O nama   
Kontakt   
Oglašavanje   
Impresum   
Uvjeti korištenja   
Pošaljite nam vijest!
GlasLike.hr
Lika nekretnine
povratak

Eko jagode iz Ličkog Lešća iz polja na stol

1/8
Eko jagode iz Ličkog Lešća iz polja na stol
Eko jagode iz Ličkog Lešća iz polja na stolEko jagode iz Ličkog Lešća iz polja na stolEko jagode iz Ličkog Lešća iz polja na stolEko jagode iz Ličkog Lešća iz polja na stolEko jagode iz Ličkog Lešća iz polja na stolEko jagode iz Ličkog Lešća iz polja na stolEko jagode iz Ličkog Lešća iz polja na stolEko jagode iz Ličkog Lešća iz polja na stol
Objavljeno: 10-06-2015

Da li kupiti jagode po 12 kuna iz trgovačkog centra ili ekološki uzgojene po 30 kuna  ?

Na svakom od nas je da odluči da li će zadovoljiti osjetila vida i „novčanika“ ili osjetila kvalitete i savršenstva. Mi smo posjetili OPG „Babić“ u Ličkom Lešću, Bojana Jambrešića i njegovu obitelj, suprugu i dvoje djece, kako bi se na licu mjesta uvjerili kakve su to, toliko tražene jagode koje spominju u brojnim mjestima Hrvatske. Rodom iz Zagorja, po struci vozač, Bojan Jambrešić (40), kako to već biva u „romanima“, upoznao je suprugu, dogodila  se ljubav i priča je krenula. Ne ljubavna sa happy endom, već životna priča borbe za život.

A sve je u stvari počelo prije sedam godina sa 200 sadnica u Zagorju, nakon čega je vođen srcem, preselio u Ličko Lešće i započeo posao sa uzgojem jagoda, koji nakon 5 godina upornog i ustrajanog rada, sa svim odricanjima daje rezultate.

„Ovdje sam prvu godinu posadio nekih 1.000 komada ručno, no vidio sam da to tako ne ide, učio sam se sam, napravio sam stroj koji radi gredice, i tako, dok nisam to usavršio i dok nisam primijetio da treba raditi visoke gredice, dok nisam shvatio što u stvari jagode traže. Još uvijek ima izazova, na primjer sa folijama, da li stavljati bijelu ili crnu, koju gustoću. U stvari, vidio sam da se nitko ovdje u Lici ne bavi ekološkom proizvodnjom jagoda već je sve usmjereno tradicijskoj proizvodnji krumpira i zelja. Kako sam imao nezgodna iskustva sa jagodama koje smo kupovali pa se skoro nismo otrovali, sve nas je to dodatno potaknulo da krenemo sa proizvodnjom ekoloških jagoda. Riječ je o sorti kleri, pet godina ne kupujemo sadnice, tako da ih sami rasađujemo, sjeme razmnožavamo svake godine, od mladog nasada stvaramo sebi druge nasade i tako se ponovno širimo. Ove godine ima oko 10.000, s tim da smo najprije posadili 2.500 komada, potom 4.000 pa ponovno 2.000 i tako došli do te brojke“ – priča nam Bojan Jambrešić.

Dodao je, u što smo se i sami uvjerili, da su njegove jagode specifične po tome što je tu riječ o stvarima koje idu i dalje od same riječi ekologija, nismo išli sa navodnjavanjem, nismo kupovali sadnice zatrovane fungicidima, izbacili smo ekološku zaštitu, jednostavno smo pustili da priroda sama regulira neke svoje procese i da tako dobijemo što kvalitetniji proizvod.

Kad je riječ o nametnicima i borbi protiv njih, Jambrešić kaže da tu nema nekakve filozofije, zna se dogoditi da ima zmija, kukaca, puževa i gusjenica no sve je to normalno i to se sve izbalansira i normalno funkcionira. Ove jagode imaju prirodan miris, jer se ne navodnjavaju pa se ne napušu a važno je i podneblje, preko dana je jako vruće a po noći hladno, tako da postoji jedan dio mirovanja. Takva je situacija da nemam dovoljno jagoda kolika je potražnja, jednostavno traže nas na sve strane, Zagreb, Rijeka, Brač, Osijek pa do Dubrovnika, a tu su i grupe, sve plasiramo direktno bez nekakvog otkupa, bez nekakvih voćarni,  trgovina, iz polja na stol, priča Jambrešić.

Želja nam je da se proširimo na 5 hektara ali za sada nemamo nekakvih financijskih mogućnosti, prijavili smo se i na neke fondove ali tu je jako teško za aplicirati jer se traže određeni bodovi, površine, a meni bi u biti trebalo nekakvo dostavno vozilo koje ne ulazi u programe EU fondova. U stvari meni je potrebno vozilo za mjesec dana, odnosno hladnjača za mjesec dana, kazao je Bojan Jambrešić.    

Kad je riječ o troškovima proizvodnje, dodaje da su oni minimalizirani, riječ je o ekološkoj proizvodnji tako da se u stvari povećava ručni rad, nema tretiranja herbicidima, nema rješavanja trave, korova, jer onda to nije to. Događa se da imate štetu i do 70 posto, ali onih 30 posto koje ste dobili to je vrhunski proizvod, to je ono što bi se reklo esencija. Kad je riječ o cijeni jagoda u trgovačkim centrima i ovim ekološkim jagodama Jambrešić kaže da tu usporedba ni u kojem slučaju ne dolazi u obzir, to je ne mjerljivo i to me u stvari jako vrijeđa. Cijena ovih jagoda je 30 kn, no vjerujem da one vrijede duplo više, što potvrđuje i potražnja za njima. 

Kad je riječ o samom branju jagoda Jambrošić kaže da su tu OPG“Babić“, odnosno on, supruga i dvoje klinaca i starac od 85 godina.

Mi smo zabilježili okom kamere branje jagoda i ispomoć prijatelja jer su pobrane jagode u ranu zoru u podne trebale biti na stolovima kupaca.           

Na upit koliko se može u sezoni nabrati jagoda, Jambrošić kaže da se to ne može točno reći, jer može biti 2 tone a može biti i 500 kg, sve zavisi od vremena i uvjeta. Ako imam puno mladog nasada tu nema nekog velikog branja a ako su u punom rodu onda ima.

„Preporuka svima onima koji imaju namjeru upustiti se u ovaj posao je da najprije smire strasti, zarada se mora baciti u zadnji plan, posao se mora voljeti i treba se udružiti sa istomišljenicima, sa onima koji žele na ekološki način proizvoditi“ – kazao je Bojan Jambrošić.

Dražen Prša

Podijeli novost na društvenim mrežama!
Novalja.coom