O nama   
Kontakt   
Oglašavanje   
Impresum   
Uvjeti korištenja   
Pošaljite nam vijest!
GlasLike.hr
Lika nekretnine
povratak

Boričevac - otkriven spomenik žrtvama ustanka 27. srpnja 1941.

1/9
Boričevac - otkriven spomenik žrtvama ustanka 27. srpnja 1941.
Boričevac - otkriven spomenik žrtvama ustanka 27. srpnja 1941.Boričevac - otkriven spomenik žrtvama ustanka 27. srpnja 1941.Boričevac - otkriven spomenik žrtvama ustanka 27. srpnja 1941.Boričevac - otkriven spomenik žrtvama ustanka 27. srpnja 1941.Boričevac - otkriven spomenik žrtvama ustanka 27. srpnja 1941.Boričevac - otkriven spomenik žrtvama ustanka 27. srpnja 1941.Boričevac - otkriven spomenik žrtvama ustanka 27. srpnja 1941.Boričevac - otkriven spomenik žrtvama ustanka 27. srpnja 1941.Boričevac - otkriven spomenik žrtvama ustanka 27. srpnja 1941.
Objavljeno: 28-07-2017

BORIČEVAC - U organizaciji Ministarstva branitelja jučer je u Boričevcu otkriveno spomen-obilježje za 24 civilne žrtve ustanka 27. srpnja 1941. Ovim činom hrvatska država želi očuvati spomen na ubijene u Drugom svjetskom ratu i poslijeratnom razdoblju. Spomen-obilježje podiže Republika Hrvatska u spomen na 24 civilne žrtve roda Ivezić.
Obavljen je posljednji ispraćaj i sveta Misa zadušnica za ubijene žrtve u crkvi Male Gospe u Boričevcu, potom su posmrtni ostatci pokopani u kosturnicu pored crkve. Misu i obred pokopa predvodio je msgr. Mile Bogović uz suslavlju s više svećenika.

Tako zvani Dan ustanka u Hrvatskoj slavljen je 27. srpnja bučno. Pobjednici su se razbacivali junaštvom i podvizima nad “okupatorom”. Današnji režim u Sjevernoj Koreji slika je tadašnjeg režima. Komunistički povjesničari takmičili su se u izmišljanju junaštva, hrabrosti i pobjeda prikazujući sebe kao moralne veličine. Međutim, povijesna istina kad-tad iziđe na svjetlo dana. Jedna takva istina, gurana pod tepih, isplivala je na površinu. Radi se o masakru jednog sela od 28 stanovnika. Selo se zove Ivezići jer svi nose prezime Ivezić, a nalazi se u župi Borićevac. Sve su mještane srpski pobunjenici pohapsili na današnji dan 1941., odveli ih na Dabin Vrh i tu ih žive pobacali u jamu-bezdanku. Možemo zamisliti krikove te sirotinje. Polovica od njih bili su djeca. Ovo je bilo upozorenje svim Hrvatima u široj okolici (Boričevac, Udbina, Gračac, Korenica, Prijeboj...). Preživjeli ljudi iz Boričevca, Udbine... rasuli su se po svijetu i nitko se nije usudio poslije “oslobođenja” vratiti na svoje ognjište. Njihova ognjišta su oteta, crkve razorene. Tajna Dabine jame bila je pod embargom. Neki su pojedinci iz srpskog naroda upozoravali na tu nepravdu, ali se njihov glas nije čuo. Tek nakon samostalnosti Hrvatske i oslobađanja okupiranih područja mogli smo zaviriti u Dabinu jamu. Kosti su izvađene i danas je upriličen njihov pokop uz dužno poštovanje i pietet.

GSB/M. K.

Foto: GSB, J.Š.

Podijeli novost na društvenim mrežama!
Novalja.coom