su teme o ravnomjernom razvoju svih dijelova zemlje, decentralizacija, prioritetni projekti za kvalitetnije upravljanje državnom imovinom koja nas sve tišti, top tema je i gospodarenje otpadom i prometna povezanost. To su oni čimbenici koji stvaraju pretpostavke za cjelokupni razvoj. Jedan od najvećih problema svih nas je indeksacija razvijenosti RH. Zakon je donesen za vrijeme vlade Zorana Milanovića, koji je devastirao sva ona područja koja su od posebne državne skrbi, koja su stradala tijekom Domovinskog rata, a ispala su iz indeksa nerazvijenosti jer sami model koji je bio rađen nije uključivo demografsku strukturu područja koja su obuhvaćena indeksacijom. U pripremi je novi prijedlog zakona indeksacije, stigao je kazati Kolić.

Bižanović se nadovezao rekavši kako iako nije dobio potpun odgovor kazao je da ga "raduje i da je lijepo sinoć na televiziji vidjeti sliku koja se šalje - svi župani, ministri, predsjednik Vlade, vas se isticalo, to je za mene bilo ohrabrujuće. Vidjeli smo pozitivne pomake da ne ćemo ostati zaboravljena županija nego da ćemo razmjerno se razvijati kao sve ostale".

Drugi za govornicom bio je Marjan Šuljić, HSLS-ov vijećnik.

- Svjedoci smo informacija iz javnosti o nepravilnostima u radu županijskog Ureda za financije. Ja vas danas ne ću pitati detalje o tome, ali ću vam postaviti jedno pitanje. Možete li zamisliti privatnu tvrtku od 70-ak zaposlenih u kojoj vlasnik ne zna da mu djelatnik tri godine isplaćuje duplu plaću samome sebi? - upitao je Šuljić.

- Ja mogu zamisliti samo da ima poduzetnika i obrtnika koji ne isplaćuju plaće svojim radnicima, kratko je odgovorio Kolić.

Ponovno se javio Šuljić te kazao da je samo županu htio reći "da u ovim stvarima ste trebali preuzeti odgovornost, barem političku, jer odgovornost je i vaše stranke i koalicije koja vas podržava. Ispada da je najveći problem onaj koji o tome govori, predsjednik Antikorupcijskog vijeća (op. a. Ante Franić - HSLS), nije on problem", zaključio je Šuljić.

Posljednji se javio HDZ-ov vijećnik Ivica Čačić čija tema pitanja se odnosila na vijećnika Antu Franića.

- Župane, upoznajte nas o radu Antikorupcijskog vijeća do sada jer čuo sam, priča se da predsjednik vijeća duguje državi nekoliko stotina tisuća kuna i čak da taj predsjednik dobiva i poticaje od države. O čemu se tu radi?, upitao je.

- Dakako da je održana sjednica Antikorupcijskoga vijeća na kojoj sam ja i izvijestio oko aktivnosti koje su se medijski popratile, a to je da sam ja osobno kao čelni čovjek Ličko-senjske županije kroz svoje službe unutarnjom revizijom utvrdio nepravilnosti oko određenih radnji u računovodstvu, bitno je da smo to utvrdili. Antikorupcijsko vijeće na čelu s predsjednikom Antom Franićem, odnosno sam predsjednik je pokušao izmanipulirati Antikorupcijsko povjerenstvo jer je njegove ovlasti i djelatnost pokušao usmjeriti u neka istražna povjerenstva, kazao je Kolić te naveo osnovne zadaće vijeća. 

Dodao je da je samo putem medija informiran da postoje određene situacije oko gospodina Franića u što osobno ne bi ulazio, ali je "simptomatično da predsjednik Antikorupcijskog vijeća na sjednici nije htio potpisati ono što su svi drugi članovi vijeća potpisali da nije obvezan državi s naslova poreza i svih onih drugi obveza koje svi obrtnici i poduzetnici imaju".

 

I. Vidović Pocrnić

Podijeli novost na društvenim mrežama!
Novalja.coom