O nama   
Kontakt   
Oglašavanje   
Impresum   
Uvjeti korištenja   
Pošaljite nam vijest!
GlasLike.hr
Lika nekretnine
povratak

Enver Ljubović - Zagonjski kraj kroz povijest

1/3
Enver Ljubović - Zagonjski kraj kroz povijest
Enver Ljubović - Zagonjski kraj kroz povijestEnver Ljubović - Zagonjski kraj kroz povijestEnver Ljubović - Zagonjski kraj kroz povijest
Objavljeno: 10-05-2017

SENJ - Prije koji dan iz tiska je izašla nova knjiga prof. Envera Ljubovića „Zagonjski kraj kroz povijest - od doseljavanja do danas“. Zapravo radi se o vrijednoj monografiji Gornjega i Donjega Zagona (ili, kako se to kaže – Zagonjskoga kraja) koju je autor podario ne samo kraju koji je u knjizi obradio, već cjelokupnoj hrvatskoj kulturnoj i znanstvenoj javnosti.

U monografiji "Zagonjski kraj kroz povijest - od doseljavanja do danas“, autor piše o seobi Bunjevaca-Krmpoćana te posebice o dolasku Bunjevaca-Krmpoćana na plodnu zaravan Zagone, uz svesrdnu pomoć grofova Frankopana, koji su bili gospodari grada Novoga i cijeloga Vinodola. U knjizi je opisan kratak pregled zemljopisnog smještaja, te vrijeme  nastanka i života tijekom doseljavanja mjesta Gornjeg Zagona (gornjozagonjska sela) i Donjeg Zagona, a zatim  autor piše o razvoju školstva u ovome kraju, o župi-crkvi,  graditeljstvu,  gospodarenju, vodi i vodoopskrbnim objektima, o kretanju broja stanovnika tijekom 19. i 20. st, o zagonjskom kraju u Drugomu svjetskom ratu, te navodi popis s objašnjenjima svih prezimena i nadimaka po prezimenima i selima s prezimenima: Baričevići, Deranje, Jovanovići, Peričići, Rubčići, Svetići i Tomići. Na temelju relevantnih povijesnih dokumenata i stručne i znanstvene literature te iskaza pojedinih kazivača, predočio je sliku kretanja stanovništva, te posebice mnogobrojne seobe Bunjevaca-Krmpoćana iz Podzrmanja (Bukovice i Ravnih kotara) u Lič, a kasnije njihovo spuštanje iz planine prema moru, u zaleđu Novog Vinodolskog te senjsku okolicu.

Autor je posebnu pozornost posvetio zanimljivom sociološkom fenomenu, tj. vodi,  koja je u ovakvima krškim područjima bila preduvjet za život i naseljavanje (šterne, lokve i bunari). Nije izostao ni dio povijesti o stradanjima u Drugomu svjetskom ratu.

Autor je nastojao  na znanstveno utemeljenim činjenicama skrenuti pozornost na istraživanje zavičajne povijesti te napisati jednu popularnu knjigu-monografiju, prihvatljivu širem čitateljskom krugu iz svih slojeva pučanstva, a za one zahtjevnije čitatelje naveo je na kraju knjige vrela i korištenu literaturu.

U ovoj monografiji može se mnogo toga pročitati, poput tradicijskoga graditeljstva ili arhitekture sačuvane u gornjozagonjskim selima, o gospodarstvu, o ishrani stanovništva, o bunjevačku govoru štokavskoga ikavskog narječja, o kulturološkim posebnostima kraja, i još mnogo toga.

"Zagonjski kraj kroz povijest - od doseljavanja do danas“ tiskan je u nakladi Narodne knjižnice i čitaonice Novi Vinodolski i Zavičajne Udruge" Radinje" iz Gornjeg Zagona.

Još je ovo jedna u nizu Ljubovićevih knjiga kojom pobuđuje interes publike za male sredine i njihovu bogatu prošlost, odnosno značajke. Samo da spomenemo njegova značajnija djela: Grbovi i natpisi na kamenim spomenicima grada Senja; Gradski i plemićki grbovi Senja; Svjedočanstva o rimskoj Seniji; Monografija Lukovo; Grbovi plemstva Gacke, Like i Krbave; Mjestopis Krivoga Puta; Znameniti bunjevački i lički rod Rukavina; Krmpote i Klenovica - od doseljenja do danas, a navođenje znanstvenih i stručnih članaka daleko bi nas odvelo.

Da nema autora poput prof. Ljubovića, bili bismo za mnogo toga uskraćeni i siromašniji.

 

M. Kranjčević

Podijeli novost na društvenim mrežama!
Novalja.coom