O nama   
Kontakt   
Oglašavanje   
Impresum   
Uvjeti korištenja   
Pošaljite nam vijest!
GlasLike.hr
Lika nekretnine
povratak

Počast poginulim hrvatskim vojnicima u Velikom ratu

1/11
Počast poginulim hrvatskim vojnicima u Velikom ratu
Počast poginulim hrvatskim vojnicima u Velikom ratuPočast poginulim hrvatskim vojnicima u Velikom ratuPočast poginulim hrvatskim vojnicima u Velikom ratuPočast poginulim hrvatskim vojnicima u Velikom ratuPočast poginulim hrvatskim vojnicima u Velikom ratuPočast poginulim hrvatskim vojnicima u Velikom ratuPočast poginulim hrvatskim vojnicima u Velikom ratuPočast poginulim hrvatskim vojnicima u Velikom ratuPočast poginulim hrvatskim vojnicima u Velikom ratuPočast poginulim hrvatskim vojnicima u Velikom ratuPočast poginulim hrvatskim vojnicima u Velikom ratu
Objavljeno: 12-11-2016

Prošli je tjedan protekao u znaku pijeteta žrtvama 1. svjetskog rata. Dok ostale zemlje prema uobičajenim protokolima odaju dužno poštovanje svojim poginulima, kod nas ta tema nije još domišljena do kraja pa, dakako, i mediji šute.

Izaslanstvo veterana Domovinskog rata i predstavnika Grada Zagreba u suradnji s hrvatskim veleposlanstvima u Poljskoj i Ukrajini tijekom nekoliko dana obišli su neka od posljednjih počivališta u tim zemljama i nazočili svečanostima u čast poginulih hrvatskih vojnika u redovima austrougarske vojske.

- Riječ je o dva sačuvana groblja s našim precima iz Prvog svjetskog rata, jedno se nalazi u selu Glibivka kod Ivano- Frankivske u Ukrajini, a drugo u selu Ujscie Jezuickie kod Krakova u Poljskoj. U suradnji s našim veleposlanicima dostojno smo osvijetlili veliku žrtvu i patnju desetaka tisuća poginulih hrvatskih vojnika na tim poljima smrti, pojasnio nam je pukovnik Nikola Tominac, čijim zalaganjem i pomnim istraživanjima zaboravljena tragedija naših predaka polako izlazi na vidjelo.

Podsjetimo, nakon objavljivanja knjige „Ličani u Velikom ratu“, publiciranja višegodišnjih povijesnih istraživanja te sudjelovanja u realizaciji dokumentarnog serijala „Hrvatska u Prvom svjetskom ratu“, pukovnik Tominac uskoro će objaviti i istraživanja o ratnim događanjima na mjestima koja su obišli, a gdje su ginuli desetci tisuća hrvatskih vojnika.

S poljskih portala prenosimo informaciju da su ovogodišnjem odavanju počasti poginulim hrvatskim vojnicma u Prvom svjetskom ratu (2. po redu) u mjestu Gmina Greboszow, svečanoj misi, a potom paljenju svijeća i polaganju vijenaca na ratnom groblju, nazočila hrvatska i poljska izaslanstva: veleposlanik RH u Poljskoj dr. Andrea Bekić, predsjednik Povjerenstva za obilježavanje 100 obljetnice 1. svjetskog rata dr. Ivica Pančić, predstavnik Udruge 1914.-1918. pukovnik Nikola Tominac, predstavnik Udruge hrvatskih branitelja Domovinskog rata Valentino Rajković, pukovnik Dragan Umičević, predavač na FF u Zagrebu prof. dr. Jevgenij Paščenko te predstavnici poljskih državnih i lokalnih vlasti, znanstvenih i kulturnih ustanova, svećenstvo, nastavnici, učenici i mještani Gmina Greboszow.

 Kako se navodi u informaciji objavljenoj na stranici Veleposlanstva RH u Ukrajini, na uređenom i obnovljenom dijelu groblja u Glybivci u Bogorodčanskom rajonu u Ivano-Frankivskoj oblasti i grobovima pokopanih hrvatskih vojnika postavljeni su križevi, natpisna ploča s fotografijom snimljenom tijekom samog sprovoda, te je na dio groblja gdje su pokopani hrvatski vojnici premješten i sačuvani spomenik iz tog vremena. Iz prigodnih obraćanja izdvajamo riječi veleposlanika Tomislava Vidoševića kako se ne bi sačuvali nakon toliko vremena originalni drveni križevi, drveni ulaz sa natpisom na groblju, spomenik, ali i više drugih objekata koje su tada izgradili hrvatski vojnici na području sela, da su ti ljudi na bilo koji način nešto uradili što bi ostalo u lošem sjećanju lokalnog stanovništva.

Nakon obilježavanja na groblju, veleposlanik je u mjesnoj osnovnoj školi otvorio izložbu umjetničkih fotografija Marka Vrdoljaka „Zeleno-plava Hrvatska“. Sama izložba je postavljena uz stalni postav fotografija iz vremena Prvog svjetskog rata, i to onaj dio koji se odnosi na samu Glybivku. Tom prigodom se ravnateljica škole Olga Guljak posebno zahvalila na uspostavljenim kontaktima i već potpisanom sporazumu sa osnovnom školom Vugrovec-Kašina i izrazila nadu da će već iduće proljeće i ljeto doći do uzajamnih posjeta djece. Pukovnik Nikola Tominac je dao kratki presjek događanja i kretanja, te sudbina hrvatskih vojnika tijekom Prvog svjetskog rata s posebnim osvrtom na jedinice koje su bile smještene na područjima Bukovine, Galicije i Volina, a profesor Orest Korčinski, direktor povijesno-kulturnog muzeja „Stiljske gradine“ presjek povijesnih događanja od 8. do 10. stoljeća i istraživanja vezanih uz Bijele Hrvate i lokalitet Stiljsko, navodi portal ua.mfa.hr/. 

 

M.K.G.

Foto: N. Tominac, www.povialdabrowski.pl

Podijeli novost na društvenim mrežama!
Novalja.coom