O nama   
Kontakt   
Oglašavanje   
Impresum   
Uvjeti korištenja   
Pošaljite nam vijest!
GlasLike.hr
Lika nekretnine
povratak

Načelnik Fumić na radnom sastanku kod Predsjednice RH Kolinde Grabar Kitarović

1/1
Načelnik Fumić na radnom sastanku kod Predsjednice RH Kolinde Grabar Kitarović
Načelnik Fumić na radnom sastanku kod Predsjednice RH Kolinde Grabar Kitarović
Objavljeno: 14-06-2016

Predsjednica Republike Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović sastala se u ponedjeljak 13. lipnja s Upravnim odborom Udruge općina na čelu s predsjednikom udruge Đurom Bukvićem i tom su prigodom načelnici općina informirali predsjednicu o akutnim problemima hrvatske lokalne samouprave. „Udruga općina u RH ima želju objediniti sve hrvatske općine u svojem članstvu kako bi što uspješnije zastupala interese stanovnika seoskih, malih i ruralnih sredina te sudjelovala u donošenju propisa i zakona koji se odnose na njihovo funkcioniranje“, naglasio je uvodno Bukvić dodavši kako je opće mišljenje da sustav lokalne samouprave treba resetirati. „Često nas se optužuje da ne sagledavamo probleme u cjelini, ali naglašavam da mi nismo protiv reforme već smo protiv površnih, kratkoročnih i paušalnih rješenja kakva se često nude. Želimo funkcionalnu i fiskalnu decetralizaciju i ugledajmo se na ostale zemlje Europske unije, želimo izmijeniti trivijaliziranu percepciju općinskih samouprava i pridonijeti gospodarskom i svakom drugom razvoju zemlje“.  

Bukvić se založio za korekciju predodžbi o općinama kao korisnicima proračuna i naglasio da one daju u državni proračun otprilike trostruko više nego što dobiju, a dobiju samo 2,7 posto ukupnih sredstava. Upozorio je da su općine zdravo tkovo društva jer nisu zadužene, da se njihova demografska slika dramatično mijenja pa je tako u posljednjih 15 godina uslijed iseljavanja nestalo oko 200 sela, kao i da su birokratskim preprekama onemogućene u kori štenju europskih fondova.

Članovi Upravnog odbora iznijeli su Predsjednici RH mnoštvo prepreka s kojima se, kao prva karika između naroda i države, suočavaju u svakodnevnom obavljanju posla. Među njima su najizraženiji zahtjevi za upravljanjem imovinom na njihovom području odnosno nerazumijevanje Državnog ureda za upravljanje državnom imovinom, pitanje upravljanja pomorskim dobrom i šumskim dobrom s kojima bi općine mogle postići gospodarski zamah, rješavanje imovinsko-pravnih odnosa i zemljišnih knjiga, problematično definiranje kriterija nerazvijenosti, česta promjena propisa i nji hova neusuglašenost, nedostatak strategija razvoja, posebice poljoprivrednog, slabi kontakti s nadležnim ministarstvima.

Kolinda Grabar -Kitarović je, nakon što je saslušala načelnike iz 17 hrvatskih županija, izrazila razumijevanje za mnoštvo problema s kojima se hrvu općine kao i svoju potporu funkcionalnoj i fiskalnoj reformi lokalne samouprave. Naglasila je kako uviđa sve probleme devastiranja ruralnog života, odlaska mladih sa sela, sporosti administracije koja nikako da u život provede koncept „one stop shopa“, ali i napomenula kako misli da nema mjesta malodušju te da će se društvo uskoro uhvatiti u koštac s reformom državne i lokalne uprave temeljem široke javne rasprave.  

Dopredsjednik udruge, načelnik Jasenica Martin Baričević upozorio je kako se reforma ne može temeljiti samo na autoritetu središnje vlasti, da jw decentralizacija majka svih reformi kao i da nema većih eksperata lokalne samouprave od izravno izabranih načelnika općina.

Načelnica Jakovlja i dopredsjednica udruge Snježana Bužinec upozorila je da se općinama prihodi smanjuju a novi poslovi dodjeljuju te da je potrebno riješiti imovinsko-pravne odnose kako bi se efikasno koristi fondovi EU-a.
Bruno Hranić, glavni tajnik udruge i načelnik Vidovca podsjetio je dasu hrvatske općine dobro zastupljene u međunarodnim političkim tijelima i institucijama te da te kapacitete treba koristiti u impementacijama reformskih poteza.

Nikola Cecić-Karuzić, načelnik Šolte, pobrojao je kočnice lokalnog razvoja: zemljišne knjige, vlasništvo nad pomorskim dobrom, koeficijent nerazvijenosti koji onemogućava provedbu projekata i naglasio kako investitori bježe zbog takvih prepreka.

Načelnik Petrijevaca Ivo Zelić drži da reformska politika mora doprijeti do posljednjeg hrvatskog sela o zaseoka, a načelnici su prvi ljudi na crti definiranja problema.

Marija Mačković, načelnica Jasenovca, dala je primjer nebrige središnje države koja od javnih ustanova, a Jasenovac ima dvije, samo uzima prihod, a loklanoj samoupravi ostavlja teret obveza. Upozorila je također da stanovnicima u ruralnim sredinama trebaju razne vrste pomoći da bi funkcionirali ukorak s vremenom.
Ankica Zmaić, načelnica Vrpolja, zamolila je predsjednicu da se, i okviru svojih zakonskih ovlasti i mogućnosti, založi za decentralizaciju države.

Načelnica Raše Gloria Paliska Bolterstein ponovila je kako su glavni izvor problema na loklanoj razini Državni ured za upravljanje državnom imovinom i njegov odnos prema vlasništvu koje nije produktivno, kao i zakonski status pomorskog dobra i šuma.

Damir Pilipac, načelnik Tribunja, rekao je kako lokalna samouprava ima kadar i znanje i kao takva rješava probleme, ali država sa svojim vlasništvom i ingerencijom nad pomorskim dobrom zaustavlja razvoj i investiranje. Treba provesti reformu i državne uprave i lokalne samouprave.

Marinko Kauzlarić, načelnik Fužina, drži da su kriteriji definiranja indeksa razvijenosti krajnje upitni, i također ogroman problem vidi u DUUDI-ju.

Načelnik Rovišća Slavko Prišćan izrazio je stav da treba zaustaviti poreznu reformu koja bi išla na štetu općina i založio se za hinu izradu strategije ruralnog razvoja.

Načelnik Svetog Križa Začretja Marko Kos ocjenjuje da stalna promjena zakona, pravila i propisa umnogome otežava rad lokalnih samouprava te dodao kako je jačanje fiskalnih kapaciteta općina bezuvjetno potrebno kako bi se osigurao razvoj malih sredina.

Načelnik Nijemaca Ivica Klem podsjetio je da tri nacionalne udruge loklane samouprave rade na izradi smjernica za reformu lokalne samouprave koje se svakako moraju uzeti u obzir te se založio za utemeljenje strategije na tri statističke regije.

Nebojša Andrić, načelnik Vojnića, podsjetio je da bi jači fiskalni kapaciteti općina ujedno pomogli i u povlačenju više sredstava iz fondova EU, i požalio se kako reformski prijedlozi iz općina pristižu ali na njih se u državnoj upravi ne obraća pozornost.

Zlatko Fumić, načelnik Brinja, zavapio je kako se loše raspolaže državnom imovinom jer u Lici pilane stoje jer nemaju sirovina.

Načelnik Podravskih Sesveta Ivan Derežić osvrnuo se na nedopustivo smanjenje prihoda općina uslijed intervencije države kao i na lošu suradnju i komunikaciju s resornim.

UO RH / IB

Foto: Arhiva

Podijeli novost na društvenim mrežama!
Novalja.coom