O nama   
Kontakt   
Oglašavanje   
Impresum   
Uvjeti korištenja   
Pošaljite nam vijest!
GlasLike.hr
Lika nekretnine
povratak

Održana 16. Skupština Ličko-senjske županije

1/1
Održana 16. Skupština Ličko-senjske županije
Održana 16. Skupština Ličko-senjske županije
Objavljeno: 29-09-2015

GOSPIĆ - Pitanja četvero vijećnika obilježila su Aktualni sat današnje 16. Županijske skupštine Ličko-senjske županije. 

Stjepan Ćaćić (nez.) ponukan nedavnom tragedijom u kojoj je, nakon naleta automobilom na konja, poginuo muškarac, župana Milana Kolića upitao je o funkcioniranju državnih institucija u županiji, točnije stočarskoga inspektorata.

- Svjestan sam da ovo nije u nadležnosti župana, ali zanima me ima li informacije kakva je situacija s inspektoratom. Moramo svi povisiti glas, kazao je te objasnio kako se stočarski inspektor nalazi u Rijeci dok građevinski inspektor koji ima prebivalište na području Senja po službeno vozilo ide u Rijeku, obavlja svoj posao u Lici i tako se vraća te potroši cijeli dan na putovanje.

- U županiji nemamo imenovanoga inspektora i jedini smo. Imamo ribarsku inspekciju koja dolazi iz Križevaca, kazao je Ćaćić.

Kolić je odgovorio kako je do toga dovelo ukidanje pojedinih institucija od aktualne vlasti.

- Nažalost dogodio se i smrtni slučaj, a jedne od aktivnosti koje su bile u pokušaju rješavanja ove situacije je niz akata i upozorenja sukladno zakonu koji se odnose na zbrinjavanje nekontrolirane stoke, pokušali smo uspostaviti karantenu, ali događale su se čudne stvari. Kod bilo kojega pokušaja akcije uklanjanja životinja, policija i veterinarske službe dolaskom na teren nikad ih nisu mogle pronaći, kao da su u zemlju propale, objasnio je Kolić rekavši da mora uputiti prosvjed i nezadovoljstvo zbog takvog načina rada.

Što se tiče građevinskih inspektora, koje je Kolić nazvao velikim problemom, kazao je da su "Vlada i aktualni ministar umanjili mogućnost djelovanja lokalne samouprave oko nadzora i utjecaja na bespravnu gradnju. Poanta je da nisu proveli niti jednu najavljenu decentralizaciju nego su ukinuli i one minimalne ovlasti koje je imala lokalna i regionalna samouprava".

Ćaćić je zatražio izvješće o radu inspektorata na području županije.

Vijećnica Dragica Rajković (SDP) govorila je problemu liječnika u Općini Brinje.

- Mi imamo dva liječnika. Jedan je pripravan cijeli mjesec, osim dva vikenda kada smo bez liječnika. Prošloga vikenda bila je smotra konja gdje je bilo preko 100 sudionika, a mi bez liječnika. Da li se može dopustiti da mjesto od 4.000 stanovnika ostane tri dana bez liječnika, kazala je dodavši da se obratila županijskoj službi, Domu zdravlja Otočac i sve bez odgovora. Dodala je da jedna liječnica pokriva svoja dežurstva dok druga ne želi biti pripravna. Ima ugovor, dobila je i stan, a ona ne želi biti pripravna.

- Dakako da su osigurana dva liječnika sukladno ugovoru između Doma zdravlja i Općine Brinje. Dakako da treba biti bolja zdravstvena skrb u svim zdravstvenim ustanovama kojima je LSŽ osnivač. Jedna mala kritika i organizatoru koji nije uputio pismeni zahtjev da liječnik bude na mjestu događanja manifestacije, odgovorio je župan.

Pitanje o pomorskom dobru postavio je SDP-ov vijećnik Tomislav Zrinski.

- Turistička sezona je završila. Je li županija što poduzela da dođe do uknjižbe županijskih granica pomorskoga dobra na području otoka Paga, odnosno Novalje, s obzirom na stvarne prihode koji se mogu uprihoditi po toj osnovi. Riječ je o višemilijunskima iznosima koje možemo usmjeriti u nova radna mjesta, gospodarstvo i socijalnu politiku u županiji. S druge strane, Grad Novalja očito pogoduje mešetarima turizma jer županija ostaje bez prihoda. Nameće se i pitanje nelegalno izgrađenih objekata na budućemu pomorskom dobru na području županije koji niču sukladno izdavanju koncesijskih odobrenja od strane općina i gradova. Gdje su te županijske i građevinske inspekcije i inspekcije zaštite okoliša, upitao je Zrinski.

Kolić je kazao kako je predmet na sudu.

- Ovo je značajna problematika. 2014. nakon izbora jedan od problema je bio u Novalji jer pomorsko dobro je načelno utvrđeno, ali nije upisano u Općinskom sudu u Zadru. Slali smo požurnice gdje je taj predmet od 2007. u procesu uknjižbe u katastar za pomorsko dobro. Sutkinja koja je vodila predmet je otišla na porodiljski, poslije nije preuzela predmet, imenovana je nova sutkinja, angažirali smo odvjetnike koji su odradili svoj posao, ali predmet stoji na sudu. To su i veliki prohodi za proračun županije, ali ne raspolažemo formalno-pravno pomorskim dobrom. Poduzeli smo sve zakonske mogućnosti, kazao je te obećao da će biti uporni u rješavanju ovoga problema.

Zrinski se zapitao može li biti slučajno da se s uknjižbom oteže već 15 godina od kada se provodi postupak proglašenja granica pomorskog dobra. 

- Od prihoda od koncesije oštećena je i država. Sav prihod ide Gradu Novalji, ali i Senju jer je i kod njih ista problematika. 

Za primjer je dao Primorsko-goransku županiju koja je putem koncesija uprihodila preko 10 milijuna kuna ove godine.

HSU-ov vijećnik Ivan Bižanović postavio je pitanje vezano za staračke domove na području županije, posebice onaj još ne izgrađeni u Senju.

- Nacija smo koja stari, sve je više starijeg stanovništva, a djeca više ne brinu o njima. U posljednje vrijeme u stranku smo primili više upita da se sve teže dolazi do mjesta u domovima umirovljenika, da su društveni domovi popunjeni s velikim listama čekanja i da su privatni domovi od 4.000 do 8.000 kuna. Gdje je zapelo s gradnjom Doma umirovljenika u Senju kojem su temelji udareni prije dvije godine. Postoji prijepor između Grada Senja i biskupije koja u tom domu ima pravo na 10 mjesta jer su ustupili zemljište, privatni investitori su odustali zbog neriješenih imovinsko-pravnih odnosa, kazao je Bižanović upitavši župana može li se on uključiti kao posrednik između biskupije i Grada Senja.

- Grad Senj je pokrenuo inicijativu izgradnje Doma za umirovljenike i za sada je uloženo preko 13 milijuna kuna sredstava Grada Senja gdje je partner trebala biti i ministrica Opačić, a do sada se nisu uključili u sufinanciranje. Procjena je građevinskih radova oko 30 milijuna kuna plus već uložena sredstva. Mi kao županija skrbimo oko naših sugrađana treće generacije i uvjeren sam da će buduća vlada biti osjetljivija prema tom problemu.

Bižanović je za kraj istaknuo i neke podatke povodom Dana starijih osoba 1. listopada rekavši da u Hrvatskoj ima 1,2 milijuna umirovljenika od kojih 200 - 250 tisuća prima mirovine od 1.000 do 1.500 kuna. 

- Znači 10 posto građana starijih od 60 godina ne prima nikakvu mirovinu, a stopa rizika od siromaštva iznosi 22 posto. Zato vas molim, jer je veliki priljev ljudi koji bi u domove, a ne mogu u domove za 2 – 3.000 kuna već moraju u privatne za 4 – 8.000 kuna, zaključio je.

Vijećnici su raspravljali o 17. točaka Dnevnoga reda među kojima i Donošenje Polugodišnjeg izvještaja o izvršenju proračuna Ličko-senjske županije za razdoblje od 1. 1. – 30. 6. 2015. godine, koji je prihvaćen s 21 glasom "ZA" i 4 glasa "Protiv".

Iva Vidović Pocrnić

Podijeli novost na društvenim mrežama!
Novalja.coom