O nama   
Kontakt   
Oglašavanje   
Impresum   
Uvjeti korištenja   
Pošaljite nam vijest!
GlasLike.hr
Lika nekretnine
povratak

Muzej Like otkriva srednjovjekovnu Liku

1/8
Muzej Like otkriva srednjovjekovnu Liku
Muzej Like otkriva srednjovjekovnu Liku Muzej Like otkriva srednjovjekovnu Liku Muzej Like otkriva srednjovjekovnu Liku Muzej Like otkriva srednjovjekovnu Liku Muzej Like otkriva srednjovjekovnu Liku Muzej Like otkriva srednjovjekovnu Liku Muzej Like otkriva srednjovjekovnu Liku Muzej Like otkriva srednjovjekovnu Liku
Objavljeno: 28-11-2014
Cijelo desetljeće trebalo je Tatjani Kolak, voditeljici arheološkog odjela Muzeja Lika, da sa svojim timom istraži nekoliko stoljeća života na lokalitetu Smiljan - Čovini, Crikvine. Tim povodom sinoć je u Muzeju Lika u Gospiću otvorena izložba s 80 predmeta pronađenih iskapanjima grobova i crkve na tom području.
 
Izložba koja se ne viđa često na ovim prostorima, obuhvaća uporabne i ukrasne predmete siromašnijih Ličana iz doba kraja 13. stoljeća te početka 16. stoljeća. Sačuvan je nakit, ponajviše pronađen u ženskim grobnicama, ali i kopče s narodnih nošnji. Ono što se ponajviše ističe, a rijetko se nalazi u kršćanskim grobovima, jest nalaz bojnog noža koji je imao i očuvan oklop korica.
 
Također, pronađena su i dva ulomka predromaničkog pletera iz 10. stoljeća što daje naslutiti da se na istome lokalitetu još mnogo toga treba istražiti.
 
- Riječ je o srednjovjekovnom lokalitetu od kraja 13. do početka 16 stoljeća. Krajem 13. stoljeća podignuta je prva crkva koja pripada redu nomaničkih ladanjskih malih crkava, ali vrlo brzo u 14. stoljeću je građena nova, nešto veća, a ona je tijekom 15. stoljeća imala i određene građevinske zahvate, preinake gotike, utjecaja koji dolaze iz kruga zapadne Europe u tom trenutku. Naselje nažalost ne znamo ni danas gdje se nalazilo, a u neposrednoj blizini, odnosno unutar crkve i oko nje nalazilo se i mjesno groblje. Istažili smo 176 grobova, međutim groblje je devastirano raznim ukopavanjima, objasnila je mr.sc.Kolak.
 
Ističe kako su otkrili ostatke najmanjeg i najranijeg sakralnog objekta, a 2011. pristupili su konzervaciji crkve kako bi objekt postao dio kulturnog turizma kojim prostor zapravo obiluje.
 
- Kada istražimo još nekoliko lokacija u neposrednoj blizini vjerujem da ćemo dobiti i jednu cjelokupnu sliku. Ovo je prvi istraženi srednjovjekovni arheološki lokalitet na području srednjovjekovne župe Lika ili Ličkoga polja. Tek smo na početku putovanja i ne mislimo tako lako odustati, zaključila je Tatjana Kolak.
 
Čast otvorenja izložbe pripala je gospićko-senjskom biskupu, msgr. Mili Bogoviću, koji je kazao kako je ovo sigurno jedan od najdražih dana u Tanjinom životu.
 
- Koliko je bilo vremana i ustrajnosti baviti se tim silnim predmetima 10 godina, gledati u njega, okretati ga, misliti, povezivati... Kod sebe ne mogu naći strpljenja da se recimo s tim naoko sitnarijama bavim, ali to su velike stvari tim više što na području Like imamo jako malo spašenih dokumenata. Mnogo je srušeno, mnogo toga je nestalo. Sada je jedan lokalitet istražen kroz 10 godina i vodila ga je jedna osoba ne puštajući ni sama kramp i lopatu iz ruke. Sada drukčije možemo pogledati na ono što je bilo ovdje, barem ja kao povjesničar, kazao je.
 
Upravo kao povjesničara, zaintrigiralo ga je jedno otvoreno pitanje kojeg je ovo istraživanje ostavilo.
-  Ovdje se otvara i pitanje onih kamena s pleterom iz 9., 10 stoljeća, a ovdje iskopine s istoga mjesta iz 13. stoljeća. To znači da je neki lokalitet u blizini se skriva i zove Tanju, dođi ovamo pa vidi, ovdje ja obećavam nešto više nego što si tamo otkopala. Kada malo uđemo u to vidimo kako je to veliki posao. Toliko toga treba iščitati iz ove naše zemlje koju drač prekriva, puno dragocjenosti ona skriva i bilo bi dobro kada bi šira zajednica još više razumjela tu potrebu da osvijetlimo i bolje shvatimo svoje korijene pa ćemo se još više s njima ponositi, zaključio je Bogović.
 
Iva Vidović Pocrnić
 
Podijeli novost na društvenim mrežama!
Novalja.coom