O nama   
Kontakt   
Oglašavanje   
Impresum   
Uvjeti korištenja   
Pošaljite nam vijest!
GlasLike.hr
Lika nekretnine
povratak

Kad se slegnu dojmovi

1/9
Kad se slegnu dojmovi
Kad se slegnu dojmoviKad se slegnu dojmoviKad se slegnu dojmoviKad se slegnu dojmoviKad se slegnu dojmoviKad se slegnu dojmoviKad se slegnu dojmoviKad se slegnu dojmoviKad se slegnu dojmovi
Objavljeno: 28-10-2018

OTOČAC – Eto, prošlo je neko vrijeme, nekoliko dana, taman da se slegnu dojmovi oko nastupa Folklornog društva Otočac na 6. susretu čuvara hrvatske etno baštine održanom u Filderstadtu u Njemačkoj, sve u organizaciji Folklornog društva Ruža iz Filderstadta. Društvo je po prvi puta pozvano na ovu veliku folklornu manifestaciju na kojoj je sudjelovalo 17 društava, devet iz Njemačke, osam iz Hrvatske i Bosne i Hercegovine. Bila je to manifestacija u kojoj je sudjelovalo ukupno 780 folkloraša, mogli bismo je po veličini, ali ništa manje ni po značaju, usporediti sa Smotrom folklora u Otočcu.

Dojmovi gačanskih folkloraša su impresivni, ne radi puta u Njemačku, članovi društva su mahom mladi ljudi, putuju oni, nije da nije, impresionirani su dočekom, nastupom, druženjem i publikom iseljenih Hrvata, opisuje nam voditeljica društva Verica Dasović. Ozbiljno su se pripremali za nastup, trebalo je prikazati se u najboljem svjetlu, trebalo je lucidno popuniti dobiveno vrijeme za nastup, trebalo je ovladati ogromnom pozornicom u Rundsporthalle, trebalo je ponuditi raznovrsni program. I u tome se uspjelo, nije nagrada samo pljesak publike, već i stručnog žirija koji je promatrao i ocjenjivao nastup svih društava. A u žiriju je bio jedan Andrija Ivančan, Vjekoslav Martinić, Vedran Vidović i Snježana Juričić, voditeljica projekta Škole hrvatskoga folklora u organizaciji Hrvatske matice iseljenika, sve izvrsni poznavatelji, dapače stručnjaci kada je folklor u pitanju.

Sve nastupajuće folklorne skupine su podijeljene u dvije skupine, u koreografirani folklor i u izvorne skupine. Folklorno društvo Otočac je naravno pripalo u izvornu skupinu, a i kako bi drugačije. I još jedan, recimo tako, kuriozitet, sa svim društvima, bilo koreografiranima bilo izvornima, radili su i pripravljali ih koreografi, jedino to nije bio slučaj s Folklornim društvom Otočca, s ponosom ističe voditeljica Dasović.

Iako su se Gačani otputili na ovaj susret posve neopterećeni nekim uspjesima i nagradama, nakon nastupa je održan okrugli stol, tu se za svako društvo moglo čuti u čemu su izvrsni, a u čemu nešto lošiji. I to im je kazala struka, tako da se i na lošije komentare nitko nije ljutio, dapače, bila je to konstruktivna kritika, sve kako bi se popravile određene manjkavosti i kako bi se u sljedećim nastupima bilo čim bolje. Folklorno društvo Otočac je dobilo laskave ocjene svog nastupa i velike čestitke jer je društvo mahom mlado i za neko dulje vrijeme folklorno obećavajuće. Uporni višegodišnji rad s mladima se i te kako isplatio.

Veliko iznenađenje Gačani su doživjeli u dijelu programa koji se odnosi na izboru najljepše djevojke u narodnoj nošnji. U početku je rečeno da će se djevojke pred žirijem samo prošetati, no nekome je palo na pamet (žiriju, naravno) da bi se trebale i predstaviti. Tek tada je nastala panika, prošetati se još kako-tako, ali predstaviti se, e to nije ni najmanje lako. Tu je „strašni sud“, tu su kolege folkloristi iz svih društava (već spomenutih njih 780), tu je publika od preko tisuću posjetitelja. Trema, besjeda zastaje u grlu. Za predstavnicu Folklornog društva Otočac izbor je pao na Magdalenu Orešković, a onda slijede ubrzane priprave kako će se predstaviti, nema se tu puno vremena. Pametno je odabrano da se Magdalena predstavi na gackoj čakavštini, em joj je ovaj dijalekt blizak, em će možda i trema zbog toga biti manja, i za starije članove to bi bilo i te kako izazovno. Odradila je to ona savršeno, publika se digla na noge, posebno onaj dio hrvatskih iseljenika čakavaca, tomu se nisu nadali, a nije to ostalo nezapaženo ni kod žirija, Magdalena je izabrana za prvu pratilju najljepše djevojke u narodnoj nošnji iz domovine. Veliki i nenadani uspjeh! Vjerujemo da je tome pridonijela i gacka čakavica.

Voditeljica Dasović svakako ne želi da izostane zahvala Draženu Bolješiću i drugim iseljenicima iz Ličko-senjske županije, svi su se oni potrudili dočekati naše folkloraše i pogostiti ih obilnom večerom, družiti se s njima, razgovarati. I jednima i drugima srce je bilo poput kuće veliko. Nije lako biti u tuđem svijetu ma kakav već standard tamo bio, kada dođe „domovina“ u iseljeništvo, emocije prorade, suze teku, radost se ne stišava. Suprotno je u trenutcima rastanka i odlaska, ali takav je život.

M. K.

Podijeli novost na društvenim mrežama!
Novalja.coom