O nama   
Kontakt   
Oglašavanje   
Impresum   
Uvjeti korištenja   
Pošaljite nam vijest!
GlasLike.hr
Lika nekretnine
povratak

Treba li podnositi godišnju poreznu prijavu?

1/1
Treba li podnositi godišnju poreznu prijavu?
Treba li podnositi godišnju poreznu prijavu?
Objavljeno: 07-01-2016

OTOČAC – Kada su u pitanju porezi, Nova/nova godina 2016. donosi neke novine. Do sada je bila obveza poreznik obveznika koji su iz više izvora ostvarivali prihode da moraju popuniti godišnju poreznu prijavu i podnijeti je nadležnoj poreznoj upravi. Sada se to mijenja, naime izmjenom Zakona o porezu na dohodak počinje se primjenjivati i posebni postupak utvrđivanja godišnjeg poreza, a očekuje se da će to većini građana olakšati obvezu podnošenja godišnje prijave.

Naime, do sada su oni građani koji su računali na povrat preplaćenog poreza do kraja veljače morali Poreznoj upravi predati ili poslati godišnju prijavu poreza na dohodak za prethodnu godinu, no od sada će za većinu njih to raditi Porezna uprava.

Na koga se to odnosi? Prije svega na one građane koji primaju dohodak od nesamostalnog rada, dok obveza da i dalje sami podnose godišnju prijavu poreza na dohodak ostaje osobama koje ostvaruju dohodak od samostalne djelatnosti, poput obrtnika, slobodnih zanimanja i ostalih kojima se dohodak utvrđuje temeljen poslovnih knjiga.

Godišnju će prijavu morati podnijeti i obveznici za koje Porezna uprava ne raspolaže podatcima o ostvarenom dohotku. Posebni se postupak ne će primijeniti niti u slučaju kada porezni obveznik nema obvezu podnošenja godišnje porezne prijave, a prema obračunu godišnjeg poreza proizlazi razlika za uplatu.

Za većinu 'običnih građana' Porezna će uprava utvrditi godišnji dohodak i razliku za uplatu ili povrat i o tome će im dostaviti privremeno porezno rješenje najkasnije do 30. lipnja tekuće za prethodnu godinu. Ako građanin utvrdi da podatci nisu točni ili nisu potpuni, moći će u roku mjesec dana, a najkasnije do 31. srpnja, podnijeti prigovor, o čemu će odlučivati prvostupanjsko porezno tijelo rješenjem u roku od 30 dana od dana primljenog prigovora. Ako, pak, građanin ne podnese prigovor, tada je obvezan razliku poreza utvrđenog privremenim poreznim rješenjem platiti najkasnije do 31. srpnja. 

Jasno? Kako kome.

M. Kranjčević

Podijeli novost na društvenim mrežama!
Novalja.coom