O nama   
Kontakt   
Oglašavanje   
Impresum   
Uvjeti korištenja   
Pošaljite nam vijest!
GlasLike.hr
Lika nekretnine
povratak

Gačankina božićna priča o vuni

1/19
Gačankina božićna priča o vuni
Gačankina božićna priča o vuniGačankina božićna priča o vuniGačankina božićna priča o vuniGačankina božićna priča o vuniGačankina božićna priča o vuniGačankina božićna priča o vuniGačankina božićna priča o vuniGačankina božićna priča o vuniGačankina božićna priča o vuniGačankina božićna priča o vuniGačankina božićna priča o vuniGačankina božićna priča o vuniGačankina božićna priča o vuniGačankina božićna priča o vuniGačankina božićna priča o vuniGačankina božićna priča o vuniGačankina božićna priča o vuniGačankina božićna priča o vuniGačankina božićna priča o vuni
Objavljeno: 26-12-2015

Kažu znalci da vuna ovce pramenke nije dovoljno kvalitetna za tekstilnu industriju. Možda ne za industrijsku proizvodnju, ali za kućnu radinost i više je nego dobra! Lijepo se to vidi u ponudi vunenih proizvoda spretnih ruku Gačanki koju su vrijedne i kreativne članice ove udruge predstavile na nedavnom Božićnom sajmu u Otočcu.

Osim tradicijskih vunenih odjevnih predmeta od kojih sve počinje, coklji, čarapa, crven-kapa i maja, pa onda tradicijskog rukotvorstva za kuću, šarenica i biljaca, kojima su Gačanke, dakako, ostale vjerne, u posljednje vrijeme opaža se znatniji iskorak od takve uobičajene tradicijske ponude. Modernim promišljanjem etno motiva Gačanke Dragica Rogić i Slavica Čorak stvaraju nosive trendovske komade odjeće, Mira Vukelić osmišljava zimsko-blagdanske dekoracije za dom, a Ankica Nikšić kreira nakit.

Cjelokupna je ponuda dojmljiva, maštovita, vrlo upotrebljiva i cijenama prihvatljiva. Tako su na Božićnom sajmu pravi hit bili snjegovići od filcane vune koje je dizajnirala Mira Vukelić, a ponudila je i stolnjake u blagdanski jarkim bojama i pratećim vezenim motivima. Božićni 'asortiman' pojačala je Slavica Čorak krpenim anđelima, a zaokružila Ankica Nikšić posebnim nakitom koji su nosile za štandom i same Gačanke.

Dragica Rogić, voditeljica udruge Gačanka, a odnedavno i predsjednica Klastera žena poduzetnica RH, izdvojila je vunene 'štucne' (sigurno bi i Japodi, obožavatelji brončanih nanogvica, dali 'lajk')  i trendi torbu s vunenim 'resama' te naglasila važnost iskorištavanja vune u današnje vrijeme.

- Poznato je da je odbačena vuna u okoliš ekološki problem i da se ulaskom u EU Hrvatska mora pridržavati pravila adekvatnog zbrinjavanja vune. Kod nas je prisutan trend da se ovčarstvo širi u opustjelim selima i velikim neobrađenim poljima, i ovčari teško rješavaju problem zbrinjavanja vune. No, vuna nije samo otpad koji se teško razgrađuje, ona je sirovina iskoristiva za daljnju upotrebu. To su dobro znali naši stari i vuna je u nekadašnjim domaćinstvima bila iskorištena do kraja. Naša je udruga od početka orijentirana na vunu, zato smo u ranijim projektima naglasak stavljali na približavanje tradicijskog ženskom rukotvorstva mladima i učenje predenja na preslicu, tkanja, filcanja. Rad s vunom nije jednostavan, nakon što smo je oprali, očešljali i ofarbali, spremna je za daljnju upotrebu, a kako se bar jednim dijelom može upotrijebiti, upravo pokazuju naši proizvodi, kaže Dragica Rogić. Napominje kako je vuna ovaca u dinarskom kraju ekološki čista jer ne prolazi određena špricanja i tretiranja poput ovaca u nizinama.

Već godinu i pol djeluje pokusni centar za vunu, a prije mjesec dana Gačanka je nabavila i stroj za češljanje vune koji služi za potrebe udruge, ali je na raspolaganju i ostalim građanima koji trebaju češljati vunu, pojedinci zovu i iz Primorja. Doznajemo i da se priprema veliki projekt zbrinjavanja vune na cijelom području RH, o čemu će svakako biti govora kad za to dođe vrijeme.  

 

M.K.G.

Podijeli novost na društvenim mrežama!
Novalja.coom