O nama   
Kontakt   
Oglašavanje   
Impresum   
Uvjeti korištenja   
Pošaljite nam vijest!
GlasLike.hr
Lika nekretnine
povratak

Kako obraniti deponiju od nasrtljivaca?

1/1
Kako obraniti deponiju od nasrtljivaca?
Kako obraniti deponiju od nasrtljivaca?
Objavljeno: 27-04-2017

OTOČAC – Deponije komunalna otpada su same po sebi „neželjena djeca“ u svakoj sredini, ali mora ih se imati, baš kao i sanitarni čvor u svakom stanu ili kući. A te deponije, na kojima još uvijek završava komunalni otpad, neselektiran ili manje selektiran, izazivaju probleme različite vrste, od toga da su po prirodi stvari neuredne, do toga da ne šire ni najmanje ugodne miomirise. Svatko je sretan da mu kuća bude čim dalje od deponije za komunalni otpad.

Deponija Grada Otočca, smještena u Podumu, i kao jedna od rijetkih napravljena po svima pravilima kakva deponija mora biti, ima jedan drugi, ne ćemo kazati samo za nju specifični, problem, a to je što je deponija još uvijek mamac sakupljačima sekundarnih sirovina (ovomu ne treba dodatno pojašnjenje) koji hrpimice neovlašteno ulaze u deponiju i prave u njoj nered. A radi se o zabranjenoj zoni ulaska, osim za djelatnike poduzeća koje je ovlašteno gospodariti deponijom, u konkretnom slučaju je to Gacka d.o.o. iz Otočca. Pritom se ne biraju sredstva ni vrijeme, zapravo se radi o otimačini tko će prije dospjeti na deponiju ne bi li od svježe dovezena otpada što prebrao, odnosno ne bi li djelatnici Gacke strojem stlačili otpad, odnosno prekrili ga slojevima zemlje kako je to propisima i predviđeno. Velika opasnost prijeti da netko nastrada od stroja, pa se postavlja pitanje tko bi tada bio kriv. Vjerojatno onaj tko rukuje strojem.

Poseban problem je da sakupljači otpada provaljuju ogradu, čineći enormnu štetu, i ulaze u deponiju, što je strogo zabranjeno. To ide čak dotle da se počinju fizički prijetiti radnicima Gacke. Naravno da su ovakvi incidenti prijavljeni policiji, tih prijava je bilo u posljednjih mjesec dana možda i dvadesetak, no čini se da je i policija u ovom slučaju nemoćna. Odgovornost se prebacuje na onoga tko upravlja deponijom, taj je odgovoran pred zakonom i po podzakonskima propisima, pred inspekcijama i taj mora snositi sankcije. A objektivno je nemoćan učiniti bilo što van krpanja ograde i postavljanja video-nadzora.

Postavlja se pravo pitanje što u ovom slučaju učiniti? Posebno što je tih sakupljača sirovina došlo odasvud, iz jako širokog okruženja. Unajmiti zaštitare? Skupo bi to bilo. Čini se da će jedino rješenje biti selekcija otpada, za što je Grad Otočac ovih dana prijavo projekt izgradnje i uređenja reciklažna dvorišta, a onda bi „zanimljivih“ sirovina bilo manje i onda bi valjda pao interes za „bucanje“ po odlagalištu.

M. K.

Podijeli novost na društvenim mrežama!
Novalja.coom