O nama   
Kontakt   
Oglašavanje   
Impresum   
Uvjeti korištenja   
Pošaljite nam vijest!
GlasLike.hr
Lika nekretnine
povratak

Uzgoj bjelonoga raka za rijeku - Krbavu

1/2
Uzgoj bjelonoga raka za rijeku - Krbavu
Uzgoj bjelonoga raka za rijeku - KrbavuUzgoj bjelonoga raka za rijeku - Krbavu
Objavljeno: 22-11-2016

OTOČAC – Za mnogo aktivnosti koje se poduzimaju u Hrvatskom centru za autohtone vrste riba i rakova krških voda šira javnost i ne zna. Uglavnom je to poimanje da tamo ima nekoliko bazena i da se u njima uzgaja pastrva, ona potočna, a pastrva „na tavi“ je izvrsna. Prilično uproštena je to priča, a u Centru mnogo složenija i „sofisticiranija“. Jer ovaj Centar nije ni utemeljen prije mnogo godina da bi bio ribnjak za konzumni uzgoj određenih vrsta riba i rakova krških voda, već da bi bio referentni centar za krške vode.

Već smo bili izvještavali da je u Centru uzgajan domaći riječni rak (Astacus astacus), da su provedene sve faze od mrijesta, izlijeganja juvenilnih rakova pa do njihova puna razvoja. No ove godine privodi se kraju druga aktivnost, naime tijekom rujna 2015. godine je uspješno obavljen lov mužjaka i ženki bjelonoga raka (A. pallipes) u rijeci Krbavi. Ukupno je ulovljeno 18 jedinki bjelonogog raka, 10 ženki i 8 mužjaka koji su transportirani u Centar, gdje su ostavljeni na aklimatizaciji u protočnim bazenima. Krajem listopada 2015. godine uočene su ženke s vanjskim jajima. Nakon toga su mužjaci uklonjeni iz bazena te vraćeni natrag u rijeku Krbavu. Izlegli su se mladi juvenilni rakovi. Oni će ostati u protočnim bazenima  i tijekom slijedećeg razdoblja će biti vraćeni u prirodno stanište (rijeka Krbava). A mrijest i uzgoj ove vrste raka nije nimalo jednostavan, nježna je to vrsta, puno nježnija od riječnog raka.

Ovaj projekt provodi se sa Zoologijskim zavodom Biološkog odsjeka Prirodoslovno matematičkoga fakulteta  Sveučilišta u Zagrebu. Bez znanosti ništa, a upravo je djelatnost Hrvatskog centra za autohtone vrste riba i rakova krških voda osmišljena s namjerom znanstvene valorizacije faune krških voda i očuvanja ugroženih vrsta. Jer od četiri vrste autohtonih rakova slatkih voda (koliko ih ima u Hrvatskoj), tri su na razini Europske unije unesene u „crvenu knjigu“ krajnje ugroženih vrsta. Pa ako će ovaj Centar pripomoći da ta „crvena knjiga“ barem malo izblijedi, učinjeno je mnogo.

M. Kranjčević

Podijeli novost na društvenim mrežama!
Novalja.coom