O nama   
Kontakt   
Oglašavanje   
Impresum   
Uvjeti korištenja   
Pošaljite nam vijest!
GlasLike.hr
Lika nekretnine
povratak

Primarnima prerađivačima drveta u Ličko-senjskoj županiji voda došla do grla

1/4
Primarnima prerađivačima drveta u Ličko-senjskoj županiji voda došla do grla
Primarnima prerađivačima drveta u Ličko-senjskoj županiji voda došla do grlaPrimarnima prerađivačima drveta u Ličko-senjskoj županiji voda došla do grlaPrimarnima prerađivačima drveta u Ličko-senjskoj županiji voda došla do grlaPrimarnima prerađivačima drveta u Ličko-senjskoj županiji voda došla do grla
Objavljeno: 14-08-2015

OTOČAC – Problemi drvnih prerađivača u Ličko-senjskoj županiji nisu ove godine nimalo manji, dapače, doveli su ovu branšu poduzetnika do usijanja. O čemu se radi? Svaki drveni prerađivač je s Hrvatskim šumama sklopio godišnji ugovor o isporuci oblovine, bilo da je jela ili bukva u pitanju. No te količine im nisu dovoljne. Ostali načini nabave, poput licitacija, su im poslovno neprihvatljivi i na te načine teško da mogu kompenzirati potrebnu količinu sirovina za svoje godišnje poslovanje. Evo, već sada, usred ljeta, neki od njih su gotovo pa iscrpili godišnje odobrene kvote iz ugovora, preostaje im posla možda za mjesec-dva, i što onda?

Sva ova pitanja, i niz drugih, postavljena su na nedavno održanoj sjednici Klastera drvnih prerađivača Ličko-senjske županije, koji je u srijedu održana u prostorijama Hrvatske gospodarske komore – Županijske komore Otočca. Po nazočnosti članova Klastera, od njih 20 sjednici je nazočilo 15, dalo se odmah zaključiti da im je voda došla do grla.

Predsjednik Klastera Mile Tomaić je svoje članove detaljno izvijestio o svima poduzetim mjerama i radnjama unatrag nekoliko mjeseci, o svim kontaktima s relevantnim činiteljima u Hrvatskim šumama, nadležnima ministarstvima, odnosno jedinicama lokalne samouprave. Pritom je upozorio na nesnošljivo stanje drvnih prerađivača u primarnoj preradi drveta, a takvi su u većini u Ličko-senjskoj županiji, kada je u pitanju politika snabdijevanja sirovinom. Ponuđeno im je da bi mogli dobiti cijele odjele za sječu, s tim da mogu kupiti onoliko prostornih metara oblovine koje im i koliko im odgovora,  a ostalu posječenu masu da ostave Hrvatskim šumama koja će platiti troškove sječe i izvora drveta i nastojati prodati drugim kupcima. Svi članovi Klastera su odbili ovu ponudu, izračunali su da im se ona ne isplati, da time ništa ne dobivaju, a osobito ako prekorače kvotu od 10 posto količina za ovu godinu da će im se to odbiti od kvote za sljedeću.

Rasprava na Klasteru drvenih prerađivača je na mahove bila žestoka, upiralo se prstom u mnoge, od dobavljača sirovine pa do pojedinih ministarstava  i Vlade Republike Hrvatske. Prijetilo se radikalnim otpuštanjem radnika, zatvaranjem proizvodnih pogodna, čak iseljavanjem iz zemlje, pa do prijedloga da treba poduzeti nepopularne konkretne poteze, ma što god to značilo. Pored toga što im prijeti prekid proizvodnje do kraja godine zbog manjka sirovine, istovremeno su isticali da su lageri po šumarijama puni, da ispostave Hrvatskih šuma nemaju kamo s oblovinom, da joj prijeti propadanje zbog gljivica i nametnika, sirovine ima, nudi im se, a oni ne mogu zbog odobrenih kvota robu preuzeti.

Upozorili su na dosadanje navodne nezakonite radnje i izigravanja pravila oko raspodjele sirovine, ukazali su na promašene kontrole kod drvnih prerađivača, naročito t. zv. finalista koji imaju gotovo neograničeni dostup sirovini.  Istakli su također problem pregovaranja s Upravom Hrvatskih šuma za sljedeću godinu jer im se iz godine u godinu smanjuju kvote na račun t. zv. finalista, čime se dovode u još nepovoljniju situaciju. Stoga je na razini države formiran pregovaračkim tim u kojemu su zastupljene sve hrvatske regije, pa tako i Ličko-senjska županija, ne bi li se postigao ravnopravni tretman svake od njih s obzirom na vrstu i kvalitetu sirovina kojom raspolaže.

Na kraju je pao zaključak da će se Klaster drvnih prerađivača neposredno pismom i konkretnim podatcima i analizama obrati Ministarstvu gospodarstva, Ministarstvu poljoprivrede, ali i samoj Vladi. Očekuju da netko na to mora reagirati i uvidjeti da dosadašnja politika raspodjele drvne sirovine nije bila dobra i da za ovu branšu nije bila nimalo poticajna, odnosno da svima onima koji spadaju u malene primarne prerađivače drveta prijeti nestanak. Što je tomu supstitucija? – zapitali su se članovi Klastera drvnih prerađivača Ličko-senjske županije.

M. Kranjčević

Podijeli novost na društvenim mrežama!
Novalja.coom