O nama   
Kontakt   
Oglašavanje   
Impresum   
Uvjeti korištenja   
Pošaljite nam vijest!
GlasLike.hr
Lika nekretnine
povratak

Prešućeni književnici: pretisak Deželićeve Kraljice Hrvata

1/7
Prešućeni književnici: pretisak Deželićeve Kraljice Hrvata
Prešućeni književnici: pretisak Deželićeve Kraljice HrvataPrešućeni književnici: pretisak Deželićeve Kraljice HrvataPrešućeni književnici: pretisak Deželićeve Kraljice HrvataPrešućeni književnici: pretisak Deželićeve Kraljice HrvataPrešućeni književnici: pretisak Deželićeve Kraljice HrvataPrešućeni književnici: pretisak Deželićeve Kraljice HrvataPrešućeni književnici: pretisak Deželićeve Kraljice Hrvata
Objavljeno: 22-06-2015

Povodom 150. obljetnice rođenja zagrebačkog književnika, romanopisca i pjesnika, Velimira Deželića st. Hrvatsko književno društvo Sv. Jeronima u Zagrebu izdalo je pretisak njegove marijanske zbirke pjesama Kraljica Hrvata (1936.). Njena je promocija upriličena i u Otočcu, u velikoj dvorani Gackog pučkog otvorenog učilišta, nakon jučerašnje nedjeljne večernje mise.

Velimir Deželić st. isticao se u svoje vrijeme kao gorljivi domoljub, istaknuti katolički intelektualac i promicatelj srednjoeuropske građanske kulture, a to je u dugo doba jugoslavenske hegemonije rezultiralo zapostavljanjem, prešućivanjem i potiskivanjem u zaborav njegova velikog kulturno-književnog doprinosa.

 Tek u novije vrijeme, nakon uspostavljanja hrvatske države, jača interes za kritički pristup njegovom djelu, posebno prema njegovim romanima, no paralelno s time nije ispravljena nepravda nanesena pjesništvu toga nadarenog pjesnika, posebice u tematici duhovnoga nadahnuća gdje je najjači. Iz tih je razloga upravo i tiskana ponovno njegova zbirka Kraljica Hrvata, s pjesmama o svim hrvatskim marijanskim svetištima.

Upravo tako je o Deželiću i njegovim stihovima u ozračju obraćeništva na jučerašnjoj promociji zborila znanstvena savjetnica dr.sc. Hrvojka Mihanović-Salopek, a tome je dodala i podužu kvalitetnu književnoteorijsku ekspertizu njegova duhovnog pjesništva.

Uvodničarka i voditeljica predstavljanja dr. sc. Jasminka Brala-Mudrovčić na početku promocije pročitala je poznate Deželićeve stihove Kraljici svete Krunice, koje je uglazbio Jordan Viculin. Potom je pjesma i izvedena, a prekrasno ju je otpjevala Gabrijela Degoricija uz pratnju VIS-a Trinitas. Tijekom promocije Trinitas je izveo još nekoliko duhovnih pjesama.

Uvodno je o izdavaču govorio dr. sc. Stjepan Razum, upravitelj Arhiva Zagrebačke nadbiskupije, koji je pregledno predstavio djelovanje HKD Sv. Jeronima (najpoznatiji po izdanju Danice) te razloge pretiska knjige.

Posebna zanimljivost njegova izlaganja bio je povijesni povratak u Otočac s kraja 19. i početka 20. stoljeća kada je iz Otočca i okolice Društvo Sv. Jeronima imalo 155 članova (otočkim povjerenikom Društva bio je župnik juraj Ibel), a popis otočkih članova dr. Razum dao je na uvid i posjetiteljima promocije. Za usporedbu, Društvo Sv. Jeronima početkom 20. stoljeća imalo je 15 tisuća članova, a danas ih ima 153 ukupno. Slavna povijest društva naglo je prekinuta 1945. od čega se, izgleda, nije u punini oporavilo do danas.

Promociji je nazočio i Deželićev unuk dr. Đuro Deželić, koji je na prisniji način progovorio o detaljima iz djedova života, ali i o slavnoj prošlosti obitelji Deželić, posebno o pradjedu Đuri Deželiću (slavnom senatoru, intelektualcu, utemeljitelju vatrogastva, hitne pomoći itd.).

Doznali smo tako da je Velimir Deželić st. bio naklonjen brojkama i numerologiji, pa je često govorio da je u životu čovjeka broj 44 nalik na plug (u 44. godini života najbolje se ore), a broj 7 nalik kosi, pa je brojka 77 nalik dvjema kosama koje u tim godinama pokose čovjeka. Deželić je upravo i preminuo u 77. godini života.

Gospićko-senjski biskup mons.dr. Mile Bogović običava u svojim izlaganjima u sličnim prigodama govoriti jednostavno i razumljivo, a i našaliti se na narodu dopadljiv način, pa je tako i sada svoje izlaganje o povijesnom kontekstu Deželićeva djelovanja počeo dosjetkom kako je i sam u dobi "od dvije kose" (77.g.), ali i kako se putem do Otočca pribojavao da na ovoj promociji neće biti – kvoruma!

Naravno, publika se nasmijala, ali je činjenica da se nedostatak 'kvoruma' vrlo lako mogao dogoditi (srećom nije) jer doista malo tko uviđa koliko je potrebno ispravljati stare i povijesne nepravde (uvijek nekako ispadne da su ljudi slabo i nikako zainteresirani za utvrđivanje važnih istina) da bi novih i suvremenih nepravdi bivalo što manje.

Biskup Bogović opisao je kontekst nastajanja katoličkih pokreta u europskim zemljama koje su se nakon Francuske revolucije iz katoličkih prometnule u antikatoličke zemlje (gledajući strukturu parlamenata). Tome se doskočilo organiziranjem katoličkih vijeća iz kojih su izrastale stranke koje su nastojale ući u parlament (uspjelo Njemačkoj), a početak organiziranog katoličkog pokreta na hrvatskim prostorima datira se u 1900. godinu. Svakako je Deželić st. bio jedan od istaknutijih predstavnika, a značajni su tu i Ličani Fran Binički, dr. Dragutin Kniewald (otac liturgijske obnove), svećenik i pjesnik Milan Pavelić (i kratko kompoljski župnik). Međutim, nije bilo sreće, tj. bilo je kojekakvih prepreka, pa se u Hrvatskoj nikada nije uspjelo osnovati katoličku stranku i ući u parlament, rekao je biskup Bogović. Takvo je stanje i danas, još uvijek nema jake katoličke stranke, a taj prostor dijelom pokušava 'osvojiti' HDZ.

 

M.K.G.

Podijeli novost na društvenim mrežama!
Novalja.coom