O nama   
Kontakt   
Oglašavanje   
Impresum   
Uvjeti korištenja   
Pošaljite nam vijest!
GlasLike.hr
Lika nekretnine
povratak

Pojeftinit će zatvaranje j.d.o.o., ali i d.o.o.

1/1
Pojeftinit će zatvaranje j.d.o.o., ali i d.o.o.
Pojeftinit će zatvaranje j.d.o.o., ali i d.o.o.
Objavljeno: 09-05-2015

OTOČAC – Svojevremeno je poticanje osnivanja t. zv. j. d.o.o. (jednostavnih društava s ograničenom odgovornošću) bio pravi hit, gotovo pa se smatralo da je to važan poticaj za pokretanje hrvatskoga gospodarstva. Svima onima koji su možda samo razmišljali da se odvaže za pokretanje kakva posla bio je to poticaj da takvo društvo osnuju „za 10 kuna“ i registriraju se. Osnivanje je bilo krajnje jednostavno, u kratkom vremenu, za 10 kuna, barem se tako govorilo. No, tko bi krenuo u taj posao pokazalo bi se da to i nije baš toliko jeftino, da treba izdvojiti neki novac, platiti sve takse, pristojbe, nakade bilježnicima i slično. Otvaranje j.d.o.o. stajalo je sveukupno nekih 800 kuna, a i rok od 24 sata teško da je mogao biti ispunjen.

Bilo je dosta građana koji su se odlučili osnovati ovakvo poduzeće. No samo osnivanje naravno da nije garancija poslovna uspjeha pa su se mnogi našli u situaciji što učiniti s takvim poduzećem? Njegovo postojanje izaziva određene obveze, ne može ga se tek tako ostaviti jer po mnogim zakonima može doći i do sankcija. Kao najlogičniji odgovor bi se nametalo zatvaranje (gašenje) j.d.o.o. No to nije „po pozitivnima zakonskim propisima“ ni najmanje jeftino i brzo. Procedura gašenja je dugotrajna, može potrajati i do dvije godine, a trošak gašenja dosiže od 15.000 do 30.000 kuna. Oni koji su se našli u takvoj situaciji vjerojatno su se osjetili prevarenima, navučenima na olako osnivanje j.d.o.o.

Ministarstvo pravosuđa je konačno uvidjelo problem pa je u hitnu saborsku proceduru uputilo izmjene nekoliko zakona , sve ne bi li se pojednostavilo gašenje ovakvih oblika trgovačkih društava, odnosno pojeftinilo do prihvatljivosti. Kako se moglo iz materijala Vlade vidjeti, zatvaranje j.d.o.o. bi se spustilo na nekih 600 kuna. Pritom će se srezati sudske i javnobilježničke pristojbe, koje su napuhavale cijenu zatvaranja.

Ovim najavljenim izmjenama triju zakona moći će se obradovati i „obični“ d.o.o., oni koji imaju osnivački ulog od 20.000 do 50.000 kuna jer će i njih obuhvatiti određeno pojeftinjenje zatvaranje.

Koliko je poznato, u Hrvatskoj je osnovano oko 16.000 jednostavnih d.o.o., od toga je zatvoreno (ugašeno) svega njih desetak. To bi moglo s jedne strane značiti da su uspjeli, da uspješno takva poduzeća posluju, što baš nije uvjerljivo s obzirom na krajnje tešku hrvatsku gospodarsku situaciju, bit će da je skupoća zatvaranja razlog njihova (papirnata) postojanja. Među takvim poduzećima nalaze se i 124 j.d.o.o. u Ličko-senjskoj županiji, doznali smo u Hrvatskoj gospodarskoj komori – Županijskoj komori Otočac.

M. Kranjčević

Podijeli novost na društvenim mrežama!
Novalja.coom