O nama   
Kontakt   
Oglašavanje   
Impresum   
Uvjeti korištenja   
Pošaljite nam vijest!
GlasLike.hr
Lika nekretnine
povratak

Zaboravljena žitarica – proso u japodskoj prehrani

1/5
Zaboravljena žitarica – proso u japodskoj prehrani
Zaboravljena žitarica – proso u japodskoj prehraniZaboravljena žitarica – proso u japodskoj prehraniZaboravljena žitarica – proso u japodskoj prehraniZaboravljena žitarica – proso u japodskoj prehraniZaboravljena žitarica – proso u japodskoj prehrani
Objavljeno: 29-06-2016

Emily Zavodny, doktorantica s Penn State University, Odsjeka za antropologiju, održala je u Malom salonu Muzeja Like Gospić znanstveno predavanje o brončanodobnim i željeznodobnim prehrambenim navikama kod Japoda. Suradnja je započela prije nepunih dvije godine, u okviru istraživačkog projekta o prehrani i prirodnim resursima tijekom prapovijesti u Europi.

Istraživanja su vršena na osnovi analize stabilnih izotopa osteološkog materijala iz arheoloških slojeva, kako ljudskog, tako i životinjskog podrijetla. Korišena je građa s raznih  nalazišta koja datiraju u navedeno razdoblje, a pripadaju japodskoj populaciji – Konjsko Brdo, Lipova glavica, Vrebac, Smiljan, Bobinac-Kozerina pećina, Bezdanjača, Veliki Vital, Kompolje, Trošmarija i Sultanov grob kod Josipdoal. Prilično ujednačeni rezultati ukazuju na identične prirodne uvjete, ali i modalitete ekonomskog gospodarenja prostorom, pa smo mogli čuti da se prehrana Japoda, kao i danas,  zasnivala na konzumaciji bjelančevina iz različitih izvora. Osim uzgoja različitih žitarica i životinjskih vrsta poput goveda, ovaca i svinja, određeni postotak namirnica potjecao je iz lova (divlje svinje, jeleni, mali sisavci i sl.) te vrlo mali postotak ukazuje na prehranu ribom. Jedino je jedan Trošmarijac, u, za one prilike vrlo visokoj starosnoj dobi,  konzumirao veću količinu ribe. Možda mu je to i omogućilo dug život.

Među žitaricama, ponajviše se konzumira proso, bez obzira je li riječ o izravnoj konzumaciji (kaše, brašno) ili indirektnoj (konzumacija namirnica životinjskog porijekla koje se prehranjuju prosom).

U usporedbi sa susjednim područjima (Italija, Austrija, Češka i Slovenija), ovdje je taj postotak iznimno velik i traje od srednjeg brončanog  i tijekom cijelog željeznog doba.  Analize su također pokazale i da se ovdje proso konzumira ranije nego što smo do sada znali. Stoga E. Zavodny zaključuje da je prirodno okruženje, ličko – japodsko, pogodno za uzgoj prosa jer ima  relativno kratko razdoblje sazrijevanja, dobro podnosi nedostatak vode i siromašno tlo.

Žitarica koje danas gotovo i  nema na našim poljima, vrlo je popularna u postulatima zdrave prehrane jer ne sadrži gluten. I cijena prosa je viša nego žita.  

Sapienti sat !

T.K.

Podijeli novost na društvenim mrežama!
Novalja.coom