O nama   
Kontakt   
Oglašavanje   
Impresum   
Uvjeti korištenja   
Pošaljite nam vijest!
GlasLike.hr
Lika nekretnine
povratak

Elektronsko povećalo za veću kvalitetu življenja

1/10
Elektronsko povećalo za veću kvalitetu življenja
Elektronsko povećalo za veću kvalitetu življenjaElektronsko povećalo za veću kvalitetu življenjaElektronsko povećalo za veću kvalitetu življenjaElektronsko povećalo za veću kvalitetu življenjaElektronsko povećalo za veću kvalitetu življenjaElektronsko povećalo za veću kvalitetu življenjaElektronsko povećalo za veću kvalitetu življenjaElektronsko povećalo za veću kvalitetu življenjaElektronsko povećalo za veću kvalitetu življenjaElektronsko povećalo za veću kvalitetu življenja
Objavljeno: 07-12-2016

Vrlo aktivna Udruga slijepih i slabovidnih Ličko-senjske županije uspješno je provela još jedan projekt za dobrobit i daljnje unaprjeđenje kvalitete života svojih članova. Od danas se u Narodnoj knjižnici Otočac može koristiti elektronsko povećalo koje uvelike olakšava čitanje slabovidnim osobama.

Projekt koji je pod nazivom „Prozor u svijet“ ova udruga prijavila na natječaj HEP-a „Svjetlo na zajedničkom putu 2016.“ urodio je plodom te je HEP s 10 tisuća kuna sufinancirao nabavku specijaliziranoga elektronskog računala za slijepe osobe i reproduktora za čitanje knjiga. Uređaj je nabavljen od tvrtke Tiflotehna d.o.o iz Zagreba, koja se bavi programima podrške osobama oštećenog vida, a vrijednost uređaja iznosi 12.500 kuna.

Elektronsko povećalo ustupljeno je otočkoj knjižnici jer će na taj način biti najdostupnije svim članovima udruge, ali i ostalim korisnicima knjižnice. Korištenje uređaja je vrlo jednostavno. Odabrani tekst, stranica knjige, časopisa ili novina snima se elektronskom videokamerom, povećava elektronskim putem te se zatim projicira na ekran računala.  

- Članova Udruge slijepih i slabovidnih na području Otočca je trenutačno 76, no taj broj varira jer je većina članova treće životne dobi. Činjenica je da veliki broj slijepih i slabovidnih osoba nije brajično pismen ili se brajicom aktivno ne služi, nego prikuplja informacije putem sluha, a upravo to im omogućuju ovakva elektronska pomagala s reproduktorima i snimačima. Naši bi članovi teško sami nabavili relativno skup uređaj jer su većinom umirovljenici. Moram naglasiti i da ovo pomagalo, osim što olakšava pristup informacijama, omogućuje razvoj i primjenu različitih vještina koje suvremeno društvo očekuje. Jedna od važnijih je računalna pismenost. Kako slijepe osobe mogu biti u potpunosti samostalne, iznimno je važno omogućiti im uključivanje u različite aktivnosti i jaču integraciju u širu lokalnu zajednicu. Zahvaljujemo ravnateljici knjižnice Jadranki Prša na ustupljenom prostoru i volji za suradnjom na ovom projektu, malom, ali velikom za našu udrugu, rekla nam je voditeljica projekta i tajnica udruge Katarina Rupčić.

 

M.K.G.

Podijeli novost na društvenim mrežama!
Novalja.coom