O nama   
Kontakt   
Oglašavanje   
Impresum   
Uvjeti korištenja   
Pošaljite nam vijest!
GlasLike.hr
Lika nekretnine
povratak

Obilježen Međunarodni dan svjesnosti o opasnostima od mina

1/8
Obilježen Međunarodni dan svjesnosti o opasnostima od mina
Obilježen Međunarodni dan svjesnosti o opasnostima od minaObilježen Međunarodni dan svjesnosti o opasnostima od minaObilježen Međunarodni dan svjesnosti o opasnostima od minaObilježen Međunarodni dan svjesnosti o opasnostima od minaObilježen Međunarodni dan svjesnosti o opasnostima od minaObilježen Međunarodni dan svjesnosti o opasnostima od minaObilježen Međunarodni dan svjesnosti o opasnostima od minaObilježen Međunarodni dan svjesnosti o opasnostima od mina
Objavljeno: 04-04-2016

Opća skupština Ujedinjenih naroda je na svom 60. zasjedanju u prosincu 2005. godine donijela Rezoluciju o pomoći u protuminskom djelovanju kojom se 4. travnja proglašava Međunarodnim danom svjesnosti o opasnostima od mina i pomoći u protuminskom djelovanju.

To je učinjeno zbog ogromnih humanitarnih i razvojnih problema koje uzrokuje prisustvo mina i eksplozivnih ostataka rata, što ima ozbiljne i dugoročne socijalne i ekonomske posljedice za stanovništvo zemalja ugroženih minama i eksplozivnim ostacima rata i ozbiljne prijetnje koje mine i eksplozivni ostaci rata predstavljaju za sigurnost, zdravlje i živote lokalnog civilnog stanovništva.

Središnje obilježavanje Međunarodnog dana svjesnosti o opasnostima od mina i pomoći u protuminskom djelovanju održalo se danas u Gospiću na Trgu Stjepana Radića. U zajedničkoj organizaciji Ureda za razminiranje Vlade Republike Hrvatske, Hrvatskog centra za razminiranje, Ministarstva unutarnjih poslova i Grada Gospića u 10 sati je započeo program na Trgu Stjepana Radića gdje su Policijska uprava ličko-senjska, Hrvatski centar za razminiranje, Hrvatski crveni križ, Državna uprava za zaštitu i spašavanje i Hrvatska gorska služba spašavanja prezentirali opremu koju koriste u svakodnevnom radu i ukazivali na minski problem u Hrvatskoj.

U isto vrijeme u Lovačkom domu u Gospiću započeo je sastanak s predstavnicima lovačkih udruga i lovačkih društava Ličko-senjske županije o opasnostima od mina u organizaciji Udruge za podršku i poticanje zajedništva Hrvatska pomaže. Sastanku su prisustvovali predsjednica Udruge za podršku i poticanje zajedništva Hrvatska pomaže Đurđa Adlešić, viša savjetnica Hrvatskog centra za razminiranje Marta Kovačić, tajnik lovačkog društva Ličko-senjske županije Mile Ugarković, zamjenik načelnika Policijske uprave ličko-senjske Mladen Kranjčević i načelnik Policijske postaje Korenica Goran Jurković.

U 11 sati u Kulturno informativnom centru u Gospiću održana je konferencija za medije, kojom prilikom je župan Ličko-senjske županije Milan Kolić naglasio da je Ličko-senjska županija najviše minski zagađena županija, tj. da je zagađeno 250 kvadratnih kilometara. Na župana se nadovezao gradonačelnik Grada Gospića koji se zahvalio svima koji rade posao vezan uz razminiravanje, dok je načelnik Policijske uprave ličko-senjske Ante Podnar upoznao prisutne sa statističkim podacima vezano uz dragovoljnu predaju oružja. „Kako bi neželjene posljedice eliminirali ili barem smanjili na što manju moguću razinu i ovom prilikom pozivamo građane koji legalno posjeduju vatreno oružje da ga čuvaju, nose i uporabljuju na način kako to uređuju zakonski okviri, prvenstveno vodeći računa o vlastitoj sigurnosti kao i sigurnosti drugih osoba, a naročito naših najmlađih“ naglasio je načelnik Podnar. Dražen Jakopec, ravnatelj Hrvatskog centra za razminiranje istaknuo je da se Hrvatska suočava sa 480 kvadratnih kilometara minski sumnjivog prostora, dok je Hrvoje Debač, v.d. ravnatelja Ureda za razminiranje Vlade RH, naglasio da je današnji dan vrijeme da se podsjetimo i prisjetimo svih pirotehničara koji vrijedno rade svoj posao, kao i svih stradalih od mina.

U 12 sati nastavljeno je sa programom na Trgu Stjepana Radića, gdje su interaktivne informativno-edukativne radionice i sportska događanja obilježile ovaj dio svečanosti. Točno u podne u organizaciji Društva naša djeca i Udruge Pčelice, pušteno je 300 plavih balona kako bi se obilježio i Svjetski dan autizma, nakon čega je održana dječja edukativna predstava „Bembo i prijatelji protiv mina“. Djeca su imala priliku i pogledati pokaznu vježbu sa psom za detekciju minsko-eksplozivnih sredstava , dok su učenici osnovne škole „Dr. Jure Turića“ sudjelovali u likovnoj radionici. Na kraju je odigrana utakmica sjedeće odbojke Invalidskog odbojkaškog kluba Zagreb i učenika osnovne škole „Dr. Jure Turića“.

Današnji međunarodni dan obilježen je i u Mukinjama, gdje su policijski službenici protueksplozijske zaštite Policijske uprave ličko-senjske održali predavanje učenicima od prvog do četvrtog razreda Osnovne škole Plitvička Jezera i djeci predškolske dobi Dječjeg vrtića Vidra s ciljem upoznavanja s opasnostima koje prijete prilikom pronalaska ili fizičkog kontakta s minsko-eksplozivnim ili drugim opasnim sredstvima, te u svrhu podizanja razine sigurnosti i smanjivanju broja stradalih osoba, poglavito djece.

 

PU ličko-senjska

Maja Brozičević - glasnogovornica

Podijeli novost na društvenim mrežama!
Novalja.coom