O nama   
Kontakt   
Oglašavanje   
Impresum   
Uvjeti korištenja   
Pošaljite nam vijest!
GlasLike.hr
Lika nekretnine
povratak

„Da se ne zaboravi“ predstavljanje romana “Trči! Ne čekaj me…” Bojane Meandžije

1/7
„Da se ne zaboravi“ predstavljanje romana “Trči! Ne čekaj me…” Bojane Meandžije
„Da se ne zaboravi“ predstavljanje romana “Trči! Ne čekaj me…” Bojane Meandžije„Da se ne zaboravi“ predstavljanje romana “Trči! Ne čekaj me…” Bojane Meandžije„Da se ne zaboravi“ predstavljanje romana “Trči! Ne čekaj me…” Bojane Meandžije„Da se ne zaboravi“ predstavljanje romana “Trči! Ne čekaj me…” Bojane Meandžije„Da se ne zaboravi“ predstavljanje romana “Trči! Ne čekaj me…” Bojane Meandžije„Da se ne zaboravi“ predstavljanje romana “Trči! Ne čekaj me…” Bojane Meandžije„Da se ne zaboravi“ predstavljanje romana “Trči! Ne čekaj me…” Bojane Meandžije
Objavljeno: 16-11-2016

U sklopu Mjeseca hrvatske knjige i programa „Da se ne zaboravi“ jučer, 15. studenoga u Gradskoj knjižnici Senj je održano predstavljanje romana “Trči! Ne čekaj me…” spisateljice Bojane Meandžije. Riječ je o autobiografskom romanu djevojčice u Domovinskom ratu – tada trinaestogodišnje Karlovčanke koja je dio zapisa koji su se našli u romanu zapisivala u prvim ratnim danima u vlažnom podrumu na drvenim letvicama drvarnice u svojoj zgradi, gdje se i danas mogu vidjeti.

-Četiri godine straha, patnje, ali i rođendani, prve ljubavi, tulumi i slavlja u teškim ratnim danima, a sve to iz perspektive djevojčice na ulazu u tinejdžersko doba dirljivo su i potresno štivo koje nikoga ne ostavlja ravnodušnim. Ovaj roman je i svojevrsna verzija hrvatskog Dnevnika Anne Frank jer opisuje strahote rata, granatiranja, sakrivanja po podrumima, ali ne negdje daleko u Nizozemskoj što je puno apstraktnije, nego u našoj zemlji. Uz to, „Trči! Ne čekaj me…“ je trenutno jedina knjiga o tom povijesnom periodu koju je napisalo dijete, u trenucima dok je cijela situacija bila aktualna i samim time dopire do djece na drugačiji način. Djeca i mladi to mogu razumjeti, mogu se staviti u poziciju glavnih likova jer je njihovim „stilom“ i napisana. Nije „prilagođena“ djetetu, dijete ju je pisalo, rekla je uvodno ravnateljica Gradske knjižnice Senj Ana Prpić Rogić koja je u nastavku okupljenim građanima i srednjoškolcima predstavila autoricu kojoj je ovo drugi roman, a u planu su i novi prozni i poetski uradci.

Povijesni kontekst tog vremena, kao uvod u predstavljanje knjige, iznijeli su kroz odlično i precizno složenu fotoprezentaciju i usmeno izlaganje članovi srednjoškolske Povijesne grupe koju vodi profesor povijesti Silvije Šojat.

Autorica Meandžija je kroz dirljivo i emotivno predstavljanje knjige iznijela svoje bolne ratne uspomene opisujući strah, dječja razmišljanja o ratu, trenutke gladi u skloništu te goruću želju da čim prije zasvira kraj uzbune za opću opasnosti po posljednji put.

Uz Bojanin pogled na rat iz dječje perspektive, svoja iskustva s publikom podijelio je i

umirovljeni časnik HV-a Boško Ramljak opisujući svoj ratni put te uspomene na svoje vojničke i ratne dane prepune neizvjesnosti, bolnih gubitaka, odricanja, ali i ponosa i zajedništva kojim se hrabro branila domovina.

Oba svjedočanstva bila su vrlo dirljiva pa je publika vrlo emotivno, a mnogi i kroz suze, pratila događaj.

-Kroz ovo književno-povijesno druženje cilj je mladima, koji se tada nisu još ni rodili, približiti povijesne događaje koji su se zbivali u našoj domovini za vrijeme Domovinskog rata te da ih senzibiliziramo za ljudske sudbine pogođene ratom. Želimo im prenijeti poruku mira i htjenje da više ni jednom djetetu na ovom svijetu ne bude ukradeno ono najljepše-djetinjstvo i bezbrižno odrastanje. Uz to, namjera nam je poručiti mladim generacijama da nikad ne mrze, nego da uživaju u slobodi i miru koji im je osigurala hrabra borba hrvatskih branitelja. Neka im se oduže kroz učenje o Domovinskom ratu i poštivanjem uspomene na njega-da se žrtva i hrabrost branitelja i naroda nikad ne zaboravi, rekla je zaključno ravnateljica Knjižnice.

Organizatori  ovog susreta su Gradska knjižnica Senj i Srednja škola Pavla Rittera Vitezovića Senj u suradnji s nakladničkom kućom Alfa, a sve u sklopu tjedna u kojem obje institucije kroz bogati prigodni program „ Da se ne zaboravi“ obilježavaju  25. obljetnicu pada Vukovara i njeguju uspomenu na Domovinski rat. Centralni događaj programa je u petak, 18. studenoga kad će se uz prigodni program u 10 sati ispred srednje škole zapaliti svijeće za Vukovar, a program će se nastaviti u 11 sati u Knjižnici uz izložbu knjiga i prezentaciju o Vukovaru te projekciju dokumentarnog filma „Sveto ime Vukovar“. 

Gradska knjižnica Senj od srca zahvaljuje: Srednjoj školi P.R. Vitezovića Senj na suradnji, posebice prof. povijesti Silviju Šojatu i njegovoj sjajnoj Povijesnoj grupi na uvijek dobroj suradnji, Alfi i Damiru Mesiću na lijepoj suradnji, Autorici Bojani Meandžiji i časniku Bošku Ramljaku na krasnim govorima, svim srednjoškolcima i sugrađanima na dolasku i sudjelovanju, medijima na praćenju. 

Tekst: Ana Prpić Rogić
Fotografije: Sandra Prpić

Podijeli novost na društvenim mrežama!
Novalja.coom