O nama   
Kontakt   
Oglašavanje   
Impresum   
Uvjeti korištenja   
Pošaljite nam vijest!
GlasLike.hr
Lika nekretnine
povratak

Država Tuvalu u hibridnom ratu protiv Hrvatske

1/1
Država Tuvalu u hibridnom ratu protiv Hrvatske
Država Tuvalu u hibridnom ratu protiv Hrvatske
Objavljeno: 26-04-2017

OTOČAC – Bože dragi, ovaj ludi svijet svakim danom nešto novo (staro) izmišlja, daje novo nazivlje, misleći pritom da valjda daje i nove sadržaje. Eto, pojavio se novi pojam koji je u hrvatskomu medijskom prostoru pojavio nedavno (ili ipak nešto ranije), a to je – hibridni rat. Kakav je sad to? Znamo za napadačke, osvajačke, obrambene, građanske, vjerske i druge ratove, znamo za opravdana i neopravdane, poštene i one druge ratove, ali hibridni?

Činjenica je da je ni manje ni više već Europski parlament 2016. (dakle lani, potkraj studenoga) izglasao neku rezoluciju koja analizira dva glavna neprijatelja s kojima se suočavaju članice Europske unije. Rat o kojemu je riječ nije onaj klasični, vojni, nego novi – informacijski, odnosno dezinformacijski, to je taj - hibridni rat.

Ako je hibridni rat po definiciji dezinformacijski, onaj koji zbunjuje i uzbunjuje, onaj koji relativizira, koji plasira nešto nevažno kao jako važno, koji poluistinu „pretvara“ u istinu, koji uveličava i umanjuje, onda smo na tragu toga da se u hrvatskima medijima itekako hibridno ratuje. Evo primjera, na prvi pogled beznačajna, ali koji ima svoju svrhu i ulogu. Osvanuo je u jednima (hrvatskima, hm!) novinama, koje se u naslovu diče slobodom, bombastični naslov: Ove države ne žele ni čuti za Hrvatsku – Zašto nas Niger ne želi priznati? Naravno da su ovaj bizarni članak prenijeli brojni elektronički portali, a kako je naslov moćan, vjerojatno se mnogo čitatelja „ulovilo“ na njega, a kad se pročita sadržaj te vijest dođe čovjeku da se nogom prekriži.

U tom famoznom članku piše da među 14 država koje još uvijek nisu uspostavile diplomatske odnose s Hrvatskom su Bahami, Burundi, Butan, Džibuti, Južni Sudan, Liberija, Maršalovi Otoci, Niger, Ruanda, Somalija, Srednjoafrička Republika, Svazi, Tonga i Tuvalu. E sada, ako je u velikom Svijetu 196 država, što znači ovih 14? Osim u hibridnom ratovanju u značenju: eto kakva je Hrvatska, nju nije priznalo čak 14 država! Vidite u kakvoj smo poziciji! Kakva smo mi to država koju nije priznao ni jedan Tuvalu. Tuvalu? Gdje se nalazi ta država, u kojemu dijelu Svijeta. Hvala Međumrežju, može se pronaći informacija da se ova državica nalazi u prostranstvu Tihog oceana, između Kiribatija i Fidžija. A gdje je Kiribati, a gdje Fidži? Pa kolika je ta država Tuvalu? Ima 26 (sic!) km četvornih (veličine našega otoka Oliba), ima 11.500 žitelja, a glavni joj je grad Funafuti. Tako zbori Wikipedia. Dalo bi se ovako nešto izvući i za Svazi, Tongu, Maršalove Otoke, Bahame, da ne nabrajamo dalje. Naravno, namjera ovog članka nije omalovažavati bilo koju državu ili narod, to ni u primisli, već pokušati razotkriti namjeru ovakva - hibridna novinarstva (kakav rat, takvo i novinarstvo).

I na kraju postavlja se pitanje u čemu je „kvaka 22“? Zašto su urednici tih dičnih novina posegnuli za ovako bombastičnim naslovom? Što Hrvatskoj uopće znači da su je priznale sve ove već navedene države? Ako ne baš ništa, a onda ne mnogo. Mnoge od njih nemaju uopće interesa značajnije sudjelovati na međunarodnoj političkoj sceni, pa tako ni pokazivati interes ni za Hrvatsku i vjerojatno mnoge druge države. Ali, mora se priznati da je sve u naslovu, da ide na Hrvatsku, na njenu politiku, na njen položaj, da se pridružuje onima koji vide ama baš sve crno i sve negativno, izostalo je na kraju samo pitanje: a komu ta nekakva Hrvatska treba? Vjerojatno.

Ako ovo ne spada u hibridno ratovanje, a što onda da?

M. K.

Podijeli novost na društvenim mrežama!
Novalja.coom