O nama   
Kontakt   
Oglašavanje   
Impresum   
Uvjeti korištenja   
Pošaljite nam vijest!
GlasLike.hr
Lika nekretnine
povratak

Ličko-senjska gubi većinu turističkih zajednica

1/1
Ličko-senjska gubi većinu turističkih zajednica
Ličko-senjska gubi većinu turističkih zajednica
Objavljeno: 10-07-2015

GOSPIĆ – Danas su u Gospiću Milan Kolić, predsjednik Turističke zajednice Ličko-senjske županije i Ivan Radošević, direktor Turističkog ureda TZ Ličko-senjske županije održali konferenciju za tisak povodom upućivanja seta zakona koji se odnose na turističku djelatnost na usvajanje po hitnoj proceduri u Hrvatski sabor.

-Oštro se protivim izmjenama i donošenju paketa Zakona o turizma koji se namjeravaju donijeti u hitnom postupku. Riječ je o Zakonu o turističkim zajednicama i promicanju hrvatskog turizma, Zakona boravišnoj pristojbi i Zakona o turističkoj suradnji. Riječ o postupku suprotnom demokratskoj praksi , a hitnost donošenja je samo izlika. Na ovaj se način želi uništiti mukotrpan rad Turističkih zajednica, posebice u kontinentalnom dijelu Hrvatske -  kazao je predsjednik Kolić.

Ivan Radošević, direktor Turističkog ureda TZ Ličko-senjske županije kazao je u obraćanju javnosti kako trenutno predložene izmjene čitavog paketa zakona u turizmu donose krucijalne promjene kojima se osiromašuju lokalna područja, područja gradova i općina u korist Hrvatske turističke zajednice i Ministarstva turizma.

- Navedeni Prijedlozi Zakona ne će donijeti unapređenje upravljanja turizmom u Republici Hrvatskoj. Te krucijalne promjene ne proizlaze iz usvojenih smjernica koje daje Strategija razvoja turizma do 2020. g., koju je usvojio Hrvatski sabor, dapače razilaze se s istom. Stvara se paralelni sustav upravljanja turizmom i marketingom turizma u Hrvatskoj. Sustav svake godine raspolaže s novostvorenih oko 800 milijuna kuna. Riječ je o financijskoj centralizaciji kojim se stvara paralelni sustav upravljanja turizmom i marketingom u turizmu – naglasio je Radošević.

Na ovoj konferenciji moglo se čuti kako Prijedlog Zakona o turističkim zajednicama i promicanju hrvatskog turizma kazuje da se turizam odvija upravo na lokalnoj i regionalnoj razini. Istovremeno se tim prijedlogom uvelike umanjuju sredstva toj istoj razini i novom ih raspodjelom centralizira u Glavni ured Hrvatske turističke zajednice i Ministarstvo turizma, a dio se stavlja direktno na raspolaganje ministru prema pravilniku koji samostalno donosi ministar turizma. Hrvatska turistička zajednica novom raspodjelom prihoda od članarine gomila sredstva, premda je 2014. g. završila s neutrošenih 80 milijuna kuna.

- Osim što nisu jasni mnogi dijelovi ovog paketa Prijedloga zakona, nije ni jasno zašto je sada, usred turističke sezone, stavljen u proceduru po hitnom postupku. Set prijedloga novih zakona o turističkim zajednicama i promicanju hrvatskog turizma, boravišnoj pristojbi i o članarinama u turističkim zajednicama znači ukidanje do dvije trećine sadašnjega turističkog sustava u Hrvatskoj, te centralizaciju tog sustava na uštrb policentričnog razvoja na teritoriju čitave Hrvatske. Predloženom preraspodjelom prihoda najviše gube gradovi i općine, odnosno turističke zajednice gradova i općina.

Tako će primjerice, Split izgubiti 2 milijuna kuna, Zagreb gotovo 40 milijuna kuna, Osijek milijun kuna, Rijeka gotovo 2 milijuna kuna, da ne nabrajamo dalje. Iako turističke zajednice manjih gradova gube manja sredstva jer s manje i raspolažu, ovo će na njihove proračune utjecati još značajnije – pojašnjavao je Radošević učinke prijedloga zakona.

Na konferenciji je istaknuto kako će novom regulativom biti osiromašen kontinentalni dio države kada je u pitanju taj dio turizma jer će imati kobne posljedice na razvoj turizma na kontinentu koji propisuje i na koji stavlja naglasak i usvojena Strategija razvoja turizma do 2020. g., a spomenuta Strategija očito nikoga ne obvezuje. Prijedlozi svojim nelogičnostima, manjkom koordinacije i usmjerenošću prema ukidanju dvije trećine sustava, bez jasnih alternativa i smjernica za posljedično funkcioniranje, slabe sustav i prenošenjem sredstava prikupljenih lokalno u centralnu blagajnu Hrvatske turističke zajednice, osiromašuju lokalna područja, a sustav centraliziraju. Ruralni turizam u cijeloj državi nema perspektivu ako se ugase turističke zajednice.

Na ove nagle i neočekivane promjene seta turističkih zakona reagirali su mnogi, ocijenivši ih da idu direktno na štetu turističkog sektora. Na konferenciji je spomenuto da je Turističko poslovno vijeće Hrvatske gospodarske komore  7. srpnja ove godine zaključilo da je predloženi paket zakona direktno na štetu turističkog sektora i članica Hrvatske gospodarske komore. Zajednica županija je također reagirala i oglasila se priopćenjem o štetnosti predloženih zakona. Konferencije turističkih zajednica diljem zemlje se također očituju i zgražaju predloženim rješenjima, od Dubrovnika, Splita, Šibenika,Zadra, evo Gospića, rješenjima nije zadovoljno ni Hrvatsko primorje pa čak ni Istra. Svi reagiraju.

Na kraju konferencije u Gospiću direktor Radošević pročitao je kao sukus zaključak održane konferencije u Zadru: Njihova je jedinstvena poruka predlagaču ovakvih zakona, Ministarstvu turizma, ''da se turizam odvija u malima mjestima, u svakoj destinaciji diljem Hrvatske, a ne u Ministarstvu turizma niti u Hrvatskoj turističkoj zajednici, stoga se "samim ukidanjem, a ne unapređenjem sustava nanosi nemjerljiva šteta ne samo hrvatskom turizmu općenito već svakom članu sustava turističkih zajednica, ali i svakom i potencijalnom i realnom gostu".

Valja spomenuti što će se, ako budu predloženi zakoni doneseni, dogoditi s turističkim zajednica u Ličko-senjskoj županiji. Kako stvari stoje bit će ukinute turističke zajednice u Gospiću, Otočcu, Perušiću, Karlobagu, Staroj Novalji i Brinju. Opstale bi turističke zajednice u Senju i na Plitvičkim jezerima, s tim da bi morale smanjiti broj zaposlenika, dok bi nastavila normalno funkcionirati samo Turistička zajednica Grada Novalje. Eto, takve su perspektive novih zakonskih rješenja.

M. Kranjčević

Podijeli novost na društvenim mrežama!
Novalja.coom