O nama   
Kontakt   
Oglašavanje   
Impresum   
Uvjeti korištenja   
Pošaljite nam vijest!
GlasLike.hr
Lika nekretnine
povratak

Perušić: Predstavljen projekt izgradnje HES Kosinj

1/3
Perušić: Predstavljen projekt izgradnje HES Kosinj
Perušić: Predstavljen projekt izgradnje HES KosinjPerušić: Predstavljen projekt izgradnje HES KosinjPerušić: Predstavljen projekt izgradnje HES Kosinj
Objavljeno: 03-11-2017

Hoće li se krenuti u izgradnju HES Kosinj 2019. godine, kakav je trenutni plan investitora HEP-a, ili će ovaj projekt o kojem se govori nekoliko desetljeća ostati samo priča na papiru, odlučit će naravno Ministarstvo zaštite okoliša i energetike nakon što u ruke primi Studiju utjecaja na okoliš o kojoj javna rasprava traje. U prostorijama Općine Perušić javnosti je predstavljena Studija, ali i detalji projekta izgradnje vrijedni oko 220 milijuna eura. 

Zlatko Pletikapić, dip.ing.građ., iz Elektroprojekta, ovlaštene tvrtke za izradu Studije utjecaja na okoliš, predstavljaju konzorcij izrađivača renomiranih tvrtki. U izradi je sudjelovalo nekoliko tvrtki među kojima i IGH te mnogi vanjski suradnici, više od 50 priznatih znanstvenika i stručnjaka iz Hrvatske.

- Možemo reći da je u studiji sudjelovalo najbolje što je Hrvatska u ovom trenutku ima te je kroz različita istraživanja, od demografskih, socioloških... sudjelovalo preko 100 stručnjaka. Prikazat ćemo ono što najviše zanima lokalno stanovništvo, prije svega sami projekt i na koji način mi procjenjujemo da će biti najveći utjecaj na okoliš i kako ga riješiti na zadovoljstvo svih, i investitora i lokalnog stanovništva. Poznato je da je ovaj zahvat planiran više od 40 godina, postojeći sustav zamišljen je da bi se nadogradio s novim no nisu se stekli uvjeti za to, sve je bilo pripremljeno koncem 80-ih no zbog Domovinskog rata i svega što je slijedilo cijeli projekt je zaustavljen dugi niz godina, a sada su nas malo kočila istraživanja biološke raznolikosti, speleologije, koja su zahtijevala višegodišnji rad. Sada konačno imamo sve pripremljeno da bi se mogla ova vrlo složena investicija uspješno realizirati, kazao nam je uvodno Pletikapić.

Glavni projektant HES Kosinj, dip.ing.građ. Marijan Marasović detaljno i slikovito objasnio je projekt HES Kosinj.

- Gradnja Sklopa i Kruščice rađena je primarno da se smanji pritisak vode na Kosinjsku dolinu i da se reduciraju poplave no pokazalo se da je to bilo premalo pa se krenulo u rješavanje toga problema. Po zaključku studije 80-ih godina se krenulo u razvoj ovoga projekta. Razlog poplava u ovom prostoru je u hidrologiji Like jer nema podzemne akumulacije pa je potreba izgradnja akumulacije kako bi se reducirale poplave. Akumulacija Kosinj smještena je na dijelu Bakovačke i Kosinjske doline, ostvaruje se gradnjom brane Kosinj i brane Bakovac, a površina koju jezero zauzima je površine 11,5 kvadratnih kilometara, volumena oko 320 milijuna kubika i zajedno s Kruščicom predstavljaju 58 posto ukupnog volumena rijeke Like. Gradnja će zaobići Kosinjski most, izgradit će se nova cesta Kosinj-Bakovac, a s obzirom da se potapa cesta od mosta do Sklopa predviđena je rekonstrukcija šumske ceste. Većina je zemljanih radova, ima iskopnih, riječ je o velikim radovima, a njihova je vrijednost je oko 190 milijuna eura, s otkupom oko 221 milijun eura. Postojeći sustav proizvodi oko 1,060 milijardi megavat sati, a predviđa se da bi se s nadogradnjom dobilo oko 1,290 milijardi, neki su od podataka koje je iznio Marasović.

Elementi studije utjecaja na okoliš propisani su zakonom, obrađeno je 18 tema, a na prezentaciji izdvojen je utjecaj zahvata na tla, vode, stanovništvo, kulturno-povijesnu baštinu, krajobraz, no Kosinjane ipak najviše zanima utjecaj na njihov život.

-  2013. godine provedeno je opsežno upoznavanje stanovništva sa zakonom i sa planovima te anketiranje stanovništva tako da nismo koristili samo statističke podatke nego se ušlo u srž želja i očekivanja stanovništva. Obiđeno je 105 postojećih kućanstava i izrazili su svoje mišljenje. O mirovinama ovisi 72 posto tih kućanstava, samo 5 posto je vezano uz neki oblik poljoprivrede i 15 posto uz prihode iz rada u realnom sektoru, dakle jako nepovoljna socijalna struktura. Rezultati ankete ukazuju da je podijeljenost stanovništva u smislu prihvaćanja novčane naknade izrazita, 50% / 50% za i protiv u prihvaćanju bilo kakve promjene u životnim uvjetima, a nešto veći broj stanovnika, oko 65 posto bi prihvatio novčanu naknadu, zamjenu na drugoj lokaciji za nekretninu ili gospodarstvo, sve je to rezultiralo da se uključimo pojedinačno u svako kućanstvo pa se problem može riješiti, kazao je Pletikapić tijekom izlaganja Studije.

Voditeljica Glavne ocjene Studije, Zrinka Mesić, dip.ing.biol. kazala je da zahvat prihvatljiv za okoliš iako mreža zahvaća 53 tisuće hektara, a napravljena su opsežna istraživanja koja su trajala od 2012. do 2016 godine. Zahvat je prihvatljiv i neće imati utjecaj na ekološku mrežu uz uvjet praćenja deset godina nakon izgradnje, kazala je Mesić. 

Nakon izlaganja pitanja su imali neki građani, ali i protivnici projekta iz Udruge Zelena akcija te su svi zainteresirani pozvani da do polovice studenoga dostave pismeno svoja pitanja i primjedbe na Studiju.  Na pitanja su odgovarali troje izlagača, ali i zamjenik načelnika općine Perušić Mihael Kurteš te Vedran Jurić, direktor Sektora za kapitalne investicije u HEP-u.

 

Iva Vidović Pocrnić

Podijeli novost na društvenim mrežama!
Novalja.coom