O nama   
Kontakt   
Oglašavanje   
Impresum   
Uvjeti korištenja   
Pošaljite nam vijest!
GlasLike.hr
Lika nekretnine
povratak

O stanju gospodarstva u Ličko-senjskoj županiji

1/5
O stanju gospodarstva u Ličko-senjskoj županiji
O stanju gospodarstva u Ličko-senjskoj županijiO stanju gospodarstva u Ličko-senjskoj županijiO stanju gospodarstva u Ličko-senjskoj županijiO stanju gospodarstva u Ličko-senjskoj županijiO stanju gospodarstva u Ličko-senjskoj županiji
Objavljeno: 26-11-2015

OTOČAC - U Hrvatskoj gospodarskoj komori - Županijskoj komori Otočac održana je jučer proširena sjednica Gospodarskoj vijeća, na kojoj je, osim prezentacije natječaja za dodjelu bespovratnih sredstava 'Poboljšanje konkurentnosti i učinkovitosti MSP u područjima s razvojnim posebnostima kroz informacijske i komunikacijske tehnologije', bilo riječi i o stanju u gospodarstvu Ličko-senjske županije.

Kako je istaknuto, gospodarska slika županije je odraz stanja u hrvatskom gospodarstvu i posljedicama koje na njega ima kriza na globalnoj razini. Gospodarska kriza, za počela sada već daleke 2008. g., ne jenjava, usporena je zadnjih godina, ali je 2014. produbljena jer se nastavila niska domaća potražnja i ponuda. Ovo je dovelo do pada BDP-a na godišnjoj razini za 0,4 posto. I u Europskoj uniji izlazak iz recesije dosta je usporen, naročito u Italiji, Finskoj, Cipru, kao i u Hrvatskoj. Na razini Europske unije ostvaren je rast gospodarske aktivnosti od 1,3 posto, a na globalnoj razini 3,4 posto. Hrvatska je, prije ulaska, u Europsku uniju bila na 64 posto prosjeka razvijenosti gospodarstva, ulaskom u Europsku uniju pala je na 61 posto, dok je u  2014. g. pala za još koji postotak i došla na 59 posto prosjeka Europske unije.

Gospodarstvo Ličko-senjske županije s nekih 400 milijuna eura predstavlja 1 posto BDP-a gospodarstva Republike Hrvatske. Po stanovniku je to 7.700 eura, što iznosi oko 75 posto BDP-a po stanovniku u državi.

Tijekom 2014. g poslovalo je na području ove županije 820 aktivnih trgovačkih društava, ili za 11,7 posto više nego godinu prije. Ovaj podatak ipak ohrabruje, no valja naglasiti da je taj porast broja trgovačkih društava mahom u domeni jednostavnih d.o.o-a. U odnosu na broj trgovačkih društava u Hrvatskoj to je tek 0,6 posto.

Najveći ukupni prihod ostvario je sektor trgovine na veliko i malo (26,8 posto), dok je najveći broj zaposlenih bio u sektoru prerađivačke industrije (24,9 posto), zatim trgovini na veliko i malo, građevinarstvu, turizmu i ugostiteljstvu.

Broj zaposlenih je ipak povećan za 5,4 posto, što korespondira s povećanjem ukupna prihoda gospodarstva i ukupna rashoda. 34,2 posto zaposlenika ima srednju školu ili su VKV radnici. Poduzetnici Otočca i Gospića zajedno su ostvarili 46 posto ukupnih prihoda gospodarstva ove županije.

Prosječna mjesečna plaća po zaposlenom u županiji bila je 3.635 kuna, tj. 25,5 posto manja od prosječne mjesečne plaće u državi, taj trend zaostajanja u plaćama poznat je u svakomu prethodnom razdoblju.  

Broj nezaposlenih je prosječno mjesečno dosizao brojku od 3.600 osoba i povećan je za 6,4 posto, od čega su 49,7 posto žene. 

Može se kazati da osnovni ekonomski pokazatelji gospodarstva Ličko-senjske županije prate kretanja na razini države. Pozitivni pokazatelji u financijskom dijelu i u zapošljavanju rezultat su proizvodnih djelatnosti, što je dobar pokazatelj. Osim toga mjere koje se poduzimaju s lokalne razine (poduzetničke zone i sl.) nisu dovoljne za značajniji napredak gospodarstva, već bi bilo potrebno definirati poticajne mjere s razine države, a koje bi omogućile razvoj gospodarstva u ovako devastiranima područjima Hrvatske – naglasio je predsjednik Županijske komore dr. Joso Brajković.

Ovo je tek nekoliko najosnovnijih podataka o stanju gospodarstva Ličko-senjske županije, nizanje drugih detaljnijih pokazatelja bi nas predaleko odvelo.

M. Kranjčević

Podijeli novost na društvenim mrežama!
Novalja.coom