O nama   
Kontakt   
Oglašavanje   
Impresum   
Uvjeti korištenja   
Pošaljite nam vijest!
GlasLike.hr
Lika nekretnine
povratak

Jučer u Otočcu info dan za Ličko-senjsku županiju o strukturnima i investicijskima europskima fondovima

1/9
Jučer u Otočcu info dan za Ličko-senjsku županiju o strukturnima i investicijskima europskima fondovima
Jučer u Otočcu info dan za Ličko-senjsku županiju o strukturnima i investicijskima europskima fondovimaJučer u Otočcu info dan za Ličko-senjsku županiju o strukturnima i investicijskima europskima fondovimaJučer u Otočcu info dan za Ličko-senjsku županiju o strukturnima i investicijskima europskima fondovimaJučer u Otočcu info dan za Ličko-senjsku županiju o strukturnima i investicijskima europskima fondovimaJučer u Otočcu info dan za Ličko-senjsku županiju o strukturnima i investicijskima europskima fondovimaJučer u Otočcu info dan za Ličko-senjsku županiju o strukturnima i investicijskima europskima fondovimaJučer u Otočcu info dan za Ličko-senjsku županiju o strukturnima i investicijskima europskima fondovimaJučer u Otočcu info dan za Ličko-senjsku županiju o strukturnima i investicijskima europskima fondovimaJučer u Otočcu info dan za Ličko-senjsku županiju o strukturnima i investicijskima europskima fondovima
Objavljeno: 19-05-2015

OTOČAC – Jučer je u Hrvatskoj gospodarskoj komori – Županijskoj komori Otočac održan info dan za Ličko-senjsku županiju po pitanju predstavljanja mogućnosti korištenja Europskih strukturnih i investicijskih fondova za istraživanje, tehnološki razvoj i inovacije i regionalnih potpora u okviru Operativnog plana provedbe Industrijske strategije RH 2014. - 2020.

Na županijskom info danu su, pored uvodnih riječi predsjednika Županijske komore Otočac dr. Jose Brajkovića te zamjenice župana Ličko-senjske županije Ivane Tomaš, predstavnici Ministarstva gospodarstva nazočne gospodarstvenike, ali i predstavnike jedinica lokalne samouprave i predstavnike drugih tijela koje se bave gospodarstvom, upoznali s načinom i mogućnosti korištenja spomenutih fondova, a sve u okviru Industrijske strategije Republike Hrvatske 2014. – 2020.

Ivana Šuman, savjetnica ministra gospodarstva,  predstavila je Operativni plan provedbe Industrijske strategije RH 2014. - 2020., Emina Štefičić, voditeljica Službe za provedbu operativnog programa Regionalna Konkurentnost Ministarstva gospodarstva, govorila je o Strategiji pametne specijalizacije RH 2014. - 2020., dok je Bruno Grubešić, voditelj Odjela za izradu gospodarske razvojne strategije i operativnog programa za korištenje fondova EU Ministarstva gospodarstva, upoznao nazočne s mogućnosti financiranja iz ESI fondova za istraživanje, tehnološki razvoj i inovacije.

Nezahvalno je u jednom ovakvom članku iznijeti sve ono što se moglo čuti i na što su predstavnici Ministarstva gospodarstva upozoravali gospodarstvenike, no valja iznijeti one najosnovnije fakte. Spomenutom Industrijskom strategijom planirano je da postojeće djelatnosti do 2020. g. mogu intenzivnije stvarati dodanu vrijednost, a da bi se to ostvarilo planiran je rast industrijske proizvodnje po stopi od 2,85 posto, rast novozaposlenih za oko 85.000 do 2020., od čega 30 posto visokoobrazovanih, rast produktivnosti radne snage za gotovo 70 posto, povećanje izvoza za 30 posto i promjena strukture izvoza u korist izvoza proizvoda visoke dodane vrijednosti. Ambiciozne su to zamisli hrvatske gospodarske politike, kako je istaknuto lakše ih je bilo planirati nego što će ih biti provesti u praksi.

Krajnji cilj je da prerađivačka industrija, građevinarstvo i informatička djelatnost do 2020. g. dostignu razinu koju su imale 2008. g., t. j. prije izbijanja krize i da se više okrenu izvozu.  A da bi se to dogodilo potrebno je ispuniti i stvoriti neke (pred)uvjete, a to je stabilno investicijsko okruženje, nova znanja za nova zapošljavanja i suradnja industrije i obrazovnog sustava. Hrvatska industrija se temelji na proizvodnim aktivnostima niske razine dodane vrijednosti pa je zato važno riješiti pitanje kapitala, visokoobrazovane radne snage, povećati razinu ulaganja u inovacije i razvoj novih proizvoda i usluga. A da bi se to premostilo u tijeku je donošenje Strategije pametne specijalizacije.

Kad je u pitanju strategija pametne specijalizacije, čije usvajanje se očekuje do kraja lipnja ove godine, cilj je iskoristiti snage i prednosti industrije u suradnji s istraživačko-razvojnim centrima. Za tu suradnju predviđeno je pet ključnih područja: zdravlje i kvaliteta života, energija i održivi razvitak, promet i mobilnost, sigurnost i prehrana i bio ekonomija. Sredstva koja će se moći koristiti po strategiji pametnih specijalizacija nisu mala, radi se o čak 940 milijuna eura (koja će se moći koristiti po objavi natječaja više hrvatskih ministarstava). Sve u svemu Hrvatska ima plan da do 2023. g. ima najmanje 10 centara kompetencija, što treba bitno promijeniti „krvnu sliku“ hrvatske industrijske proizvodnje.

Ministarstvo gospodarstva je u okviru Financijske perspektive Europske unije  2014. - 2020. odgovorno za 330 milijuna EUR alokacije koju će, sukladno prioritetima utvrđenim Strategijom pametne specijalizacije, usmjeriti isključivo prema poslovnom sektoru s glavnim ciljem jačanja konkurentnosti gospodarstva kroz ulaganja u istraživanje, tehnološki razvoj i inovacije – moglo se čuti na predstavljanju europskih fondova u Županijskoj komori Otočac.

M. Kranjčević

Podijeli novost na društvenim mrežama!
Novalja.coom