O nama   
Kontakt   
Oglašavanje   
Impresum   
Uvjeti korištenja   
Pošaljite nam vijest!
GlasLike.hr
Lika nekretnine
povratak

Otišao još jedan od velikih Gačana - umro Egon Matijević

1/1
Otišao još jedan od velikih Gačana - umro Egon Matijević
Otišao još jedan od velikih Gačana - umro Egon Matijević
Objavljeno: 23-07-2016

OTOČAC – I drugi od dvije živuće osobe koje su svoje mjesto našle u Gačanskomu parku hrvatske memorije usred Otočca napustio je ovaj svijet i preselio se u neki bolji. U srijedu, na dan sv. Ilije, umro je proslavljeni hrvatski kemičar svjetskoga glasa prof. dr. Egon Matijević u 94. godini života.

Dr. Egon Matijević rođen je u Otočcu 1922. g. U Osijeku je pohađao srednju školu. Na studij je otišao u Zagreb, te je 1944. diplomirao na Tehnološkom fakultetu  u Zagrebu. U Zagrebu je i doktorirao 1948. godine.

Znanstvenički je počeo raditi na PMF-u u Zagrebu surađujući s prof. Božom Težakom . 1956. je otišao na Sveučilište Cambridge , a nakon toga u SAD u Potsdam, na ondašnji koledž, današnje Sveučilište Clarkson , na kojem je ostao raditi dok ga je snaga i zdravlje služilo. Već 1962. je postao redovitim profesorom. Dvadesetak godina poslije je postao pročelnikom Kemijskog odjela tog sveučilišta, a tu je dužnost obnašao sve do 1987. godine. Nosio je naslov Distinguished University Professor.

Znanstveni svijet svečano je obilježio devedesetu obljetnicu njegova života višednevnim znanstvenim skupom u Americi i uvodnim člankom u međunarodnom znanstvenom časopisu Journal of Colloid and Interface Science.

Njegovi znanstveni radovi se većinom odnose na koloidne čestice , čestice koje se danas uvelike primjenjuju u farmaceutskoj industriji, industriji papira, kod deterdženata, umjetnih keramičkih tvari i druge primjene. Matijevićev znanstveni opus iznosi oko 500 radova.

Još dok je boravio u Hrvatskoj, ostavio je trag u prosvjeti: 1953. je napisao udžbenik iz kemije za 7. razrede gimnazija. Autor je triju knjiga, brojnih stručnih priloga, a predavao je u raznim svjetskim znanstvenim ustanovama i na znanstvenim kongresima, skupivši preko tisuću predavanja.

Egon Matijević je bio u stalnoj vezi i znanstvenoj suradnji sa znanstvenicima u Hrvatskoj. Nekoliko mlađih hrvatskih znanstvenika boravilo je i radilo u institutu profesora Matijevića u Potsdamu. Smatra se da je Matijević vjerojatno najviše zaslužan što se je Težakova škola koloidne kemije probila na međunarodnom planu gdje je postala priznatom.

Nagrađivan je i dobitnikom je mnoštva priznanja. Ističu se četiri počasna doktorata Počasne doktorate dobiva ovim redom: Lehigh University, Bethlehem, PA, SAD 1977; Sveučilište Maria Curie-Sklodowska,Lublin, Poljska, 1990.; Clarkson University, Potsdam, NY, SAD, 1992.; Sveučilište u Zagrebu , 1998.; Sveučilište u Ljubljani, 2003. te priznanja Američkoga kemijskog društva: Kendalova nagrada, Langmuirova nagrada i Ilerova nagrada. Na Sveučilištu Clarkson 2002. utemeljena je nagrada za kemiju „Egon Matijević“. Hrvatsko kemijsko društvo ga je nagradilo medaljom Bože Težaka. Od 1986. dopisni je član HAZU-a.

Važno je istaknuti da je profesor Matijević osiguravao godišnju novčanu potporu iz vlastitih sredstava u visini 1.000 američkih dolara za mlade istraživače iz fizičke kemije, koje je predlagalo Hrvatsko kemijsko društvo. Prema tome, profesor Matijević je uveo prvu zakladu za nagrađivanje mladih hrvatskih istraživača.

Profesor Matijević uvijek se borio za istinu o Hrvatskoj ne samo u SAD nego i diljem svijeta na svojim mnogobrojnima putovanjima. Bila je zapažena njegova aktivnost u krugu američkih intelektualaca hrvatskog podrijetla za pomoć i priznavanje Hrvatske kao samostalne i nezavisne države.
Domovina je na različite načine pokazala zahvalnost profesoru Matijeviću. Primjerice, u knjizi “Istaknuti hrvatski znanstvenici u Americi” u nakladi Hrvatsko-američkog društva, Matice hrvatske i Matice hrvatskih iseljenika, 1997., Egon Matijević je uvršten među osam istaknutih znanstvenika hrvatskog podrijetla u inozemstvu.

Eto, napustio nas je još jedna hrvatski velikan, koji je rado i uvijek isticao da je 'rođen u Otočcu'. A Otočac mu se još za života odužio skulpturom u Gačanskomu parku hrvatske memorije.

M. Kranjčević

Podijeli novost na društvenim mrežama!
Novalja.coom