O nama   
Kontakt   
Oglašavanje   
Impresum   
Uvjeti korištenja   
Pošaljite nam vijest!
GlasLike.hr
Lika nekretnine
povratak

Sat povijesti na otvorenom o Domovinskom ratu

1/13
Sat povijesti na otvorenom o Domovinskom ratu
Sat povijesti na otvorenom o Domovinskom ratu Sat povijesti na otvorenom o Domovinskom ratu Sat povijesti na otvorenom o Domovinskom ratu Sat povijesti na otvorenom o Domovinskom ratu Sat povijesti na otvorenom o Domovinskom ratu Sat povijesti na otvorenom o Domovinskom ratu Sat povijesti na otvorenom o Domovinskom ratu Sat povijesti na otvorenom o Domovinskom ratu Sat povijesti na otvorenom o Domovinskom ratu Sat povijesti na otvorenom o Domovinskom ratu Sat povijesti na otvorenom o Domovinskom ratu Sat povijesti na otvorenom o Domovinskom ratu Sat povijesti na otvorenom o Domovinskom ratu
Objavljeno: 20-04-2016

ŽUTA LOKVA – I dok se oko kurikula obrazovanja u Hrvatskoj lome koplja, posebno kad je povijest i hrvatski jezik u pitanju, dok kritike pljušte i s lijeva i s desna, dotle ima onih koji taj posao u tišini odrađuju na primjeren način već godinama. Prof. Mara Krznarić, dugogodišnja profesorica povijesti u Srednjoj školi Otočac već cijelo desetljeće organizira terensku nastavu, odnosno s učenicima obilazi spomenike na kojima se nalaze imena onih hrvatskih branitelja koji su svoj život dali za slobodu Domovine. Tako je bilo i danas na Žutoj Lokvi, na mjestu gdje su ubijena od dušmanske ruke četiri hrvatska branitelja.

U 9 sati krenuo je autobus ispred Srednje škole, na Žutoj Lokvi govorili su umirovljeni pukovnik Hrvatske vojske Davor Peitl, zamjenik načelnika PU ličko-senjske Mladen Kranjčević i jedini preživjeli policajac u tom napadu Darko Murat. Koliko god govornike nosile emocije i koliko god bila teška njihova sjećanja, toliko su se učenici mogli iz prve ruke od branitelja doznati u kakvima okolnostima i okruženju se vodila borba za samostalnu Hrvatsku. Osobito je bilo emotivno izlaganje Darka Murata, čiji su kolege na raskrsnici u Žutoj Lokvi izginuli, a on, ranjen, uspio se spasiti i svjedočiti iz prve ruke o tomu podmuklom dušmanskomu nedjelu.

Kako to inače uobičajava učiniti, pukovnik Peitel je u kontekst vremena i ratnih zbivanja stavio Gacku i Otočac, dok je Mladen Kranjčević, kao neposredni sudionik u obrani govorio u ulozi hrvatske policije u obrani zemlje, kao prve oružane sile u Hrvatskoj.  

Da se prisjetimo, 24. kolovoza 1991. godine na raskrižju glavnih cesta od Brinja prema Senju i Otočcu iz automatskog oružja i ručnih bacača ubijena su četvorica redarstvenika: Dragutin Toljan, Milan Vranić, Vinko Krznarić i Zdravko Vuković.

Učenici 4.razreda gimnazije i 2.razreda ekonomskog usmjerenja su pred kapelicom upalili svijeće i položili cvijeće poginulim policajcima. Na kraju trosatnog predavanja učenik Dario Eror zahvalio se današnjim predavačima prigodnim riječima.

Ispred Općine Brinje nazočne je pozdravila Ana Manjerović koja je kazala da bi ove godine Općina Brinje i Hrvatsko-Njemačko društvo predvođeni Josom Nikšić iz Kompolja pristupili obnovi kapelice i zvonika, te postavljanju edukativno-promidžbenog panoa da posjetitelji koji dođu mogu pročitati i vidjeti u nekoliko fotografija što se tu događalo ratnih dana.

I.B.

Podijeli novost na društvenim mrežama!
Novalja.coom