O nama   
Kontakt   
Oglašavanje   
Impresum   
Uvjeti korištenja   
Pošaljite nam vijest!
GlasLike.hr
Lika nekretnine
povratak

Sjednica Strukovne grupe drvoprerađivačke industrije Županijske komore Otočac

1/5
Sjednica Strukovne grupe drvoprerađivačke industrije Županijske komore Otočac
Sjednica Strukovne grupe drvoprerađivačke industrije Županijske komore OtočacSjednica Strukovne grupe drvoprerađivačke industrije Županijske komore OtočacSjednica Strukovne grupe drvoprerađivačke industrije Županijske komore OtočacSjednica Strukovne grupe drvoprerađivačke industrije Županijske komore OtočacSjednica Strukovne grupe drvoprerađivačke industrije Županijske komore Otočac
Objavljeno: 13-05-2016

OTOČAC – Jučer je u kasnim poslijepodnevnim satima u Hrvatskoj gospodarskoj komori – Županijskoj komori Otočac održana sjednica Strukovne grupe drvoprerađivačke industrije ŽK Otočac.

Na samom početku sjednice za predsjednika ove strukovne grupe izabran je Milan Dumenčić iz tvrtke Zlatko-Commerce d.o.o. iz Jezerana, a za potpredsjednika Ivica Mlinarić iz Obrta Pemper iz Otočca.

Strukovna grupa drvno-prerađivačke industrije Županijske komore Otočac veći dio svoje rasprave usmjerila je na Strategiju drvno-prerađivačke industrije Hrvatske gospodarske komore, čija izrada je u tijeku. Naime, izborom novog Udruženja drvo-prerađivačke industrije u Zagrebu, odmah se krenulo u izradu nove strategije. Naime, pokazalo se da dosadašnja strategija nije bila u korist svih u ovoj branši, posebno su bili pogođeni prerađivači bukve i jele u gorskoj Hrvatskoj. Usprkos svih nastojanja, silnih sastanaka s rukovodstvom Hrvatskih šuma, t. zv. slavonski lobi je bio prejak da bi se uspjeli izboriti za povoljniju poziciju.

U čemu su sve problemi? Mnogo ih je, neki su sistemski, drugi nisu. Naime, jednakim aršinom mjeriti preradu jele i hrasta je nepošteno i nemoguće. Jela (smreka, četinari općenito) sami po sebi nisu pogodni za visoki stupanj finalizacije proizvoda, kao druge vrste drveta, poglavito hrasta. Jer finalni proizvod jele ili smreke je greda, što je svrstano u niski preradbeni razred, dok je željeznički hrastov prag svrstan u visoku kategoriju obrade, gotovo pa u rangu namještaja, a bitne razlike nema – istaknuto je na sjednici.  Politika je bila da se sve prerađivače drveta stimulira, odnosno usmjerava u čim veći stupanj obrade. Upravo stoga su im godišnje kvote smanjivane pa su drvoprerađivači gorske Hrvatske dovedeni na sam rub opstanka. I dok oni pod normalnim uvjetima poslovanja ne mogu doći do količina koje bi im omogućavale normalno poslovanje i opstanak na tržištu, dotle je došlo do pojave da se zbog viška oblovina izvozi, umjesto da se u Hrvatskoj preradi. Na to su drvoprerađivački Ličko-senjske županije upozoravali i ukazivali godinama, bezuspješno. Sva nastojanja da se institucionalno ovaj problem riješi ostala su bez većeg odjeka.

Potpredsjednik Udruženja drvno-prerađivačke industrije HGK Ivica Katalinić (Pilana Krasno d.o.o.) je iznio osnovne teze s kojima treba izići ispred drvoprerađivača iz Ličko-senjske županije, kako bi bile ugrađene u nacrt Strategije razvoja. Dobio je punu podršku od Strukovne grupe, s tim da je naglašeno da treba u Strategiju ugraditi i vraćanje izgubljenih kvota.

Ovog vikenda u Mariji Bistrici održava se proširena sjednica Izvršnog odbora Udruženja drvo-prerađivačke industrije, kojoj će nazočiti Ivica Katalinić kao potpredsjednik Udruženja, i Milan Dumenčić kao predsjednik Strukovne grupe drvoprerađivačke industrije ŽK Otočac.

M. Kranjčević

Podijeli novost na društvenim mrežama!
Novalja.coom