O nama   
Kontakt   
Oglašavanje   
Impresum   
Uvjeti korištenja   
Pošaljite nam vijest!
GlasLike.hr
Lika nekretnine
povratak

O investicijama i propasti Radio Gospića

1/1
O investicijama i propasti Radio Gospića
O investicijama i propasti Radio Gospića
Objavljeno: 24-02-2016

GOSPIĆ - Dvojica oporbenih vijećnika Županijske skupštine Ličko-senjske županije imala su na 18. sjednici pitanje za župana Milana Kolića. Nezavisnog vijećnika Stipu Ćaćića zanimalo je hoće li županija opstati, a SDP-ovog vijećnika Tomislava Zrinskog tko je odgovoran za propast Radio Gospića.

- Kako će županijska izvršna vlast osigurati opstanak Ličko-senjske županije? Tu prije svega mislim na podatak da je varaždinski "Coning" podnio tužbu protiv RH, županije i Lučke uprave u vrijednosti 20 milijuna kuna, mislim tu na sudski postupak kojega pojedini županijski djelatnici vode protiv LSŽ i ako županija izgubi sve te sporove na koji će način financijski opstati?, upitao je Ćaćić. 

- U izvješću to niste mogli vidjeti jer LSŽ nije tužena već Lučka uprava je u sporu s "Coningom", bivšim vlasnikom Radimirom Čačićem, koji je u to vrijeme bio potpredsjednik Vlade. LSŽ je za vrijeme vlasti HDZ-a bila peta po BDP-u u RH, 2009. zadržava isto mjesto s preko 8.000 eura BDP-a po glavi stanovnika i 2011. godine dolazi do trenda opadanja zbog smanjenja ulaganja i ovog trena smo u zlatnoj sredini bez obzira na nepovoljne uvjete u kojima smo radili s bivšom koalicijskom vladom. Ni jedna značajnija investicija nije napravljena na području LSŽ, iako je jedno vrijeme na početku najavljen najveći projekt - nastavak gradnje hidroelektrane u Kosinju. Ova aktualna vlast zasigurno će učiniti sve da županija opstane i vjerujem da će nova Vlada prepoznati naše projekte te tijekom ove i sljedeće godine možemo očekivati stotine milijuna kuna ulaganja na području Ličko-senjske županije.

Ćaćić, nezadovoljan odgovorom, kazao je kako ima "osjećaj da županija puca po šavovima. Vi ste u ovom trenutku ostali samo na jednom profesionalnom dožupanu, doje ste izgubili. Izgubili ste Radio Gospić koji ima tradiciju od 50 godina, županija iz dana u dan gubi razne službe, a to nije slučajno i zbog toga će se netko sramiti za 10-ak godina, a možda i za 10-ak mjeseci".

Na to se nadovezao predsjednik Županijske skupštine Darko Milinović rekavši  da "župan nije izgubio niti jednog zamjenika, tu sjede svi troje".

- Županijskim proračunom financirali smo razne medije. Od radio postaja najveći kolač pripadao je Radio Gospiću, a Radio Otočac i Senj su dobivali deset puta manje. Ovih dana čujemo da je Radio Gospić otišao u stečaj, a zaposlenici ostali bez posla. Jesu li izdvajana financijska sredstva iz županijskog proračuna i tko je odgovoran za gašenje radija? Radnici nisu primili plaće i pitaju se gdje je otišao taj novac. Preuzeli smo financiranje dva portala s područja županije bez ikakvog natječaja i zanima me koji to zakon predviđa financiranje profitnih društava. Zanima me kako župan ocjenjuje stanje u oblasti informiranja jer mislim da javnost već dugo traži odgovor o propasti Radio Gospića. Tko je tu odgovoran, možda mi županijski vijećnici koji smo usvajali programe za financiranje toga radija ili još važnije kada smo dizali ruke za izvješće o Radio Gospiću, upitao je Tomislav Zrinski.

- LSŽ za Radio Gospić te Radio Senj i Otočac izdvaja sredstva kroz Program javnih potreba. Kada ste tako nastupili oko brige budućnosti Radio Gospića, moram kazati da i danas ne bi imali problema da bivša Vlada nije uvela obvezu da se ne može dotacijama raditi ni jedno javno glasilo nego se moraju ispostavljati fakture za bilo koje usluge, da li informiranja ili objave natječaja. Samo ću napomenuti da je 600 tisuća kuna plaćeno PDV-a na osnovu Zakona o fakturiranju usluga za medije. Tu je i ZAMP koji se mora naplaćivati 25 posto. Da nije bilo tih mjera danas bi radio u potpunosti funkcionirao bez pokretanja stečaja, kazao je župan te naglasio da Radio Gospić još nije u stečaju te koliko je upućen isplaćene su plaće za 11. i 12. mjesec. 

Dodao je da županija ne financira niti jedan portal bez računa, "odnosno plaća natječaje bilo za zapošljavanje, investicije i sve ostalo i samo na taj način možemo plaćati portalima. Za 2016. godinu za usluge informiranja planirano je po Programu javnih potreba LSŽ sveukupan iznos od 473.100 kuna".

Naime, tim je Zakonom zabranjeno jedinicama lokalne i regionalne samouprave dotacijama financirati radio. Zbog toga je na naplatu došlo 600.000 kuna PDV-a zbog kojih je Radio Gospić došao u probleme, objašnjeno je.

Zrinski je zaključio kako su radnici "zabrinuti za svoju sudbinu" te kako je SDP i ranije upozoravao na vlasničke udjele na radiju "jer je to pro forme radi i da bi se to trebali mijenjati. Ne mogu prihvatiti da županija financira trgovačka društva". 

Župan Milan Kolić nakon Aktualnog sata podnio je izvješće o svom radu u drugom polugodištu 2015. godine. Izdvojio je najvažniji projekt razminiranja poljoprivrednog zemljišta 6,8 kvadratnih kilometara vrijednih 46,1 milijun kuna iz Europskoga poljoprivrednoga fonda za ruralni razvoj.

- Budući da u navedenom razdoblju nije bilo raspisanih natječaja za prijavu projekata za korištenje sredstava fondova Europske Unije, Razvojna agencija Ličko-senjske županije i Ličko-senjska županija pripremale su projekte za prijavu na dolazeće natječaje EU kao što su: integralni gospodarski razvoj LAG-a LIKA koji će obuhvatiti više segmenata razvoja gospodarstva na području županije, uključujući i pod-projekt brendiranja područja županije, projekt zaštite obalnog područja županije od štetnih utjecaja turizma, za prijavu na MED Program EU pri čemu bi okvirni proračun za županiju iznosio 300.000 eura. Projekt obuhvaća sudjelovanje partnera iz Italije, Albanije i Crne Gore, zaključio je Kolić.

 

I. Vidović Pocrnić

Podijeli novost na društvenim mrežama!
Novalja.coom