O nama   
Kontakt   
Oglašavanje   
Impresum   
Uvjeti korištenja   
Pošaljite nam vijest!
GlasLike.hr
Lika nekretnine
povratak

Nasilje, za nasilje nema opravdanja

1/3
Nasilje, za nasilje nema opravdanja
Nasilje, za nasilje nema opravdanjaNasilje, za nasilje nema opravdanjaNasilje, za nasilje nema opravdanja
Objavljeno: 25-11-2014

Danas u 12 sati u prostorijama Kulturno informativnog centra u Gospiću, održan je stručni skup na temu„Nasilje, za nasilje nema opravdanja“ koji je namijenjen djelovanju i suradnji institucija u zajednici o postojanju problema obiteljskog nasilja i ukazivanju o potrebi pravovremenog prijavljivanja, te provođenju preventivnih programa s primjerima „dobre prakse“. 

Odlukom Generalne skupštine Ujedinjenih naroda 25. studenoga proglašen je Međunarodnim danom borbe protiv nasilja prema ženama. U posljednjih 14 godina svakog 25. studenoga, vladine i nevladine institucije i organizacije koriste priliku da nasilje prema ženama stave u fokus interesa javnosti kako bi osvijestili građane o ovom problemu te stvorili javno mnijenje koje beskompromisno osuđuje svaki oblik zlostavljanja žena. 

Na stručnom skupu sudjelovali su načelnik Policijske uprave ličko-senjske Ante Podnar, načelnica Policijske postaje Gospić Višnja Borčić, policijska službenica za maloljetničku delinkvenciju Božica Žubrinić, policijska službenica za prevenciju Mirela Šulentić, zamjenica župana Ličko-senjske županije Ivana Tomaš, zamjenica gradonačelnika Grada Gospića Marta Grgurić, predsjednica Povjerenstva za ravnopravnost spolova Dubravka Rukavina, Općinska državna odvjetnica Vera Magdić Bižanović, sutkinja Prekršajnog suda Žana Vlainić, predstavnica Centra za socijalnu skrb Gospić Ana Kovačević, predstavnici podružnice Obiteljskog centra Suzana Svetić i  Drago Babić, predstavnik Gospićko-senjske biskupije Marinko Miličević i pedagog osnovne škole Dr. Jure Turić u Gospiću Anka Nikšić.

Na samom početku stručnog skupa prisutni su pogledali film „Dvije djevojčice“ koji se emitira u sklopu kapanje protiv trgovanja ženama i djevojkama, a koju provodi Centar za edukaciju, savjetovanje i istraživanje (CESI),  zajedno s Veleposlanstvom Ujedinjene Kraljevine Velike Britanije i Sjeverne Irske,  Pravobraniteljicom za ravnopravnost spolova, Uredom za ljudska prava i prava nacionalnih manjina i Ravnateljstvom policije. Riječ je o kampanji usmjerenoj na senzibilizaciju, te osvještavanje rizika kojem su izložene potencijalne žrtve trgovanja ljudima. U samu kampanju do sada je uključeno 13 europskih država, a u Hrvatskoj je službeno započela 17. rujna ove godine.

Prisutnima se potom obratio načelnik Policijske uprave ličko-senjske Ante Podnar, koji je pozdravio sve prisutne i naglasio da Policijska uprava ličko-senjska već petu godinu zaredom provodi kampanju Živim život bez nasilja, te da poduzima značajan broj preventivnih aktivnosti, kojima se želi utjecati na svijest građana da je nasilje pojava koja mora prestati i da se mora odmah prijaviti. Također je istaknuo da je u borbi protiv nasilja najbitniji suradni odnos svih institucija i ostvarivanje partnerskog odnosa, a upravo je prevencija jedna od metoda kojom možemo udaljiti naše mlade od nasilja.

Svi sudionici skupa iznijeli su svoja stajališta vezano za problem nasilja, te su istaknuli i pojedine probleme s kojima se susreću u svom svakodnevnom radu. No ono u čemu su se svi složili jest činjenica da samo udruženim multidisciplinarnim pristupom će se potaknuti na angažman i djelovanje svih segmenata društva u području prevencije nasilja, odnosno da samo međusektorskom suradnjom svih institucija i organizacija od kojih svaka ima svoj dio odgovornosti u rješavanju problema nasilja možemo postići konačni cilj sprječavanja, prevencije te prekida međugeneracijskog prijenosa nasilja u obitelji što uspješnijim rješavanjem svakog pojedinačnog slučaja.

PU ličko-senjska

Podijeli novost na društvenim mrežama!
Novalja.coom