O nama   
Kontakt   
Oglašavanje   
Impresum   
Uvjeti korištenja   
Pošaljite nam vijest!
GlasLike.hr
Lika nekretnine
povratak

Izabrana najljepša djevojka i najbolje odjeveni momak

1/22
Izabrana najljepša djevojka i najbolje odjeveni momak
Izabrana najljepša djevojka i najbolje odjeveni momakIzabrana najljepša djevojka i najbolje odjeveni momakIzabrana najljepša djevojka i najbolje odjeveni momakIzabrana najljepša djevojka i najbolje odjeveni momakIzabrana najljepša djevojka i najbolje odjeveni momakIzabrana najljepša djevojka i najbolje odjeveni momakIzabrana najljepša djevojka i najbolje odjeveni momakIzabrana najljepša djevojka i najbolje odjeveni momakIzabrana najljepša djevojka i najbolje odjeveni momakIzabrana najljepša djevojka i najbolje odjeveni momakIzabrana najljepša djevojka i najbolje odjeveni momakIzabrana najljepša djevojka i najbolje odjeveni momakIzabrana najljepša djevojka i najbolje odjeveni momakIzabrana najljepša djevojka i najbolje odjeveni momakIzabrana najljepša djevojka i najbolje odjeveni momakIzabrana najljepša djevojka i najbolje odjeveni momakIzabrana najljepša djevojka i najbolje odjeveni momakIzabrana najljepša djevojka i najbolje odjeveni momakIzabrana najljepša djevojka i najbolje odjeveni momakIzabrana najljepša djevojka i najbolje odjeveni momakIzabrana najljepša djevojka i najbolje odjeveni momakIzabrana najljepša djevojka i najbolje odjeveni momak
Objavljeno: 20-06-2015

OTOČAC – Jučer je u Gackomu pučkom otvorenom učilištu u večernjim satima započeo prvi dan 16. Smotre folklora Otočac 2015. Taj prvi dan, odnosno večer, posvećena je, kao i prijašnjih godina, izboru najljepše djevojke u narodnoj nošnji, odnosno najoriginalnije muške narodne nošnje. Zanimanje kulturno-umjetničkih društva, udruga i ansambala za ovo natjecanje je bio sasvim pristojno, natjecalo se devet parova. Također ni interes publike nije izostao, velika dvorana Gackoga pučkog učilišta je bila puna. A kako i ne će od tolikih događanja i atraktivnosti koje su se na pozornici za sat i pol programa smjenjivale gotovo pa filmskom brzinom.

Samu manifestaciju suvereno je vodila Verica Dasović, inače voditeljica Folklornog društva Otočac i zaposlenica Gackoga pučkog otvorenog učilišta. Glazbeni led je probio sastav Gacki biseri, koji je svojom glazbom „providio“ cijeli događaj više puta i publiku dizao na noge svojim izvedbama skladbi koje imaju neke elemente tradicionalne glazbe.

„Strašni sud“, odnosno žiri koji je ocjenjivao parove, u sastavu Josip Forjan, Katarina Bašić i Slaven Prpić, nisu imali nimalo lak posao. Ono što se moglo vidjeti na pozornici bilo je pristojno dobro (tradicijski gledano) odjeveno. Kako je to u svom obraćanju pri proglašenju pobjednika naglasio Forjan „bilo koga od ovih divnih mladih ljudi, koji su se predstavili na pozornici, da smo odabrali ne bismo pogriješili“. Na kraju je valjalo izabrati ono što je trebalo izabrati.

„Strašni sud“ je za najbolje odjevena muškarca, odnosno najoriginalniju mušku narodnu nošnju, proglasio Mateja Filipovića iz Kulturno-umjetničkog društva Kraljica Katarina iz Donjeg Lapca, koji je publici predstavio nošnju podrijetlom iz Kraljeve Sutjeske u Bosni i Hercegovini.

Što se tiče najljepše (odjevene) djevojke, titulu pobjednice odnijela je Ivana Rupčić iz Hrvatskog kulturno umjetničkog društva Lika iz Ličkog Osika. Prvom pratiljom proglašena je Ivana Vašarević iz Kulturno umjetničke udruge Gacka iz Lešća, dok je drugom pratiljom proglašena Paulina Burić iz Kulturno umjetničkog društva Dangubice iz Kutereva. Ravnateljica Gackoga pučkog otvorenog učilišta Nada Avsec i predsjednik Gradskog vijeća Grada Otočca Slaven Prpić uručili su dobitnicima nagrade. Najbolje odjeveni muškarac je pored slike dobio drvenu „kantrigu“ i kosu s kosištem, dok su djevojke također dobile slike, cvijeće i „još nešto u vrićici“.

Pobjednica na izboru ljepote sljedeće godine stječe pravo sudjelovanja na izboru ljepote na Brodskom kolu koje se održava u Slavonskom Brodu.

Ali to nije sve, na pozornici se pojavila Leah Terezia Lenardich, djevojka iz Chicaga u Sjedinjenima Američkim Državama, koja se uputila na manifestaciju najljepše djevojke iz dijaspore, zastupajući svoju zemlju, a koja će biti održana u Tomislavgradu u Bosni i Hercegovini. Publika ju je nagradila velikim pljeskom, pojavila se u šestinskoj narodnoj nošnji pošto joj je otac podrijetlom iz Zagreba. A kako je ona prispjela u Otočac? Rezultat je to poznanstva Verice Dasović i nje sa Zimske škole folklora u Crikvenici, riječ po riječ i eto ti Leahe u Otočac.

Što se na ovogodišnjem ocjenjivanju ljepote dalo zamijetiti kad je u pitanju tradicijska odjeća, odnosno kolokvijalno rečeno narodna nošnja? Generalno gledano još uvijek se folklorna društva teško odvajaju od zimske narodne nošnje, bilo muške, bilo ženske, preferirajući zimsku. Čini nam se da ni „Strašni sud“ nije smogao hrabrosti nagraditi upravo ljetni tip nošnje, premda je bilo zapaženih ljetnih nošnji. Očito je da folklorna društva treba malo više ohrabrivati u prezentaciji ljetne nošnje, koliko god ona bila „siromašnija“ od one zimske. Kakva bila da bila, ona je tradicionalna bilo u vrsti materijala od koje je izrađena, bilo u kroju. Jer nastupati „usred žarka ljeta“ odjeven u silnu sukneninu je pomalo nezgrapno i nezgodno. Dalo bi se o ovome problemu još toliko toga kazati, no to bi nas predaleko odvelo.

Moraju se pohvaliti ženska pokrivala za glavu, javljaju se bijeli rupci (nikakve marame, kako neki govore) na djevojkama, odustalo se od kupovnih crvenih rubaca na bijele točke od glota (tipa crvenkapice). Od muških pokrivala za glavu sva su bila izuzetno loša, osim momka iz perušićkog društva koji je imao pravu crvenu kapu. Pitanje je gdje su nestale originalne kape FD Otočac iz prethodna perioda, a javile se loše izvedbe koje s tradicijom nemaju blage veze.

Ako se može djevojkama nešto preporučiti, a to je da ne nose preko ruke „plet“, ili nešto drugo od tkanja. Nije to tradicija ovoga kraja, u Slavoniji jest, ne treba kopirati druge jer se time više gubi nego se dobiva. No to je više stvar voditelja društava koji opremaju i priređuju parove za ocjenjivanje.

Ono što je „Strašnom sudu“ zapelo za oko i što su u više navrata sinoć istakli jest nadasve zanimljiva priprema parova za predstavljanje. To su kod nekih bile prave male scenske izvedbe, skečevi, gotovo pa u nekim slučajevima recitali, više-manje uspješno predstavljanje, nimalo suhoparno. Neki od parova vladali su svojim dijalektom, no osjetilo se kod svih parova da im je to tanja strana i da im nedostaje tradicije u jeziku. I na tome se svakako može i mora poraditi da bi autentičnost bila čim veća.  

Sve u svemu izbor ljepote na 16. Smotri folklora u Otočcu je uspješno proveden i završen. Kako se radi o mladima ljudima, garancija je to da tradicija ne će izumrijeti i da je ima tko nastaviti, o kako je samo to lijepo zaključio Josip Forjan.

 

M. Kranjčević

Podijeli novost na društvenim mrežama!
Novalja.coom