O nama   
Kontakt   
Oglašavanje   
Impresum   
Uvjeti korištenja   
Pošaljite nam vijest!
GlasLike.hr
Lika nekretnine
povratak

Eh, što ti je (pra)stari Otočac! (5)

1/17
Eh, što ti je (pra)stari Otočac! (5)
Eh, što ti je (pra)stari Otočac! (5)Eh, što ti je (pra)stari Otočac! (5)Eh, što ti je (pra)stari Otočac! (5)Eh, što ti je (pra)stari Otočac! (5)Eh, što ti je (pra)stari Otočac! (5)Eh, što ti je (pra)stari Otočac! (5)Eh, što ti je (pra)stari Otočac! (5)Eh, što ti je (pra)stari Otočac! (5)Eh, što ti je (pra)stari Otočac! (5)Eh, što ti je (pra)stari Otočac! (5)Eh, što ti je (pra)stari Otočac! (5)Eh, što ti je (pra)stari Otočac! (5)Eh, što ti je (pra)stari Otočac! (5)Eh, što ti je (pra)stari Otočac! (5)Eh, što ti je (pra)stari Otočac! (5)Eh, što ti je (pra)stari Otočac! (5)Eh, što ti je (pra)stari Otočac! (5)
Objavljeno: 12-08-2015

Završilo je ovogodišnje arheološko istraživanje lokaliteta „Stari grad Otočac“ u organizaciji GPOU i  Muzeja Like Gospić. Okrunjeno je jako važnim otkrićem: na otočiću, koji se od 14. stoljeća počinje zvati gradom Otočcem, živjelo se i puno prije toga – čak prije 6 tisuća godina.

Za otkriće, koje će Otočac ubilježiti na jedinstvenu kartu prapovijesne lasinjske kulture (razdoblje eneolitika od 4200 do 3800. godine prije Krista) kao njenu najjužniju točku u Hrvatskoj i Europi (do sada je to bio Josipdol), zaslužna je voditeljica istraživanja dr.sc. Tatjana Kolak. Značaj otkrića smo potvrdili i zajedničkom (povijesnom) fotografijom njegovih „otkrivača“ na licu mjesta - u istraživačkoj sondi.

Nitko se tome nije nadao, nitko to nije očekivao, nije se tako nešto moglo pretpostaviti ni u najluđim zamislima. Dapače, takva bi hipoteza bez dokaza bila dočekana s velikim podsmijehom. Ta takvo što nije moguće, život na otočiću i u Otočcu počinje dolaskom Frankopana, najkasnije je to 14. stoljeće, dakle, riječ je o srednjovjekovnoj i vojnokrajiškoj utvrdi. Kakva antika, kakva prapovijest!  

No, arheološki nalazi su nepobitni – na dubini od dva metra u sondi 9x4 metra pronađeni su ostatci podnice „lasinjske“ zemunice (koja se prostirala bar na 20 metara), a u južnom dijelu sonde nađeno je obilje komada keramičkoga posuđa. Posuđe je izrađeno ručno, zbog toga i neujednačeno, u nijansama od svijetlog i tamnog okera do sive i gotovo crne boje, a ima karakteristične ukrase, nizove uboda i kratkih zareza načinjenih nožićem ili grančicama (lijepo se vide na fotografijama od 2.do 6.). Moći će se tu rekonstruirati zbilja lijepi primjerci posuđa, a u vitrinama Muzeja Gacke pričat će priču stariju od japodske.

Lokaliteti lasinjske kulture nalaze se inače u sjevernoj Hrvatskoj, Sloveniji, Austriji i naročito Mađarskoj, a većim se dijelom radi o zemuničkim naseljima. Pripadnici te kulture gradili su najčešće zemunice i poluzemunice na uzvišenjima u blizini izvora vode, a poznata su i sojeničarska naselja na vodi (Slovenija). Rijetki su nadzemni stambeni objekti, ali ima i takvih.

Na lokalitetu „Stari grad Otočac“ pronađeni su, dakle, ostatci zemunice iz razdoblja lasinjske kulture, ali nije nemoguće da je bilo i sojenica. No, to će se moći tvrditi jedino u slučaju pronalaska njihovih ostataka. Zemunica u starom gradu na otočiću nalazi se na dubini malo većoj od dva metra, pa s obzirom na takvu dubinu ukopa zemunice, dr. Kolak pretpostavlja da je u to vrijeme Gacka možda  imala niži režim plavljenja.

Prije nego je sonda pokrivena geotekstilom da bi  dočekala nastavak istraživanja nagodinu u istom stanju, lijepo su se vidjeli ostatci dvaju kulturnih slojeva. Na otprilike metar i po dubine izranja iz ruba sonde plitko složeno kamenje i u produžetku svijetla podnica nekog objekta srednjovjekovnoga Otočca. Čak je vidljiva i drenaža toga objekta u sivkastome pijesku (vidi fotografiju br. 11).

Na samom dnu iskopa „lasinjska“ podnica se na najočuvanijim dijelovima vidno „crveni“ (fotografija br. 7-10 ), a vidljiv je na nekoliko mjesta i gar (tamnija zemlja) kao ostatak drveta. Da bi se taj kulturni sloj u ovoj sondi do kraja istražio potrebna su još najmanje dva dana, nadamo se, već sljedeće godine. A onda se ide dalje – u nove sonde! Jedva čekamo!

 

Kraj serijala (do sljedeće godine)

 

M.K.G.

Podijeli novost na društvenim mrežama!
Novalja.coom