O nama   
Kontakt   
Oglašavanje   
Impresum   
Uvjeti korištenja   
Pošaljite nam vijest!
GlasLike.hr
Lika nekretnine
povratak

Prelazak sa standarda DVB-T/MPEG-2 na DVB-T2 H.265/HEVC

1/1
Prelazak sa standarda DVB-T/MPEG-2 na DVB-T2 H.265/HEVC
Prelazak sa standarda DVB-T/MPEG-2 na DVB-T2 H.265/HEVC
Objavljeno: 29-03-2016

OTOČAC – Zaprijetila država svim građanima da će ih tamo negdje oko 2020. godine oplesti s novim troškom. Najavili nešto što malo tko razumije, osim, naravno, elektroničara. Rekoše tako da će se prilikom emitiranja televizijskih programa preći sa standarda DVB-T /MPEG-2 na DVB-T2 H.265/HEVC. Ne znamo što to znači, samo znamo da će to trebati platiti. Koliko? Rekoše da 250 kuna, naravno da će to biti svakako skuplje. Ako građani hoće gledati televizijske programe morat će ili kupiti nove televizore ili kupiti STB koji će adaptirati što već treba adaptirati. A taj STB koštat će nekoliko stotina kuna.

Tko nameće takvu obvezu? Država, odnosno Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti (HAKOM). Pa ako je državna agencija odredila da se promijeni standard, neka to onda država građanima i plati. Jer, što time građani dobivaju? Evo objašnjenja, pa tko razumio, tko ne razumio.

Prelazak sa standarda DVB-T /MPEG-2 na DVB-T2 H.265/HEVC trebao bi donijeti bolju sliku na televizorima. Vele da one crne kutijice koje smo kupovali prije nekoliko godina da bismo mogli loviti televizijske signale, da je to već tada bilo zastarjelo, sada da se i ne govori.


Što zapravo znači prelazak s DVB-T-a na DVB-T2?

Prelazak na standard DVB-T2 otvara mogućnost za emitiranje većeg broja televizijskih programa u visokoj razlučivosti, odnosno, kako u inženjerskom žargonu volimo reći, u HD-u. To je ujedno najveća prednost jer je učinkovitost takvog kodiranja mnogo veća. Naime, u jedan multipleks može stati više televizijskih kanala nego dosad. To nije samo prednost za HRT, nego i za sve druge nakladnike koji će moći imati više programa ili one postojeće prebaciti u veću rezoluciju, odnosno u HD, a u budućnosti i u Ultra HD. Povećanjem kompresije i kapaciteta, odnosno mogućnosti stavljanja većeg broja televizijskih kanala u jedan multipleks, trebala bi padati i cijena emitiranja, naravno za istu kvalitetu slike – kažu stručnjaci elektroničari. Jasno? Ma kakvi jasno.

No dok se to uvede i građane opali po džepu, već se osmišljava nova tehnologija za koju će također trebati novi televizori i novi nekakvi adapteri. Dokle? Jer u ovoj rundi promjene standarda vrijedni izračunaše da će ova prilagodba hrvatske građane stajati čak nekih 380 milijuna kuna. Prava sitnica.

M. Kranjčević

Podijeli novost na društvenim mrežama!
Novalja.coom