O nama   
Kontakt   
Oglašavanje   
Impresum   
Uvjeti korištenja   
Pošaljite nam vijest!
GlasLike.hr
Lika nekretnine
povratak

Županijski proračun za 2015. - 61.392,998,00 kuna

1/3
Županijski proračun za 2015. - 61.392,998,00 kuna
Županijski proračun za 2015. - 61.392,998,00 kunaŽupanijski proračun za 2015. - 61.392,998,00 kunaŽupanijski proračun za 2015. - 61.392,998,00 kuna
Objavljeno: 19-12-2014
Ličko-senjski župan Milan Kolić predstavio je županijskim vijećnicima na posljednjoj ovogodišnjoj skupštini prijedlog proračuna za 2015. godinu. S 21 glasom za, šest protiv te tri suzdržana izglasan je proračun koji iznosi 61.392,998,00 kuna.
 
Župan je u svom predstavljanju istaknuo kako je proračun manji za gotovo 5,5 milijuna kuna, odnosno 8 posto u odnosu na 2014. godinu, jer su smanjeni ukupni prihodi i primitci.
 
Smanjenja se odnose na smanjenje poreznih prihoda, potpore iz državnog proračuna za više od 5 milijuna kuna, smanjenje prihoda od imovine. Sveukupno smanjenje prihoda i primitaka iznosi 7, 444, 301, 41 kunu, a povećanje županijskih u iznosu od gotovo dva milijuna kuna koje se odnose na povećanje administrativnih pristojbi.
 
- Uzrok smanjenja proračuna je odluka Vlade RH, koja je svojim zakonskim riješenjima nepovoljno utjecala na LSŽ, zbog novih poreznih reformi i izuzimanja županije iz sustava potpora proračuna, kazao je Kolić.
 
Za aktualni sat javila su se tri vijećnika.
Prvi za govornicom bio je HNS-ov Stipe Ćaćić kojega je između ostaloga zanimalo zašto nitko od predstavnika županije nije bio u Otočcu kojega je prije dva tjedna posjetio predsjednik Ivo Josipović.
- Komunikacija LSŽ i institucije predsjednika države je oduvijek na visokoj razini, ali ovo je predizborno vrijeme, a predsjednik je u Gospiću nazočio kao kandidat. Ako ste pratili medije, dao sam priopćenje da nismo dobili niti službeni poziv, kazao je.
Na to je Ćaćić kazao da je provjerio situaciju te da su iz ureda predsjednika demantirali da nisu nikoga pozvali.
 
Pitanje za župana imao je i Darko Banić (SDP) kojega je zanimalo zašto prilikom posjete ministra Miranda Mrsića Gospiću, gdje je predstavljao novi program zapošljavanja "Garancija za mlade", župan nije došao na prezentaciju kao najodgovornija osoba u županiji. O ozbiljnosti programa, istaknuo je, dovoljno govori podatak da ga financira EU sa 132 milijuna eura.
- Bili su nazočni predstavnici županije, ja sam imao druge obaveze. Od početka provođenja mjera stručnog osposobljavanja u županiji su trenutno 33 polaznika završila, 13 ih je na osposobljavanju, sedmero u postupku izbora, odgovorio je Kolić.
 
Posljednje pitanje na aktualnom satu postavio je HSU-ov vijećnik Ivan Bižanović kojega je zanimalo financiranje lokalnih medija.
 
- Trošenje javnog proračunskog novca mora biti transparentno. Proračunski novac se ne može davati za nečije plaće kao iz rebalasa županijskog proračuna Radio Gospiću za plaće ili pokriće gubitaka već samo za funkciju od javnog interesa kojeg imaju mediji, s time da nisu podložni kontroli. Na našem području imamo tri radija s koncesijom i odobrenjem za rad na području županije. Tu se izdvajaju najveća sredstva, ali ne ravnomjerno. Novac koji se slijeva u županijski proračun pripada jednako svim građanima županije i tim bi bilo logično da se radi podjela novca. Podržavam izdvajanje za elektroničke medije, ali ne u maćehinskom odnosu, kazao je Bižanović.
- Županija je prihvatila vlasništvo nad jednim radijem i time se manipulira. Radio s koncesijom nema i najveću pokrivenost. Nitko ne može tvrditi da je Radio Gospić najslušaniji, građanima su jednako važni Radio Otočac i Radio Senj. Za njihovu djelatnost izdvajaju se prevelika sredstva. Moje pitanje glasi - zašto je županija nekome majka, a nekome maćeha? Zašto Radio Gospić dobiva 320 tisuća kuna, a Radio Otočac i Senj 40 tisuća kuna?
- Naveli ste netočan navod. Nije Radio Gospić nego Županijski radio Gospić gdje je LSŽ jedna od pet osnivača u iznosu od 25 posto. Sukladno tome kao osnivač obvezna je i financijski sudjelovati u financiranju radija. Što se tiče Radia Otočac i Senj prošle smo godine po prvi puta stavili sufinanciranje ta dva radija. Mene samo zanima zašto, na primjer, Otočac ne sufinancira Radio Gospić ili Senj, mogli bi i tako postaviti pitanje. Mi ne sufinanciramo nego plaćamo obaveze koje fakturitra Županijski radio Gospić prema osnivačima među kojima je i LSŽ. Radi se na tome da preuzmemo i druge udjele u suvlasništvu Radija Gospić. Županijski radio Gospić nažalost ne pokriva cijelu županiju, koliko znam iz određenih tehničkih razloga, ali i financijskih, odgovorio je župan.
Dodao je kako je u prijedlogu proračuna "za preko 100 tisuća kuna smanjeno sufinanciranje da bi mogli sufinancirati Radio Senj i Radio Otočac".
 
Ponovno se javio Bižanović, djelomično zadovoljan odgovorom.
- Moram vas demantirati. Po registru kojeg imam ovdje vidi se da je Hrvatski radio Gospić društvo d.o.o. i da on nije županijski radio i da su osnivači županija Ličko-senjska, Grad Gospić, Privredna banka, Uslužno poduzeće Jadran, Tiskara Gospić, GP Građenje, itd. 24. studenog ste promijenili direktora, a došlo je i do novog nadzornog odbora. Tako da djelomično prihvaćam vaš odgovor, a djelomično i ne.
 
Iva Vidović Pocrnić
Podijeli novost na društvenim mrežama!
Novalja.coom