O nama   
Kontakt   
Oglašavanje   
Impresum   
Uvjeti korištenja   
Pošaljite nam vijest!
GlasLike.hr
Lika nekretnine
povratak

Blago izvire iz naroda, zar ne?

1/3
Blago izvire iz naroda, zar ne?
Blago izvire iz naroda, zar ne?Blago izvire iz naroda, zar ne?Blago izvire iz naroda, zar ne?
Objavljeno: 15-02-2017

Školska priredba LiDraNo, kako na državnoj, tako i na županijskim razinama, odavno je izašla iz okvira 'školskog događaja' i prilike da učenici osnovnih i srednjih škola i njihovi mentori pokažu što mogu i znaju na literarnom, dramskom i novinarskom području. To je, bez preuveličavanja, vrlo često prava svetkovina kulture i umjetnosti, to je mjesto gdje se odmalena uči kako dati još više na odabranom izričajnom području, to je mjesto gdje se ozbiljno promišljaju važna umjetnička pitanja, to je mjesto gdje se mogu vidjeti radovi najtalentiranijih pojedinaca određene sredine, to je čak mjesto gdje se rađaju i određuju neki novi kulturni trendovi.

Potvrdila je to većim brojem izvrsnih radova i županijska smotra LiDraNo, održana ove godine u OŠ Perušić. Izdvojimo, u kategoriji pojedinačnog scenskog nastupa učenika osnovnih škola lovorikama su se okitile Otočanke: Marija Rubčić, učenica 7. razreda OŠ Zrinskih i Frankopana Otočac, i njena mentorica, prof. Dragocjenka Bilović. Za državnu smotru predložen je Marijin monolog „Blago izvire iz naroda“, sastavljen od ulomaka na standardnom jeziku i čakavskom gačanskom dijalektu iz monodrame književnika Milana Kranjčevića.

Kako je obrazložio predsjednik Županijskog povjerenstva za dramski izraz, glumac Luka Dragić, interpretacija Marije Rubčić primjetno je odskočila među 16 pojedinačnih scenskih nastupa, koji su također svi bili odlični! Pobjednicu je bilo relativno lako odabrati jer „nije pretrčavala tekst“, „davala si je dovoljno vremena“ za prijelaz u novu misao i intonaciju, a ono u čemu je doista bila vidno najbolja jest „upućivački“ odnos prema publici (a ne 'recitatorski'). Naime, pojedinačni scenski nastup izuzetno je zahtjevna kategorija dramskog izričaja jer misao i emociju teksta učenik/ca treba izraziti isključivo „interpretativnim govorenjem“, varijacijama u tonalitetima i intenzitetima jačine i širine glasa, kontroli udisaja i izdisaja na 'pravim mjestima', nenametljivom mimikom i, tek ponegdje, laganom gestom. Nema što, prava gluma!

Mentorica Dragocjenka Bilović sa svojim učenicima redovito sudjeluje u gotovo svim kategorijama LiDraNa, a u njenoj nastavničkoj karijeri skupio se već popriličan niz lidranovskih uspješnica, i u literarnom, dramskom i novinarskom izrazu. Obradovana, ali i vidno iznenađena ovim najnovijim prepoznavanjem i pohvaljivanjem njena rada, kao i rada i talenta njene učenice, kazala nam je kako joj postizanje dobrog plasmana nije bilo ni na kraj pameti.

- Ne, doista nisam išla na pobjedu, nije mi to bio cilj, ono što me je ovaj put vodilo i što sam željela naglasiti bila je zavičajnost. Zato sam za čak dvoje od troje učenika, zapravo za dvije učenice, odabrala tekstove naših domaćih autora. Tako je pohvaljeni Marijin monolog preuzet iz monodrame Kosa moje bake Milana Kranjčevića, a monolog Nine Orešković, učenice 5. razreda, iz knjige I glasom se branio Otočac Ruže Orešković. Željela sam u prvi plan staviti vrednote zavičajnosti i promovirati i na ovaj način domaće autore, rekla nam je prof. Bilović.

Da, doista, blago izvire iz naroda. Potvrdila je to, eto, i ovogodišnja županijska smotra LiDraNo.

 

M.K.G.

Podijeli novost na društvenim mrežama!
Novalja.coom